1. Good Times Bad Times
2. Babe I'm Gonna Leave You
3. You Shook Me
4. Dazed And Confused
5. Your Time Is Gonna Come
6. Black Mountain Side
7. Communication Breakdown
8. I Can't Quit You Baby
9. How Many More TimesDebiut Led Zeppelin jest jednym z najistotniejszych albumów w muzyce rockowej. Choć z początku niedoceniony i pogardzony przez krytyków, po latach zyskał on na wartości. Kto w tamtym czasie używał smyczków wiolonczelowych do grania na gitarze? Kto potrafił oddać tak niepokojący klimat jak w "Dazed And Confused" ? No i to brzmienie… Twarde i mięsiste jak na owe czasy. Ten niezwykle utalentowany kwartet mimo ciągłym negatywnym opiniom, mimo wiecznych rozczarowań nie poddał się ,a dzięki wielu koncertom, na których mieliśmy okazję zobaczyć ich genialne popisy, zyskał miano zespołu dobrze wypadającego na żywo.

Debiutancki album grupy, to pewien krok w stronę heavy metalu. Słychać to dobrze w krótszych utworach, tj. "Good Times Bad Times", czy "Communication Breakdown". Nie brakuje jednak folkowych naleciałości jak w "Black Mountain Side". Zważmy na fakt, że Page gra tutaj na nietypowo nastrojonej gitarze. Niezwykły klimat panuje na "Babe I'm Gonna Leave You". Pełno tu zawartych emocji i narastającego napięcia, a ileż smutku i troski... Nie wszyscy wiedzą ,że nie jest to utwór Led Zeppelin, a Anne Bredon, znana jest również wersja Joan Baez. Sporo bluesowych improwizacji w "You Shook Me" oraz "I Can't Quit You Baby", oba utwory napisał Willie Dixon. Niepokój, strach i groza w "Dazed And Confused" i jakiż to nowatorski kawałek. Na koncertach rozciągany był do ponad 20 minut.

Nie ulega wątpliwości ,że Jimmy Page to gitarzysta genialny i oryginalny. Formując równie wspaniały skład stworzył zespół, który w tak dużym stopniu przyczynił się do rozwoju hard rocka i heavy metalu. Grupa była inspiracją dla wielu muzyków, w tym Black Sabbath. Ich debiut to niezwykle artystyczne dzieło rocka i zapewne jeden z najlepszych albumów rocka jakie istnieją.

Warto zwrócić uwagę, że z płyty zawierającej 9 utworów, tylko 4 zostały napisane przez Led Zeppelin. Został więc nagrany album grupy, która być może nie miała jeszcze pomysłu na własne kompozycje, jednak aranżacja oraz wykonanie cudzych wyszła im znakomicie.

747 / [ 17.06.2012 ]
brak recenzji

Nick:  E-mail:  Treść komentarza:  Suma 2 i 3 =
Led Zeppelin
I

Atlantic Records - 1969 r.
10/10brak recenzji© https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2023 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!