01. Moonglow
02. The Raven Child
03. The Scarecrow (Live at Wacken 2014)
04. Babylon Vampyres (Demo Version 2015)
05. Where Clock Hands Freeze (Demo Version 2012)
06. Seduction of Decay (Demo Version 2015)15 lutego 2019 roku nakładem Nuclear Blast ukazało się kolejne studyjne dzieło, dowodzonego przez Tobiasa Sammeta (Edguy), projektu Avantasia: "Moonglow". Album zapowiadały dwa cyfrowe single oraz specjalna EP-ka, możliwa do dostania tylko i wyłącznie wraz z niemieckim magazynem Rock Hard. I to właśnie to ostatnie, wydane 23 stycznia, wydawnictwo chciałbym Wam teraz przedstawić. Płytka zatytułowana "More Moonglow - The Rock Hard EP" zapakowana została w kartonowy digipak, front którego zdobi, rozciągający się na tracklistę z tyłu, artwork Alexandra Janssona. Jego pracę znajdziemy również w środku, a że całe opakowanie zostało wykonane ze śliskiego papieru, to kolory są wyjątkowe żywe, dzięki czemu mini-album prezentuje się po prostu prześlicznie. A po włożeniu do odtwarzacza płytki ze zdjęciem Sammeta jest nawet jeszcze lepiej!

Na początek otrzymujemy dwa single promujące "Moonglow", a więc jego utwór tytułowy oraz długaśny "The Raven Child". Ten pierwszy to krótki, niezwykle przebojowy, kapitalnie brzmiący numer, w którym błyszczy przede wszystkim wokalistka Candice Night, drugi natomiast to jedenastominutowy kolos. "The Raven Child" rozpoczyna się dość spokojnie, od partii śpiewanych naprzemiennie przez Kurscha (Blind Guardian) i Sammeta (jego vibrato średnio mi się jednak tutaj podoba), ale szybko zaczyna uderzać w iście epickie tony. W dalszej części robi się wręcz monumentalnie: orkiestracje, zmiany tempa, chóry. Do tego Jorn Lande, kapitalny, wpadający w ucho refren, jeszcze więcej Jorna, no i szaleńcza heavy metalowa końcówka. Fenomenalna kompozycja, na której, pomimo długiego czasu trwania, nie można się nudzić! Dalej na krążku mamy kolejny długi utwór - tym razem w wersji "live". "The Scarecrow" zarejestrowany został na Wacken Open Air w 2014 roku i na wokalu pojawia się tu Ronnie Atkins (Pretty Maids) ze swoim lekko zachrypniętym głosem. Ładne, selektywne brzmienie (te klawisze!), dobrze bawiąca się publika, kapitalne solówki w zwolnieniu - miód na uszy.

Nawet gdyby na "The Scarecrow" omawiana EP-ka się skończyła, to i tak nie mógłbym narzekać, bowiem otrzymalibyśmy niemal pół godziny muzyki. Tobias uznał jednak widocznie, że jak szaleć to szaleć i dorzucił na krążek... trzy demówki z dawnych lat. Dwie z albumu "Ghostlights" i jedną z "The Mystery of Time". Krążek z 2016 roku wspominają "Babylon Vampires" oraz "Seduction of Decay", natomiast "A Rock Epic" - wczesna wersja "Where Clock Hands Freeze". Wszystkie te kompozycje śpiewane są tutaj w całości przez Sammeta, co dla fanów Avantasii na pewno będzie nie lada gratką. W końcu na studyjnych odpowiednikach w niektórych fragmentach pojawiali się m.in. Michael Kiske czy Geoff Tate (ex-Queensryche). Wokale Tobiasa brzmią naprawdę soczyście i lider Edguy bez problemu wyciąga najwyższe nuty (niektóre fragmenty jakby od początku stworzone zostały pod byłego frontmana Helloween) czy bawi się teatralnym śpiewem w "Seduction of Decay", naśladując styl obecnego lidera "Operation: Mindcrime". Prawdziwą petardą (i jednocześnie moim faworytem) jest jednak "Babylon Vampires": szybki, dynamiczny i nieprzyzwoicie przebojowy kawałek.

Łączny czas trwania "The Rock Hard EP" to jakieś 45 minut, co, jak na mini-album, jest wynikiem doprawdy zdumiewającym. Coś, co miało być zaledwie ciekawostką promującą nową płytę, dzięki bogatej zawartości, stało się krążkiem, który powinien znaleźć się w kolekcji każdego fana Avantasii. Dwa kapitalne numery z "Moonglow", fajna, długa kompozycja w wersji "live", trzy kapitalne demówki - takiego zestawu nie powstydziłyby się normalnie wydane kompilacje. A tutaj mamy przecież do czynienia z płytką będącą zaledwie bonusem do gazety. Dodatkowo "More Moonglow" przepięknie się prezentuje dzięki pracom Alexandra Janssona i z pewnością ozdobi niejedną kolekcję. Czego chcieć więcej od tej EP-ki? Chyba tylko tego, aby była bardziej dostępna...

The Raven Child:Tomasz Michalski / [ 06.05.2019 ]Nick:  E-mail:  Treść komentarza:  Suma 2 i 3 =
Avantasia
More Moonglow - The Rock Hard EP

Rock Hard - 2019 r.
8,5/10
© https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2023 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!