1. The Ballad Of Mary (Queen Of Scots) (feat. Doro)
2. Rebellion (The Clans Are Marching) (feat. Hansi Kürsch)
3. The Ballad Of Mary (Queen Of Scots) (unplugged)
4. Highland Farewell (instrumental)
5. Coming Home (instrumental)W ubiegłym roku minęło trzydzieści lat odkąd na metalowej scenie pierwsze kroki zaczęła stawiać legenda heavy i power metalu, niemiecki Grave Digger. Nawet pomimo, że zespół pierwsze demo wydał w 1982 roku, a od 1987 do 1991 roku miał czteroletnią przerwę w działalności, problemem nie było świętowanie tego okrągłego jubileuszu właśnie w 2010 roku. Ukoronowaniem rocznicowych uroczystości był koncert na dwudziestym pierwszym Wacken Open Air i piętnasty studyjny album grupy "The Clans Will Rise Again", a ich echem jest tegoroczna EP-ka "Ballad Of Mary".

W skład EP-ki weszło pięć utworów, a trzy z nich pochodzą bezpośrednio z wspominanego festiwalu w Wacken. Właściwie mógłbym napisać, że tracklistę najnowszego wydawnictwa Grave Digger tworzą cztery utwory, bo słynna ballada "Ballad Of Mary" z albumu "Tunes Of War" znalazła się na płycie w dwóch wersjach. Obu towarzyszy wsparcie Doro i Van Canto, a różni je oprawa symfoniczna. Utworem "live", który pochodzi z albumu "Tunes Of War" jest także "Rebellion" zagrany na Wacken w towarzystwie Hansi Kurscha z Blind Guardian i Van Canto. To mini wydawnictwo zamykają utwory "Highland Farewell" i "Coming Home" znane fanom Grave Digger z ostatniego studyjnego albumu grupy. Ich instrumentalno chórowe aranżacje dodają mocnego kopyta temu - powiedzmy sobie szczerze - mało odkrywczemu wydawnictwu.

Nie jestem do końca przekonany czemu służy "Ballad Of Mary". Krążek jest krótki i wtórny, bo wszystko to co na nim zostało zawarte fani zespołu znają z wcześniejszych nagrań zespołu. Wydaje mi się, że lichą atrakcją są trzy utwory z jubileuszowego koncertu. Wszak wydawca materiału mógł postarać się o zdecydowanie więcej atrakcji, np. umieszczając kilka utworów z tego koncertu albo inne dotąd niepublikowane materiały Grave Digger. Całość może uratować relatywnie niska cena w wysokości 6 Euro, ale w Polsce spotkałem się z ofertami, które rzeczone wydawnictwo cenią na około 35 złotych!

Podsumowując muszę z żalem przyznać, że najnowsza EP-ka Grave Digger ma wartość jedynie kolekcjonerską. Szkoda, że zespół zdecydował się przedłużyć swoje urodziny w tak naciągany sposób, bo legendy na ogół nie prowadzą takiej polityki. W dwóch słowach: strata czasu.

Konrad Szatański / [ 12.06.2011 ]Nick:  E-mail:  Treść komentarza:  Suma 2 i 3 =
Grave Digger
Ballad Of Mary

Napalm Records - 2011 r.
-/10
© https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2023 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!