1. Deform
2. Choke
3. Nothing
4. Parade of Death
5. Tightening the Noose
6. Better Cancel Yourself
7. Consume
8. You Are Not SpecialLugola to jeden z licznych projektów muzycznych Neithana (czyli Michała Kiełbasy, chyba ostatnio najbardziej znanego z Whalesong, Black Magic Rites), bardzo płodnego artysty z Katowic. "Deform, Live at XX Wrocław Industrial Festival" oparty jest na koncertowych wersjach utworów z płyty "You Are Not Special" z 2021 r. "You Are..." można uznać za oficjalny debiut Lugola, ponieważ wcześniej ukazały się pod tym szyldem tylko dwa materiały wydane własnym sumptem na bardzo nisko limitowanych CD-R. Omawiana płyta posiada ciekawą oprawę graficzną - prostą, ale konkretną. Stylem muzycznym który zawiera to wydawnictwo jest power electronics.

W porównaniu ze studyjnym pierwowzorem muza jest jeszcze bardziej ekstremalna, występ na żywo wyzwolił w Neithanie mnóstwo emocji, które dały swój wyraz w kreowanych dźwiękach. Mamy do czynienia z ekstremizmem dźwiękowym, brakiem litości dla odbiorcy. Słyszymy hałas fabryki, zgniatania metalu, wiercenia w stali, rzężenie przeciążonych silników. Pośród tych przemysłowych tworów i ich aktywności nie ma miejsca dla człowieka. Jest to całkowite odrzucenie popularnych estetyk muzycznych, ich antyteza. Zdarzają się fragmenty mniej agresywne, ale i one są stworzone z dźwięków chrzęszczących, buczących, drażniących. Obcujemy cały czas z dużą siłą ekspresji, kipiących, antyludzkich emocji. "Przybyłem, by was wytępić" - powiada autor. Totalny negatywizm, brak nadziei, zwycięstwo zła. Zdeformowany męski głos przebijający się przez maszynowy hałas wypowiada afektowane, antyhumanistyczne manifesty, powiększając jeszcze wrażenie beznadziei. Cała płyta jest przytłaczająca, dosadna. Zarzynanie dźwiękiem. Jest tu jednak jakieś ukryte w ciemności, gdzieś w tle, pulsujące, zagadkowe życie.

Ta muzyka, choć mechaniczna nie jest martwa. Jej przekaz jest mocarny. "Deform. Live at…" oparte jest na wzorcach gatunku power electronics, ale posiada siłę emocjonalnego, zaangażowanego przekazu, nie ma tu pozy, udawania. Neithan kolejny raz pokazał klasę.

Livius Pilavi / [ 27.07.2023 ]
brak recenzji

Nick:  E-mail:  Treść komentarza:  Suma 2 i 3 =
Lugola
Deform. Live at XX Wrocław Industrial Festival

Zoharum - New Experimental Art - 2022 r.
8/10brak recenzji© https://METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!