01. The Great Deceiver
02. End Of Your Days
03. As I Lie Here Bleeding
04. Recreation Day
05. Visions
06. I'm Sorry
07. Blinded
08. Fragments
09. Madness Caught Another Victim
10. Your Darkest Hour
11. UnforgivableW pewnym okresie przeżywałam wielką fascynację metalem progresywnym. Bez zastanowienia i bezkrytycznie łykałam wszystko, do czego przyczepiono taką łatkę. Minęło parę lat i obecnie rzadko zdarza mi się słuchać takiego grania - w pewnym momencie zdałam sobie sprawę, że w wielu przypadkach oprócz (przyznaję, nieraz imponujących) umiejętności wykonawców niewiele jest więcej do znalezienia w takiej muzyce. Jest jednak kilka zespołów i płyt, do których wciąż wracam z takimi samymi emocjami.

"Recreation Day" to właśnie jeden z takich albumów, które od dawna są dla mnie ważne - i pewnie już tak pozostanie. Bo też i jest to piękna muzyka. Wspaniale wykonana, pełna energii i emocji... czy można chcieć czegoś więcej? Nawet osoby, które uważają metal progresywny za nudny i przekombinowany powinny po tę płytę sięgnąć. Każdy styl ma swoje pułapki, o kunszcie wykonawcy świadczy właśnie to, czy i jak udaje mu się je ominąć. Evergrey poradził sobie z tym wręcz wzorcowo. Album nie ma ani jednej z typowo progmetalowych wad, a przede wszystkim tej najgorszej - przerostu formy nad treścią. Tutaj treści nigdzie ani przez moment nie brakuje.

W zasadzie o niemal każdym z utworów można byłoby coś dobrego napisać - o ognistym otwarciu płyty, czyli "The Great Deceiver", z niesamowitą mroczną wstawką chóru, o przejmującym "End Of Your Days" i jeszcze bardziej przejmującym "Fragments", o akustycznym, zaskakującym "Madness Caught Another Victim", czy o zamykającym płytę, powalającym wręcz "Unforgivable"...

Na uwagę zasługują też teksty, zresztą to zawsze była mocna strona grupy. "Recreation Day" to płyta przede wszystkim o śmierci. O stracie, o pustce, jaka po kimś pozostaje, o poczuciu winy z powodu tego, że nie potrafiło się temu zapobiec ("End Of Your Days"), bezradności, o wspomnieniach ("Fragments")... ale też - jak w pięknym utworze tytułowym czy w "Your Darkest Hour"- o tym, jak sobie z tym radzimy, jak, z wysiłkiem, ale jednak, podnosimy się. Wyjątkiem jest "Unforgivable" - pod względem tekstowym utwór ten zapowiada już wydaną rok później płytę "The Inner Circle". W połączeniu z ekspresyjnym wokalem Toma S. Englunda, którego od czasu do czasu wspomaga chór oraz świetnie śpiewająca żona Carina, tworzy to całość niezwykle poruszającą. Nie da się tego albumu słuchać obojętnie... mnie w każdym razie nigdy się to jeszcze nie udało, choć słuchałam go dziesiątki razy. Po prostu pozycja obowiązkowa. Nie można tego nie znać.

Hanna Zając / [ 02.03.2008 ]Nick:  E-mail:  Treść komentarza:  Suma 2 i 3 =
Evergrey
Recreation Day

InsideOut - 2003 r.
9,5/10
© https://METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!