1. Le Hiérophante
2. Daath
3. Deuteros
4. Disciplina Arcani
5. Ô Roi des Eons
6. De le Gnose Eternelle
7. Le Septième SceauA/Oratos to kolejny francuski band pławiący się w black metalu, którego członkowie nie poprzestają na jednej formacji. Zasilają także szeregi Griffon, Grind-O-Matic, Guttural Deepthroat, Xenotheology, Aorlhac, Catubodua, Decima, Stories Bones Tell, K.A., Sublime Cadaveric Decomposition. I kolejną cechą charakterystyczną Francuzów jest to, że teksty piszą w języku ojczystym. A język Nostradamusa nadaje tej muzyce dodatkowego dramatyzmu i mistycznego okultyzmu. Zresztą sami muzycy określają swoją odmianę metalu gnostyckim black metalem. A w swoich tekstach "podejmują walkę z materialnością i duchową pustką współczesnego społeczeństwa, oferując muzyczną refleksję na temat powiązań rządzących sferą świata widzialnego i niewidzialnego. Grupa inspiruje się starożytnymi ezoterycznymi tradycjami hermetyzmu, kabały i gnozy z okresu pierwszych wieków naszej ery". Brzmi interesująco, więc przyjrzyjmy się debiutanckiemu albumowi "Ecclesia Gnostica".

Album rozpościera prawie klasyczny black metal. Wściekły, furiatyczny, ale nie pozbawiony gitarowej melodii - zarówno tej szybkiej i ostrej, jak i tej bardziej melancholijnej, spokojniejszej, również odgrywanej na czystych gitarach. Francuzi chyba nie byliby sobą gdyby nie wzbogacili tych ostrych aranżacji o delikatne klawiszowe orkiestracje, wstawki z czystych gitar czy neo-klasyczne gitarowe solówki. Wokalnie również jest prawie klasycznie. Blackowe wrzaski rozrywają bębenki słuchowe niemiłosiernie. Czasami ten wokal przechodzi w jeszcze bardziej histeryczny rozdzierający gardło wrzask o wysokiej tonacji. A kolejne urozmaicenie wokalne przynoszą epizodycznie chóralne śpiewy (nawet łączone z wrzaskiem) oraz wzniosłe recytacje. Wówczas muzyka brzmi bardzo majestatycznie i mistycznie.

Francuska black metalowa scena ma wiele do zaoferowania. Tym trudniej o wypłynięcie na szersze wody. Wiele współczesnych kapele poszukuje nowych rozwiązań muzycznych, które pozwolą im zostać zauważonym. A/Oratos raczej skłania się ku black metalowemu klasycyzmowi. Jednak pozostawiając sobie trochę przestrzeni na wysublimowane dodatki. A/Oratos to też kolejny zespół, do którego logo stworzył sam mistrz Krzysztof Szpajdel.

Le Hiérophante:Paweł "Pavel" Grabowski / [ 03.06.2024 ]
brak recenzji

Nick:  E-mail:  Treść komentarza:  Suma 2 i 3 =
A/Oratos
Ecclesia Gnostica

Les Acteurs de L'Ombre Productions - 2024 r.
7/10brak recenzji© https://METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!