Orion - A Symphonic Tribute To MetallicaOrion - A Symphonic Tribute To Metallica
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie - 19.04.2024 r.


W dniu 19.04.2024 roku w Centrum Spotkań Kultur w Lublinie, do którego już po raz kolejny przyjechał do Polski jeden z najlepszych cover bandów Metalliki na świecie. Czteroosobowy zespół z Austrii - Orion. Towarzyszyła mu znakomita orkiestra symfoniczna z Lublina. Wspólnie zaprezentowali projekt "Muzyka zespołu Metallica symfonicznie". A był to koncert z największymi przebojami Metalliki w symfonicznych aranżacjach. Około dwóch godzin muzy w znakomitym wydaniu, które miało miejsce w ramach europejskiego tournée odbywającego się cyklicznie od kilku lat. Ciekawostką jest fakt, że sam zespół Metallica zatwierdził program koncertu.

Jak to już bywa, jako pierwsi na scenie pojawili się członkowie orkiestry z dyrygentem na czele. Oklaski po których orkiestra utworem Ennio Morricone "The Ecstasy of Gold" otworzyła niezapomniane wydarzenie muzyczne. Ten sam utwór również otwierał sławny koncert Metalliki zarejestrowany w 1999 roku na albumie koncertowym "S&M". Dobry początek okazał się bardzo dobrym koncertem. Rockowo-metalowe granie jakie znamy z repertuaru Metalliki połączone z dźwiękami kilkunastoosobowej orkiestry symfonicznej, towarzyszyło nam do samego końca. Orkiestra odegrała bardzo dużą rolę wypełniając tło do utworów, ale również odgrywała nastrojowe wstępy i symfoniczne intra przypominające wielkich klasyków muzyki poważnej. Jednym z takich wprowadzeń był krótki solowy występ skrzypaczki, który poprzedził "Wherever I May Roam". A innym wstępem był fragment "V Symfonii" Beethovena przed "For Whom the Bell Tolls".

Muzycy na scenie czuli się swobodnie i widać było, że ten repertuar jest im bliski. Odczuwało się, że kochają tę muzę i też są fanami Metalliki - zresztą jak większość przybyłych słuchaczy. Dobry nastrój na scenie udzielał się nam wszystkim. Publiczność reagowała brawami i wspólnym śpiewem. Im koncert trwał dłużej, tym emocje bardziej rosły, by w końcowych utworach sięgnąć zenitu. Wówczas publiczność poderwała się z miejsc i już przeżywała dalszą część koncertu na stojąco. Miejsce pod sceną również zapełniło się fanami, którzy opuścili swoje miejsca siedzące by czynnie przeżywać kolejne utwory. Nie zabrakło efektów pirotechnicznych i dymnych, które podkręcały atmosferę tego widowiska muzycznego.

Podsumowując i sięgając do wspomnień z koncertu należy wspomnieć, że oprócz coveru Ennio Morricone, cover-band zagrał również inne covery Metalliki, które znalazły się na albumie "Garage Inc." z 1998 roku. Mianowicie kawałek będący kompozycją Roberta Clarka Segera "Turn the Page". Nie zabrakło idealnego na koncerty ludowego utworu "Whiskey in the Jar" zagranego w rockowo-metalowej wersji, który Metallica zaadoptowała po wersji wykonanej przez Thin Lizzy.

Ponadto usłyszeliśmy wiele innych muzycznych hitów:

"Seek And Destroy"
"Fade To Black"
"For Whom the Bell Tolls"
"Master Of Puppets"
"One"
"Wherever I May Roam"
"The Unforgiven"
"Enter Sandman"
"Sad But True"
"Nothing Else Matters"
"Turn the Page"
"Memory Remains"
"Fuel"
"Unforgiven II"
"Whiskey in the Jar"

A gdybym coś pominęła, to w celu uzupełnienia najlepiej po prostu wybrać się na ich występ. Taki repertuar zasługuje na bisy, których jak się można domyśleć nie zabrakło. A publiczność bardzo głośno się domagała powrotu artystów na scenę. I w taki sposób dostaliśmy między innymi na koniec "Seek And Destroy".

To już mój drugi cover-band Metalliki, jaki miałam okazję słyszeć w Centrum Spotkań Kultur w Lublinie. Trudno dyskutować, który był lepszy. Pierwszy pamięta się jako pierwsze doznania, a drugi ocenia się na przykładzie pierwszego. Scream Inc. czy Orion? Warto obejrzeć i usłyszeć oba cover bandy. Zasługują na to.

Orion jako całość może miało lepsze brzmienie i na pewno muzycy okazali się bardziej sceniczni - bardziej aktywni na scenie. Nie omijajmy takich okazji. Sięgajmy po stare dobre utwory w nowych aranżacjach. Muzyka jest dobra na wszystko.


Autor: Sawa

Data dodania: 08.05.2024 r.© https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!