01. My Temple
02. Fight
03. Strange World
04. Hell Is Thy Home
05. Blood Religion
06. Condemned To Hell
07. Spiritual Dictator
08. Majesty
09. How Long
10. RevelationDługo Kai Hansen i spółka kazali nam czekać na nowy album studyjny. Wreszcie, po kłopotach dodatkowo wydłużających oczekiwanie, 4 lata po premierze "No World Order" światło dzienne ujrzał jego następca. "Majestic" stylistycznie najbardziej zbliżony jest właśnie do poprzednika, dostajemy zatem mocną heavy metalową płytę, na której trochę bardziej niż wcześniej, czuć wpływ Judas Priest.

Jednak o kopiowaniu, czy to "No World Order", czy brytyjskiej legendy nie ma w zasadzie mowy. W zasadzie, bo utwór "Hell Is Thy Home" po części dość wyraźnie przypomina pewien kawałek z "Painkillera". Ale generalnie zespół dawno wyrobił już własny styl, który choć od pewnego momentu niezbyt ewoluuje (ale czy to tak źle?), to jednak każda płyta ma coś nowego do zaoferowania i nie jest kalką innej.

A jak z jakością nowego dziecka Gamma Ray? Po takim zespole, takim składzie, niezmiennym od 8 lat, słabej płyty spodziewać się nie da. I tym razem dostajemy materiał na wysokim poziomie, równą, znakomitą płytę. Wyróżniłbym podniosły utwór (prawie) tytułowy (tu gościnnie na klawiszach zagrał Axel Mackenrott z Masterplan), "Spiritual Dictator" czy kończący płytę, przeszło ośmiominutowy "Revelation". Jak jednak pisałem wszystkie są dobre; zróżnicowane na tyle że nie pozwalają słuchaczowi się nudzić.

Większość kawałków jest jak zwykle autorstwa Kaia, po 2 napisali również Dan Zimmermann i Henjo Richter. Tematyka tekstów tym razem dość odmienna, bardziej mroczna - często przewija się motyw piekła, zła. Nie zabraknie jednak również optymistycznych, podnoszących na duchu kawałków, jak "Fight".

Cóż mogę dodać, Gamma Ray nie zawodzi, nową płytą panowie pokazują, że przez te lata ani trochę nie zapomnieli jak tworzyć muzykę na najwyższym poziomie. W moim prywatnym rankingu ich płyt, "Majestic" znajdzie nawet miejsce w pierwszej trójce. A na kolejny materiał przyjdzie nam już czekać krócej.

Ramza / [ 21.12.2005 ]


! Kup Płytę !
www.mystic.pl

Nick:  E-mail:  Treść komentarza:  Suma 2 i 3 =


© https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!