Corruption - "Najwyraźniej mnie nie lubisz"


Corruption na ostatniej płycie mocno zaskoczyło fanów i trochę samych siebie. "Spleen" to wyśmienita płyta, która przynosi nam zdecydowanie mroczniejsze oblicze Korupcji. O tym nowym materiale, o tej przemianie, o komponowaniu nowych utworów, oraz o nadchodzącej trasie porozmawialiśmy z Aniołem. Przysłowiowe trzy grosze dorzucił Icanraz i dzięki temu obraz powstawania tego materiału mamy pełniejszy. Poznaliśmy też wiosenne plany koncertowe, podpytaliśmy tez anioła, co tam w Virgin Snatch piszczy... Zapraszamy serdecznie do wywiadu. Anioł i Icanraz przed Wami!

Heeej Anioł! Kurczę nie wiem jak to możliwe, ale to nasz... pierwszy wywiad! Nieźle co? (śmiech)

Anioł: Cześć Gumbyy! Jest to bardzo możliwe i aż nieprawdopodobne. Najwyraźniej mnie nie lubisz (śmiech)

Hehe... wydało się (śmiech) Nie ukrywam, że głównym tematem tej rozmowy będzie ostatnia płyta Corruption, no ale wcześniej muszę zapytać o kolejny "reset" składu zespołu. Co się stało się?

A: Ten skład istnieje już od ponad dwóch lat, więc dla mnie to nic się nie stało. Aaaaa nie poczekaj, odszedł Robert Zembrzycki do Acid Drinkers. I to tyle jeśli chodzi o zmiany. Od ponad 1,5 roku gramy we czterech i tak już zostanie. To jest optymalny skład.

Nowy skład, nowe wyzwania i nowa płyta. Na początek powiedz gdzie i kiedy odbyła się sesja nagraniowa. Udało się na niej zrealizować wszelkie plany i założenia?

A: Sesja odbyła się w białostockim "Dobra 12 Studio". Realizatorami byli Piotr Polak i Michał Kuźmicki. Sesja nagraniowa odbyła się w lipcu i sierpniu ubiegłego roku. Biorąc pod uwagę, że materiał skomponowaliśmy na czterech próbach, wszystko udało się w 100% zrealizować. Nagraliśmy materiał na album "Spleen" (7 utworów) i mini album, który nie ma jeszcze tytułu, a znajdą się na nim 4 utwory. Premiera MCD najpóźniej jesienią tego roku.

Na "Spleen" zagraliście bardzo mrocznie, posępnie i wręcz nieprzyjemnie. Skąd taki klimat tej muzyki?

A: Z naszych pomysłów siedzących w głowach. Tak nam wyszło spontanicznie, bez planu.

W recenzji napisałem: "... jest trudna w odbiorze, bo człowiek przyzwyczaił się, że w Corruption jest rock'n'roll & "Hang'n'Over", Bourbon leje się strumieniami, przemierzamy wielkie przestrzenie amerykańskiego Południa, no i oczywiście nie może obejść się bez klasycznego "Hell Yeah!". A tutaj nic z tego. Jest ponuro, pesymistycznie i na swój sposób strasznie". Skąd się wzięła ta muzyczna przemiana?

A: To przyszło naturalnie. Zmienił się skład, dojrzał. Nowi ludzie, to oczywiście nowe, świeże spojrzenie na muzykę, nowe, inne pomysły. Chuck jest zupełnie odmienną personą niż Rufus, ma mroczniejsze postrzeganie otaczającej go rzeczywistości, stąd zmiana tematyki tekstów. Na szczęście pomysły muzyczne pasują do mrocznego przekazu, płynącego z życiowych doświadczeń Chucka.

To wszystko trafnie podsumowuje tytuł - "Spleen", prawda?. A co było pierwsze? Muzyka, czy pomysł na tytuł płyty?

