01. Intro
02. Scotland United
03. The Dark Of The Sun
04. The Reaper
05. The Roundtalbe
06. Excalibur
07. Circle Of Witches
08. The Ballad Of Mary (Queen Of Scots)
09. Lionheart
10. Morgane Le Fay
11. Knights Of The Cross
12. Rebellion (The Clans Are Marching)
13. Heavy Metal BreakdownCzekałem, czekałem aż wreszcie się doczekałem :). Ano właśnie na koncertowy album tej kapeli czekały chyba całe zastępy fanów "Grabarza" z całego świata. Jakoś nigdy Chrisowi i spółce się nie spieszyło, może to i dobrze, śmiesznie to wygląda jak kapela wydaje koncertowy album po jednej/dwóch płytach. Grave Digger przez te wszystkie lata dorobił się tylu killerów, że koncert tej grupy to prawdziwe święto dla maniaka heavy metalu. Przecież z każdego krążka Niemców można wybrać po kilka świetnych na koncert numerów. Wszystko jest pięknie, tylko kilka miesięcy temu kiedy dowiedziałem się, że właśnie powstaje krążek koncertowy, pewien kolega powiedział mi, że będzie to tylko jeden krążek, wrzasnąłem wtedy głośno Co ??? Tylko jeden ???. Miałem nadzieję, że to tylko głupie żarty, ale dziś już niestety wiem, że to prawda. Nie powiem, mocno się zdenerwowałem. Tyle lat bez albumu "Live" a dostajemy teraz tylko 1 CD. Ja po cichu liczyłem na trzy krążki, a już na pewno na podwójne wydawnictwo. Trudno, trzeba się cieszyć tym co jest, a jest ponad godzina Grave Digger na żywo, ponad godzina cudownej, porywającej heavy metalowej muzyki jednego z najlepszych zespołów w historii metalu.

"Tunes Of Wacken Live" to jak już sama nazwa wskazuje koncert zarejestrowany podczas występu grupy na Wacken Open Air 2001. Ni mniej ni więcej tylko 13 kawałków, które to wtedy Grave Digger zaprezentował wszystkim zebranym pod sceną fanatykom. Nie będę się rozwodził, których kawałków mi tu brakuje, niech każdy sobie spojrzy na tracklistę i oceni wybór utworów sam. Nie no o jednym muszę wspomnieć, czemu nie ma nic z "Symphony Of Death", czemu ? To taka wspaniała muzyka. Np. "Back To The Roots"... ech szkoda gadać. Czy panowie nie mogli zarejestrować jeszcze innych utworów z pozostałej części trasy i wrzucić je na drugi cd ???. No trudno, skupmy się na kawałkach, które na "Tunes Of Wacken" jednak się znalazły.

Cały koncert zaczyna się od intra znanego z "Tunes Of War", słychać okrzyki wielu fanów, no ale w końcu gdzie jak gdzie, ale w Niemczech to Grave Digger jest dobrze znany, dźwięki kobzy mijają i zaczyna się jazda na całego, jak grom z nieba lecą dwa kolejne utwory z "Tunes Of War", "Scotland United" i Chris od razu daje pośpiewać wszystkim fanom. Gwarantuję, że każdy kto kocha tę muzykę zacznie drzeć się w domu razem z tysiącami fanów, którzy mieli to szczęście i znaleźli się na tym koncercie. Chris wspaniale prowadzi dialog z publicznością, co i raz publika wyręcza zespół od śpiewania chórków. Co ważne fani mieli tamtego dnia ochotę na wspólną zabawę, to słychać. Trzeci "The Dark Of The Sun" zapowiedziany jest... po niemiecku. Tak jest zresztą na całej płycie, niestety nic nie rozumiem, ale nie to jest ważne. Przenosimy się w stare czasy, muzycy serwują nam "The Reaper" gdzie po raz kolejny publiczność ma swoje pięć minut. Mała przerwa Chris mówi coś do fanów (czy nie mówiłem już, że nie znam niemieckiego :) no i mamy dwa kawałki z wyśmienitej płyty "Excalibur". Tytułowy "Excalibur" i "The Roundtable". Tu właśnie Manni Schmidt pokazuje dlaczego został nowym gitarzystą Grave Digger. "Excalibur" to prawdziwy killer, na koncercie zabrzmiał jeszcze bardziej potężnie i agresywnie. Musicie tego posłuchać. Czas na płytkę "Heart Of Darkness", z głośników sączy się "Circle Of The Witches", publika znowu daje znać o sobie. "The Ballad Of Mary" i na Wacken na pewno zapłonęły zapalniczki, a ta piękna ballada nadała temu występowi jakiejś magii, która połączyła muzyków Grave Digger i tysiące fanów, którzy razem odśpiewali ten przepiękny utwór. Dla takich momentów warto było znaleźć się wtedy w Wacken. Żałuję bardzo, że mnie tam nie było, tym bardziej, że jako kolejny rzucony został "Lionheart", jeden z moich ulubionych kawałków "Grabarza". Potem "Morgane Le Fay" z "Excalibur", który zabrzmiał tu cholernie mocno, szybko i agresywnie, zresztą jak prawie cały koncert. No i tytułowa kompozycja z "Knights Of The Cross" dla mnie albumu po prostu genialnego. Na to czekałem, no i dostałem czego chciałem. Potem jeszcze "Rebellion" no i na koniec pierwszy hymn grupy "Heavy Metal Breakdown", tu dopiero zaczyna się wielkie śpiewanie, znakomity wałek na zakończenie występu. Lubię tę wersję o wiele bardziej od oryginału, który co by tu nie mówić zbyt dobrego brzmienia nie miał. Wybrzmiewają ostatnie dźwięki, jeszcze przez chwilę słychać bawiących się fanów no i to już koniec. Chciało by się jeszcze, ale i tak po godzinie takiego występu każdy fan metalu będzie zadowolony.

Nie ma co zachwalać tego albumu, i tak wszyscy fani Grave Digger rzucą się na niego jak opętani. Na ten krążek czekaliśmy długo, ale wreszcie jest. Szkoda, że Grave Digger nie jest jeszcze w Polsce dobrze znana, wiele osób po postu tej cudownej muzyki nie słyszało. Jest to jakiś paradoks, wszyscy znają Running Wild, czy Helloween, a przecież "Grabarz" zaczynał w tym samym czasie. Wszyscy, którzy tej muzyki nie znają muszą jak najszybciej nadrobić zaległości. Posłuchajcie "Tunes Of Wacken" a zakochacie się w tym zespole. Gwarantuję to !!! Oceny nie stawiam.

Krzysiek / [ 22.11.2002 ]Nick:  E-mail:  Treść komentarza:  Suma 2 i 3 =
Pumpciuś [ tkmmk@o2.pl ] 18-02-2017 | 16:44

Przyznam że jakoś nigdy mi nie podchodził styl Grave Digger. Kompozycyjnie ok ale brzmienie studyjnych płyt jest strasznie toporne. Jednak ta koncertówka jest ok i to moja jedyna płyta GD na półce.


Grave Digger
Tunes Of Wacken

Nuclear Blast - 2002r.
-/10
© https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2023 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!