01. Temptation
02. The Hypocrisy
03. The Imposition
04. The Deceit
05. The Violation
06. The Egoism
07. The Betrayal
08. The Forsaking
09. The Oppression
10. Agony
11. HeartworkSeptic Flesh niespodziewanie wyrosła (groźna?) konkurencja na polu "symfonicznego death metalu", i to również z "ciałem" w nazwie. Piszę niespodziewanie, bo choć Włosi już na poprzednich wydawnictwach przejawiali pewne neoklasyczne skłonności, to dopiero po przejściu do Nuclear Blast (to ich nagłe zamiłowanie do rzeźni jest dla mnie wielce zastanawiające) w pełni rozwinęli tę stronę swojej działalności, nie odpuszczając nic z wcześniejszej ekstremy. Już na początku warto nadmienić, że Fleshgod Apocalypse pomimo obranej stylistyki, jest zespołem zupełnie innym niż wspomniany grecki potwór. O ile w dźwiękach generowanych przez Septic Flesh jest dużo napięcia, dostojeństwa i klimatu, to już autorzy "Agony" poszli w nieco innym kierunku i po prostu ostro młócą na tle żwawo zapieprzającej orkiestry (w znaczeniu: klawiszy).

Grzańsko jest naprawdę konkretne i może robić wrażenie, bo perkman braki w swojej technice, a być może i wyobraźni (wolne partie zdają się to potwierdzać - chłop nie wie, co z sobą począć), maskuje napierdalanymi w okrutnych tempach blastami. Toteż przez jakieś 80% trwania płyty (po odliczeniu intra i outra) słyszymy gęsty, nieurozmaicony, a zapewne też wycieńczający blast. Ścianę blastów. Nie powiem, są momenty, w których brzmi to dość absurdalnie - zwłaszcza, gdy taka miazga leci pod czystymi wokalami i pięknymi melodiami - ale mimo to albumu słucha się bardzo przyjemnie. Również mimo dużej schematyczności, bo jakby na to spojrzeć, to większość kawałków polega na tym, że orkiestra zapodaje swoje motywy, oni nakurwiają, potem wchodzą czyste wokale, ładna efektowna solówka, znowu czyste wokale i dalej już sieczka. Wyjątki są w zasadzie dwa: "The Forsaking", w którym sieczki nie ma w ogóle, jest za to dużo melodii i trochę klimatu, oraz "The Egoism", gdzie główny motyw zbudowano na stosunkowo wolnym motorycznym riffie, czyste wokale występują w wersji damskiej (oczywiście na tle gęstego pochodu), a napierducha wpada dopiero w ostatnim fragmencie.

I to by było tyle w kwestii urozmaicenia struktur. A teraz ciekawostka w kontekście tego, co przed chwilą napisałem - kawałki są na tyle charakterystyczne, że bez trudu przychodzi odróżnić jeden od drugiego. To już zasługa aranżacji i subtelnych detali. Jako bonus mamy cover Carcass, który podobnie jak "Cold" z epki został zagrany bardzo sprawnie, ale ze 30 razy szybciej od oryginału (oraz z drobną acz niepotrzebną orkiestracją). Elementy wykonawczej perfekcji mieszają się tu z groteską, ale numer daje radę. Zdecydowałem się ocenić "Agony" bardzo wysoko (mając pełną świadomość wad tego materiału), a to głównie dlatego, że konfrontacja z płytą sprawia sporą frajdę - ma kopa, jest w tym jakiś powiew świeżości, jest doskonała realizacja (w ramach tego, co chcieli osiągnąć), no i w końcu kilka udanych piosenek. Prawdziwym sprawdzianem dla Fleshgod Apocalypse będzie dopiero następny album.


http://considered-dead-blog.blogspot.com

Demo / [ 24.09.2011 ]
brak recenzji

Nick:  E-mail:  Treść komentarza:  Suma 2 i 3 =
Seba [ sebmaz1@wp.pl ] 09-10-2011 | 09:56

Przyznam szczerze,że wcześniej o Fleshgod Apocalypse nie slyszałem.Z nazwą kapeli zetknąłem się na folderze reklamowym...Nuclear Blast.Z ciekawości na youtubie wpisałem nazwę i zapodałem teledysk do utworu The Violation.Oglądnąłem i wgniotło mnie w fotel! Numer jak dla mnie najlepszy z tej płyty.Słucha się jej na prawdę świetnie.Brutalne grzanie pod muzykę a'la Amadeusz Mozart ;) Dla mnie bomba.Co prawda płyta może wydawać się monotonna,ale wcale tak nie jest.Bardzo ciekawa produkcja i jak dla mnie powiew świeżości na tle tak extremalnej muzyki! Tylko dla fanów mega szybkości,brutalności i...melodyjności :) Moja ocena 9/10


demo [ considereddeadblog@gmail.com ] 03-04-2012 | 20:42

zjebka jest. nie wiem skąd mi się ten 'Cold' wziął, chodziło naturalnie o 'Blinded By Fear'


Fleshgod Apocalypse
Agony

Nuclear Blast - 2011 r.
8/10brak recenzji© https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2023 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!