Disc I [Rare & Unreleased]

01. Static
02. The Poison Well
03. Cornered
04. Misery In Me
05. In Sight
06. No One
07. Exposure
08. Yesterworld
09. Unfurled By Dawn
10. Midwinter / Beyond Enlightenment
11. Vernal Awakening
12. Void Of Tranquillity

Disc II [Live]

01. The Wonders At Your Feet
02. The Treason Wall
03. Hedon
04. White Noise/Black Silence
05. Haven
06. Punish My Heaven
07. Monochromatic Stains
08. Indifferent Suns
09. Format C: For Cortex
10. Insanity's Crescendo
11. Hours Passed In Exile
12. The Sun Fired Blanks
13. Damage Done
14. Lethe
15. Not Built To Last
16. ThereIn
17. Zodijackyl Light
18. Final Resistance
19. Ex NihiloJuż na wstępie należy zaznaczyć, iż "Exposures - In Retrospect And Denial" to raczej pozycja dla zagorzałych fanów Dark Tranquillity. Na pierwszy krążek trafił zestaw trudno dostępnych i niepublikowanych numerów. Jakby tego było mało, na drugim dostaliśmy koncert, który kapela Mikaela Stanne dała w październiku 2002 roku w... Polsce, na krakowskich "Krzemionkach". Przyjemna niespodzianka, nie powiem, no ale po kolei.

Pierwszy krążek to jak wspomniałem, trudno dostępne i niepublikowane materiały. I tak pierwsze siedem numerów to kompozycje zarejestrowane w latach 1998 - 2002. Mamy tutaj japońskie bonusy czy po prostu niepublikowane kompozycje, które powstały przy okazji nagrywania takich albumów jak "Projector", "Haven" czy "Damage Done". Od razu należy zwrócić uwagę na fakt, że to nie są żadne zapchajdziury, klopsy czy coś w tym stylu. Wręcz przeciwnie, numery trzeba przyznać świetne i aż dziw bierze, że nie trafiły na "regularne" wydania wyżej wymienionych albumów. No ale lecimy dalej, tam znajdziemy jeszcze większe niespodzianki.

Od kawałka numer osiem mamy numery, które znalazły się na pierwszym demo zespołu zatytułowanym "Trail Of Life Decayed" i Ep'ce "A Moonclad Reflection" (jeszcze z Anders'em Friden'em na wokalu). Oczywiście wszystkie zostały poddane odpowiednim zabiegom i brzmienie wcale nie pozostawia wiele do życzenia. Przyznam się szczerze, że późniejszy okres w twórczości Szwedów lubię zdecydowanie bardziej, także drugą część płyty potraktowałem tylko jako ciekawostkę. Nie ulega jednak wątpliwości, że dla fanów możliwość posłuchania tych numerów będzie naprawdę wielką sprawą. Ja zadowalam się pierwszą częścią płyty, druga niekoniecznie mnie powala.

Krążek drugi to 19 kawałków nagranych na żywo, przekrój przez praktycznie cała dyskografię Dark Tranquillity. Mamy tutaj dokładnie ten sam materiał, który znalazł się na DVD zatytułowanym "Live Damage". Sam koncert po prostu świetny, można co prawda marudzić, że to przecież to samo co na DVD tyle, że w wersji audio, ale takiego koncertu słucha się naprawdę rewelacyjnie.

Podsumowując "Exposures - In Retrospect And Denial" w kilku słowach wystarczy napisać, płyta dla fanów. Każdy miłośnik muzyki Szwedów znajdzie tutaj coś dla siebie, czy to nowe numery, czy te stare z demówek czy wreszcie kompozycje nagrane na żywo. Mniej zapaleni miłośnicy zespołu mogą sobie odpuścić.

Krzysiek / [ 21.08.2008 ]Nick:  E-mail:  Treść komentarza:  Suma 2 i 3 =
Dark Tranquillity
Exposures - In Retrospect And Denial

Century Media - 2004 r.
-/10
© https://METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!