A: Szukaliśmy jednego słowa, żeby zdefiniować tematykę tekstów Chucka i stanęło na takim uniwersalnym "Spleen". Można w nim zawrzeć wszelkie mroczne zakamarki ludzkiej duszy, stanu przygnębienia i złości. Najpierw powstała muzyka, a następnie teksty i pomysł na tytuł wydawnictwa.


Corruption na tym albumie sięga poza wszelkie swoje muzyczne granice. Weźmy na przykład "Dead Shell Of A Human Existence" - doom metal jak malowany...

A: Tak wolno i ciężko nie graliśmy od lat '90 minionego stulecia. Jest to najcięższy utwór od czasu debiutanckiej płyty 'Ecstasy", co najciekawsze skomponował go w całości nasz perkusista Icanraz. Zaskoczył nas pozytywnie tym pomysłem. Bardzo dobrze sprawdza się ten kawałek na koncertach. Bardzo lubimy go grać.

No i kończący album "Asterism Ursa Major"... Słuchałem tego numeru wielokrotne z rzędu i tutaj mam pytanie z recenzji: "czy Wielka Niedźwiedzica to kres, czy dopiero początek podróży"?

A: Piękny, spokojny utwór skomponowany prze naszego gitarzystę Piotrka "Soola Jr" Solnicę. Dla nas "Asterism..." to dopiero początek wspólnej drogi ku gwiazdom, spełnianiu marzeń... Jako utwór finałowy daje chwilę odpoczynku przed powtórnym wciśnięciem przycisku "play" w odtwarzaczu.

Płyta zbiera doskonałe recenzje, jak się z tym czujecie? (śmiech)

A: Bardzo się cieszymy, że płyta spodobała się dziennikarzom, naszym fanom, czego dowodem jest reakcji publiki na koncertach i naszym znajomym. Ma świetne recenzje nie tylko w naszym kraju, ale także i poza jego granicami np. Portugalii, Belgii i Niemczech. Najbardziej cieszy nas fakt, że wreszcie wydaliśmy nowy album i udowodniliśmy nim swoją siłę i chęć stworzenia w tym czteroosobowym składzie nowej jakości. Płyta sprzedaje się bardzo dobrze i myślę, że po wiosennej trasie nakład zostanie wyprzedany.

Były jakieś negatywne głosy? Ktoś pomarudził na "Spleen"?

A: Pewnie tacy byli i są, którym nie przypadło do gustu nasze nowe muzyczne oblicze. Nie sądzę, żeby album wszystkim się spodobał. Osobiście nie spotkałem się z krytyką "Spleen" wręcz przeciwnie.

A jakieś niesłychane porównania? Albo stwierdzenia które były totalnie odjechane?

A: Nie przypominam sobie takowych. Raczej klasyczne porównania jeśli chodzi o riffy do Entombed, Black Sabbath, BLS, czy Crowbar w przypadku "Dead Shall Of...".

Czy "Spleen" wyszła poza granice Polski? Jak wygląda odbiór tego materiału poza naszym krajem? Jest dobry odzew?

A: Tak, wysłaliśmy egzemplarze promocyjne jak i linki do ściągnięcia i odsłuchania płyty. Album spodobał się w Belgii, Portugalii, tak wynika z nadesłanych lub przeczytanych recenzji.

Anioł - podpowiedziałeś mi, że trzy utwory skomponował Icanraz. To poproszę o dokładniejsze info które to są kawałki.

A: Icanraz skomponował w całości "Hatred" oraz napisał do niego tekst, następnie "Dead Shall Of A Human Existence" i "Burn From Within".

Icanraz - jak to wyszło, że to Ty te numery skomponowałeś?

