1. L'Homme du Tarn
2. The Ides of March
3. La Semaine Sanglante
4. A l'Insurrection
5. La Loi de la Nation
6. De RepublicaFrancuska wytwórnia Les Acteurs de L'Ombre Productions skupiająca się głównie na black metalowych produkcjach wypuściła kolejną płytę paryżan z Griffon. Zespół istnieje już ponad 10 lat, a "De Republica" jest trzecim albumem. Obecnie zespół tworzą czterej muzycy, a prawie każdy z nich pogrywa też w innych kapelach - The Order of Apollyon, A/Oratos, Azziard, Cave Growl, Hats Barn i Neptrecus. W dzisiejszych czasach to jest prawie standardem wśród undergroundowych zespołów by grać w więcej niż jednej kapeli.

Tematyka liryczna - artykułowana w języku francuskim z angielskojęzycznymi wstawkami - wokół której obraca się zespół dotyczy historii, religii i polityki. A tym razem, jak podaje zespół - "płyta jest odą do Republiki, broniącą praworządności, egalitaryzmu i wolności, ale z drugiej, zaś dziełem sakralizującym Rewolucję jako popularny wyraz walki z despotyzmem i zdobywania wolności". Czyli można rzec - jakby ambiwalencja. Tak też ma się rzecz z muzyką zawartą na "De Republica". W znacznej części muzyka to agresywne, szybkie black metalowe frazy okraszone ostrą gitarową melodyką, która nasycona jest furią. Jednak utwory nie są jednostajne w swojej dynamice. Mowa tutaj o strukturze pojedynczego utworu, w którym pojawiają się albo nagłe, albo płynne zwolnienia instrumentarium lub wokali. Zwolnienia tempa zazwyczaj eksponowane są przez ciężkie gitarowe riffy i specyficzną black metalową melodykę (co chwilami może kojarzyć się z Batushką Bartka Krysiuka, oczywiście bez prawosławnych akcentów) oraz czyste gitarowe pasaże, akordy i melodie.
Ponadto w black metalowe struktury wkradły się chwilami gitarowe, klasyczne skale przypominające swoją melodyjnością dźwięki rodem z muzyki poważnej. Wielotematyczność w poszczególnych utworach i ich zmienność chwilami przypomina dokonania Dark Tranquillity. W innych momentach usłyszymy echa post-metalu, progressive metalu a nawet djent metalu. Jednak Griffon to nadal black metal. Ten gatunek jest zdecydowanie dominujący w ich muzyce. Ich black metal jest wściekły z nutą melancholii, ale też bardzo zmienny i zarazem melodyjny.

Inklinacje zespołu do muzyki klasycznej jeszcze bardziej podkreślają klawisze, symfoniczne orkiestracje i chóralne sample, które nie narzucają swojej obecności a wzmacniają atmosferę w strategicznych momentach. Od strony wokalnej "De Republica" prezentuje blackowe wrzaski i growle, a także ich symultaniczne połączenia. Częstym elementem są pełne patosu melorecytacje i okrzyki. A język francuski nadaje poetyckiego i bardzo emocjonalnego akcentu. Muzyka Griffon - jak przystało na kolejnego przedstawiciela francuskiego black metalu czasów współczesnych - jest bardzo ambitna. Ale takich ambitnych zespołów jest coraz więcej.

À L'insurrection:Paweł "Pavel" Grabowski / [ 04.05.2024 ]
brak recenzji

Nick:  E-mail:  Treść komentarza:  Suma 2 i 3 =
Griffon
De Republica

Les Acteurs de L'Ombre Productions - 2024 r.
8/10brak recenzji© https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!