01. Godiva
02. Land Of The Upright Ones
03. Die Stürme Rufen Dich
04. Fallen
05. Hunters Will Be Hunted
06. You Will Be Godless
07. Valhalla
08. Antagonized
09. Like Gods Among Mortals
10. 53 Nations
11. Beyond RedemptionNowy album od Heaven Shall Burn zatytułowany "Veto", którego premiera nastąpiła 22 kwietnia 2013 roku, jest ewolucyjnym arcydziełem. Na krążku słychać zmiany, w porównaniu do rutynowych albumów: "Antigone" i "Invictus".

Po trzech latach przerwy od pracy w studio, niemiecka kapela przerwała monotonię i zrezygnowała ze schematów rządzących w poprzednich latach. Zafundowała nam natomiast dawkę świeżego i równie mocnego materiału. Niebywała masa melodii, świetny wokal i delikatne zabawy z elektroniką tworzą idealną harmonię dla ucha. Wszystko jest dopięte na ostatni guzik, perkusja znakomicie łączy się w całość z gitarowymi riffami, co od początku działalności kapeli, nie było aż tak wyraźne. Przesłuchując cały album nie mogłam odeprzeć wrażenia braku basu, który gubił się w całości. Utwory mają to do siebie, że potrafiły mnie zaskoczyć. Zmiany tempa, przechodzące z niepozornego intro w brutalne brzmienia. Ogólnie rzecz biorąc, jest to genialny zabieg - słuchacz dostaje dawkę nieposkromionego i nieprzewidywalnego kopa.

Tematyka utworów to jedyny stały element - HSB postawiło oczywiście na politykę. Informują o tym nie tylko teksty, ale również okładka. Wykorzystano tu obraz pod tytułem Lady Godiva, autorstwa brytyjskie pisarza i malarza John Maler Colliera. Przedstawia on nagą kobietę na koniu - symbol sprzeciwu. Owa dama, przeciwstawiła się swojemu mężowi, gdy ten chciał podnieść podatki. Wykorzystanie tego dzieła w postaci graficznego wsparcia najnowszej płyty, to bardzo dobre posunięcie ze strony kapeli. Muzycy zobrazowali tym samym motyw przewodni ich twórczości na "Veto". A propos polityki. Kapela nie wstydzi się ujawniać swoich społeczno-politycznych poglądów, wręcz przeciwnie, muzyka najpełniej oddaje ich buntowniczość. Mocne, brutalne i nie raz dające po dupie riffy dają do myślenia. Dodatkowym aspektem jest wplątywanie w utwory postaci z zapleczem historycznym. Każdy, kto chciałby bliżej się zapoznać z tym, co chodzi po głowie muzykom HSB, ma to podane jak na talerzu. Śmiałe posunięcia ze strony niemieckiej kapeli, pokazują prostotę ich przekazu. Głowienie się nad przekazem zawartym w słowach jest tu całkiem niepotrzebne.

Cóż więcej dodać? Nie widzę wad na tym albumie. Najchętniej chłonęłabym go każdą komórką swojego ciała. HSB z powodzeniem wygrzebało się z rutyny i utartych przez lata schematów. Bez żadnych wątpliwości, polecam tę płytę. Jest to niesamowita konstrukcja, solidna porcja dobrego grania, zarówno pod względem muzycznym, jak i przekazowym. Od zawsze imponowała mi ta kapela. Każdy fan nie powstydziłby się ich twórczości na "Veto". Przegenialna aranżacja, dobre zabiegi w granicach rozsądku, co daje album dobry w smaku i proszący się o dokładkę.

Mary / [ 07.10.2013 ]
brak recenzji

Nick:  E-mail:  Treść komentarza:  Suma 2 i 3 =
Heaven Shall Burn
Veto

Century Media Records - 2013 r.
8/10brak recenzji© https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2023 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!