Icanraz: Spontanicznie. Od wielu lat hobbystycznie gram na gitarze. Któregoś razu coś tam sobie plumkałem i wyszedł mi główny riff do 'Burn From Within'. Poszedłem za ciosem i zrobiłem cały kawałek. Nagrałem gity w domu i wysłałem chłopakom. Odzew był pozytywny, więc działałem dalej. Potem powstał "Dead Shell Of A Human Existence". Dużo się działo wówczas w moim życiu - m.in. urodził mi się syn, dlatego też ten numer otwiera bicie serca mojego młodego. Dużo słuchałem wówczas też Crowbar i to chyba słychać w tym numerze. "Hatred" natomiast powstał z niezwykłej wewnętrznej potrzeby. Odkąd zaczęliśmy pracę nad tym albumem czułem w środku wyraźną potrzebę zrobienia wściekłego, szybkiego utworu. Przelałem też na papier całą złość, jaka we mnie wówczas siedziała i takim sposobem stałem się też autorem tekstu. Co ciekawe, początkowo ten numer spotkał się z najbardziej chłodną reakcją ze strony chłopaków, a wyszedł nam koncertowy killer (śmiech)


Chylę czoła przed "Dead Shell Of A Human Existence" - kapitalny numer. Z tego co kojarzę, to nie grałeś do tej pory w takim posępnym nastroju...

I: Chyba masz rację. Co prawda ilość black metalowych albumów jakie nagrałem jest dość okazała, tak faktem jest, że "Dead Shell?" to niezwykle mroczny i ciężki utwór. Bardzo się cieszę, że Ci się podoba, bo to także bardzo osobisty kawałek.

Na kolejnych płytach (mam nadzieję!) będziesz też tak aktywnie komponował?

I: Jeśli tylko będę miał wenę to z pewnością tak. Poza tym sprawia mi to bardzo dużo frajdy, więc pewnie jeszcze nie jeden utwór napiszę do Corruption.

Tak się zastanawiam jak to wygląda od technicznej strony, bo jednak przeważnie to gitarzyści mają jakieś pierwsze riffy, zagrywki i do tego dokładana jest dalej muzyka. A jak to wygląda od strony perkusisty?

I: Identycznie. Najpierw powstały riffy a potem robiliśmy resztę. Może jedyną różnicą jest to, że komponując riffy automatycznie mam wizję całej rytmiki i być może jest mi odrobinę łatwiej to aranżować z myślą o finalnym szlifie.

A jak to jest z tym Aniołem? Taki straszny tyran (śmiech), czy dosyć łatwo przekonać go do dobrych pomysłów?

I: Anioł to przede wszystkim prezes zespołu. Kapitan, bez którego Corruption nie istnieje. To też mój serdeczny przyjaciel od wielu lat i człowiek, na którego można zawsze liczyć. Jest uparty i dość niechętnie przyznaje się do swoich błędów, ale przecież nie może być zbyt kolorowo (śmiech) Dobrze, że jest i ogarnia tę naszą wesołą drużynę...

Jak odnalazłeś się w Corruption? Długo zastanawiałeś się, czy dołączyć do tego zespołu?

I: Zaczęło się od tego, że pojechałem na pierwszą trasę z Corruption w ramach zastępstwa za Jamesa, który wówczas był perkusistą zespołu. Chemia, która nas wtedy wszystkich spoiła była tak silna, że z ogromnym żalem wracałem z tej trasy. Na szczęście pojawiało się coraz więcej terminów które uniemożliwiały dalsze granie Jamesa w zespole i tak naturalną koleją rzeczy zająłem jego miejsce. Cieszę się, że tak wyszło, bo granie w Korupcji daje mi bardzo dużo satysfakcji. Poza tym spełniam się też bardzo muzycznie. No i najważniejsze, że relacje w zespole są fantastyczne. Po prostu uwielbiamy ze sobą grać i spędzać czas. Oby tak dalej!

Masz już dosyć spory muzyczny bagaż, bo w niejednym składzie bębniłeś. To takie szybkie pytanko - który basista jest bardziej wymagający: Anioł, czy Hal? (śmiech)

I: Basista wymagający? Wolne żarty (śmiech) A tak zupełnie na serio. Anioł pilnuje interesów Corruption, więc wymaga solidnej organizacji i wywiązywania się z terminów. Myślę też, że zaufał mi już na tyle, że daje mi dużo swobody w tym jak pracuję w Corruption. Na pewno musiał dostrzec to, że mi zależy i że dobrze się w tym zespole czuję. A z Halem natomiast było wszystko na zupełnie innych zasadach. Przede wszystkim byliśmy młodsi i na wszystko patrzyło się trochę inaczej. Nie łączy nas muzycznie już praktycznie nic od ponad 8 lat, więc sporo rzeczy puszczonych zostało w zapomnienie.

