1. A więc wojna
2. Strażnik
3. Władcy chaosu
4. Na orła cześć
5. Za wolny Gdańsk
6. Westerplatte"a więc wojna...
wszyscy jesteśmy żołnierzami...
musimy myśleć tylko o jednym...
walka aż do zwycięstwa..."


EP'ka zatytułowana "Na orła cześć!" to pierwsze wydawnictwo zespołu Wardust... jednak to nie jest do końca prawda. W latach 1992-1996 i 2011-2013 funkcjonował zespół Anathemized, którego spadkobiercą jest właśnie Wardust. Dokonań poprzednika zupełnie nie znam (trzy demówki), więc szybko przechodzimy do bieżącego materiału.

Na EP'ce znalazło się pięć kompozycji i intro, z którego cytat jest na samym początku. Jest to fragment komunikatu Polskiego Radia ostrzegającego o niemieckiej napaści w 1939 roku. Nie jest to przypadkowy wybór, gdyż wszystkie teksty (po polsku!) traktują o bohaterskiej walce z najeźdźcą. Wystarczy spojrzeć na tytuły kompozycji: "Za wolny Gdańsk", "A więc wojna", czy " Westerplatte". Sporo w tym patriotyzmu, podniosłości i swoistej epickości. Jak dla mnie to tylko przyklasnąć. Mamy wspaniałą historię i cieszy, że nasi wykonawcy jej się nie wstydzą. Polskie teksty dodatkowo pozwalają poczuć przesłanie które one niosą, za co kolejna pochwała dla zespołu. Ogólnie teksty - klasa!

Muzycznie jest równie wybornie. Wardust prezentuje melodyjny death metal (momentami pachnie tu Skandynawią), oparty na świetnych riffach i mocarnym wokalu. Dodając do tego konkretną perkusję (ależ moc!) i solidne wsparcie basu mamy niezłą petardę. Poszczególne kompozycje pędzą i gniotą swoim ciężarem i mocą. Nie brakuje też momentów bardziej melodyjnych, które idealnie zostały wkomponowane w poszczególne numery. Cały materiał został świetnie skrojony, nic tutaj nie odstaje w którąkolwiek stronę. Słychać, iż muzycy od początku do końca mieli jasny pomysł na swoją muzę i tego się trzymają.

Przyznaje szczerze, że jestem pod sporym wrażeniem tego co usłyszałem na tej EP'ce. Świetnie zagrany melodyjny death metal, sporo kapitalnych riffów, niesamowity klimat kompozycji.... nic tylko przyklasnąć. Nawet jeśli chciałbym na coś pomarudzić, to nic takiego nie znajduję. No może jedynie, że całość trwa tak krótko (hehe...), no ale bez przesady. Kapitalną sprawą jest to, iż w tak mocno wyeksploatowanej szufladce Wardust potrafi pokazać swój charakter i gra po swojemu. Do tego wspomniane już teksty i całość wygląda naprawdę bardzo dobrze. Mam nadzieję, iż niebawem zespół wyda dużą płytę i tam znajdę jeszcze więcej tak dobrej muzy.

"Wyżej pięść na Orła cześć!
Słowian pieśń na Orła cześć!"


Piotr "gumbyy" Legieć / [ 01.06.2014 ]
brak recenzji

Nick:  E-mail:  Treść komentarza:  Suma 2 i 3 =
WARDUST [ aksaromeo@tlen.pl ] 02-07-2015 | 23:56

dziękuję w iminiu zespołu za tak pochlebną opinię tego co zrodziło się w naszych sercach i głowach cieszymy się że dajemy radę... ROMEO perkusja


Wardust
Na orła cześć!

Wardust - 2014 r.
-/10brak recenzji© https://METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!