01. Intro
02. Pergahnum
03. Mundo inerte
04. Itxehl: Parte 1
05. Kinich ahau: Parte 2
06. Esperanza
07. Realidad cohibida
08. Thrashmatologo
09. Involución
10. Aguardan
11. Bueno o MaloGrupa Vinodium powstała w 2005 roku, w Hiszpanii by dzielić się swoimi pomysłami na thrash metal. Formację tworzą Julián Perona jako basista, Txamu - perkusista, Ángel Montañes gitarzysta oraz Sergio "Sadru" będący zarazem wokalistą i gitarzystą. Oficjalnie wiadomo, że jedynie Ángel również udziela się w innej hiszpańskiej, thrash metalowej kapeli o nazwie Sudden.

Panowie od początku postanowili by ich muzyka była dynamiczna, wyrazista i z tekstami, które trafią do słuchacza. Nie byłoby z tym problemu, gdyby teksty były chociaż angielskojęzyczne. Ale z drugiej strony uważam, że liryki hiszpańskojęzyczne wnoszą sporą dawkę mroku do kompozycji Vinodium. Z informacji jaką podaje wydawca, czyli Art Gates Records, dowiemy się, że album "Involución Edición Deluxe" jest "reinterpretacją" wydanego w 2019 roku własnym nakładem albumu "Involución". Ponadto najnowsza wersja z 2022 roku dodatkowo zawiera dwa utwory: "Aguardan" oraz "Bueno o Malo". W sumie czas albumu wydłużył się do niespełna 38 minut. A zatem krótko, ale na temat!

Thrash metal proponowany przez tych Hiszpanów można by określić jako klasyczny, utrzymany w old-schoolowym klimacie. Jednak z kilkoma wyjątkami o których będę wspominał, w tak zwanym międzyczasie. I jak przystało na tego typu muzykę, aranżacje są oczywiście dość szybkie i agresywne, zawierające ciężkie i dynamiczne gitarowe zestawy riffów z drapieżnymi akcentami w ich muzyce. Ale niepozbawionej melodyjności, która jest eksponowana przez większość partii solowych gitar. Chociaż ostre i agresywne solówki też nie są obce Hiszpanom. A poza tym chwilowe, ciężkie zwolnienia lub jeszcze większe przyśpieszenia wpisane są również w kanon thrash metalu.

Wcześniej zapowiadanymi odstępstwami od standardów thrash metalu są epizodycznie ukazujące się death metalowe przyśpieszenia (podkreślane przez szesnastkowe riffy i perkusyjne blasty). Jak i bardziej techniczne, gitarowe zagrywki (gitarowe galopady), niczym w melodic death metalu. Natomiast strona wokalna kompozycji również jest zgodna z kanonami thrash metalowej sztuki, co słyszalne jest w dobitnie krzyczących wokalach wzbogacanych przez akcentujące chórki, za którymi stoją pozostali muzycy. Oczywiście tego typu zabiegi podnoszą agresywność utworów. Ponadto w wokalizach Vinodium usłyszymy krótkie momenty growlowania. A zatem kolejny pierwiastek death metalu wdarł się do ich muzyki.

Chociaż Vinodium jest z Hiszpanii to w ich muzyce wyraźnie wyczuwa się inklinacje do stylu gry jaki był charakterystyczny w latach 80-90-tych w rejonie Bay Area (San Francisco), albo ogólnie mówiąc w Kalifornii. Stamtąd znamy między innymi muzykę Testament, Slayer czy Metallicę (chociaż myśląc o asocjacjach, mam tutaj na myśli pierwsze albumy Metalliki).

Aguardan:Paweł "Pavel" Grabowski / [ 27.06.2023 ]
brak recenzji

Nick:  E-mail:  Treść komentarza:  Suma 2 i 3 =
Vinodium
Involución (Edición Deluxe)

Art Gates Records - 2022 r.
7/10brak recenzji© https://METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!