Anioł... coś z zupełnie innej beczki - będzie pozew przeciwko Machine Head? (śmiech). Muzycznie to amerykanie odpadli w przedbiegach porównując "Catharsis" do "Spleen".

A: Dziękuję za dobre słowo. Nowy album Machine Head jest w całości kompletnie niestrawny. Broni się kilka utworów. Zawiodłem się srodze na nich. Jeśli chodzi o okładkę, to zawsze mnie to fascynuje, że na dwóch końcach świata ludzie wpadają na podobny pomysł w tym przypadku graficzny. Byliśmy pierwsi, więc zwycięstwo w sądzie mamy zapewnione (śmiech)


Wkrótce ruszacie w trasę promującą "Spleen" - zaproście czytelników MetalSide na te koncerty. Czego można się spodziewać? Wiadomo, że wiśniówki (śmiech), a muzycznie?

A: Szykujemy się do drugiej, wiosennej części trasy promującej album. Tym razem przelot nazywa się "Spring Spleen Tour". Odwiedzimy 14 miast w całej Polsce. A będą to kolejno:

13.04 Staszów, Lotnik
14.04 Przemyśl, Fort XXII
19.04 Gdańsk, Wydział Remontowy
20.04 Ciechanów, Fabryka Kultury Zgrzyt
21.04 Białystok, Hary Pub
27.04 Żory, Ozi Pub
28.04 Wrocław, Ciemna Strona Miasta
29.04 Oleśnica, Ściema
04.05 Chorzów, Red&Black
05.05 Dąbrowa Górnicza, Rock Out
10.05 Łódź, Magnetofon
11.05 Olsztyn, Nowy Andergrant
12.05 Warszawa, Potok
17.05 Bydgoszcz, Harley-Davidson Super Rally

Jakie płyty w poprzednim roku zrobiły największe wrażenie na Tobie? Czego najczęściej słuchałeś?

A: Przed Tobą mój Top 10 z ostatniego roku, kolejność przypadkowa:

Mastodon "Emperor Of Sand"
Immolation "Atonement"
Morbid Angel "Kingdoms Disdained"
Satyricon "Deep Calleth Upon Deep"
With The Dead "Love From With The Dead"
Decapitated "Anticult"
Cavalera Conspiracy "Psychosis"
Obituary "Obituary"
Spectral Voice "Eroded Corridors Of Unbeing"
Goatwhore "Vengeful Ascension"

O! Trzy z mojej 10-tki. Nie omieszkam zapytać przy okazji o jakieś wieści z obozu Virgin Snatch. Płyta "We Serve No One" miała swoją premierę w 2014 roku. Coś tam działacie w temacie nowego wydawnictwa?

A: Tak działamy już pełna parą. Materiał jest już gotowy i trwają przygotowania do nagrań. Premiera płyty planowana jest jesienią tego roku. W planach także duża trasa koncertowa. Nic więcej zdradzić nie mogę (śmiech)

I to byłoby na tyle z mojej strony. Dziękuję za poświęcony czas i udzielone odpowiedzi. Na koniec tradycyjnie poproszę o kilka słów dla czytelników serwisu MetalSide.pl. Cześć!!

A: Dziękuję za pomoc w promocji nowego albumu Corruption. Zapraszam na nadchodzące koncerty, stawiajcie się na nich licznie, kupujcie "Spleen". Jesienią będziemy mieli dla Was niespodziankę w postaci mini albumu! Już wkrótce szczegóły!


Autor: Gumbyy

Data dodania: 05.04.2018 r.© https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!