01. Misanthropy Within Transcendence
02. Forsaken Entity
03. In Perversity Premonition
04. The Prophetic Dawn
05. Other Insalubrious Beings
06. The Infernal Travelings
07. Into Ether Decay
08. Depths of Nothingness
09. Psychological
10. Synthetic PerplexityZespół poznałem niedawno, bo na koncercie w warszawskiej Hydrozagadce, gdzie mężnie dotrzymywał kroku fińskim weteranom z Demilich i Krypts. Młodzi adepci metalu śmierci z Puław otwierali całe wydarzenie. Pamiętny doskonałego występu Clairvoyance, który podczas mojej poprzedniej bytności w praskim klubie, walczył z kolei u boku Cerebral Rot i Mortiferum, postanowiłem i tym razem nie opuścić występu "otwieraczy". I podobnie też, jak w przypadku stołecznego Clairvoyance, nie zawiodłem się. Set puławian składał się głównie z materiału z ich ostatniej, i jak dotąd jedynej pełnej, płyty zatytułowanej "The Prophetic Dawn". Zespół ma w swoim dorobku jeszcze demo zatytułowane "Prophecy". Obie produkcje wydane zostały w 2022 r. Z możliwości zakupu obu skorzystałem też skwapliwie w dniu koncertu.

Początkowo podchodziłem do muzyki zespołu z pewną rezerwą, nie należę bowiem do przesadnych amatorów progresywnego i technicznego grania, jednak w tym przypadku pierwsze wrażenie okazało się być nieco mylące. Odnajdziemy tu oczywiście liczne odniesienia do środkowego Death, są one jednak odpowiednio zrównoważone mniej wyszukanym i bardziej bezpośrednim przekazem muzycznym. Kwartet z Puław, podobnie jak przywołany wcześniej Clairvoyance, prezentuje materiał, który dosłownie pozwala przenieść się do pierwszej połowy lat 90-tych ubiegłego wieku, do czasów gdy swoje największe triumfy święcił death metal. Muzyka jest świeża, emanuje, kipi wręcz pomysłami, przede wszystkim jednak czuć w niej szczerą pasję i żywiołowość. Zwraca również uwagę duża dojrzałość prezentowanego materiału.

Słychać też, co zupełnie zrozumiałe i jak najbardziej godne pochwały, muzyczne inspiracje muzyków. Począwszy od tych oczywistych, w postaci niemal bezpośredniego cytatu z "One" Metalliki w "Psychological" (partie perkusji), skończywszy na tych mniej jednoznacznych, jak np. wyczuwalne wpływy The Mahavishnu Orchestra w "Depths of Nothingness". O ile bowiem do inspiracji wczesnymi dokonaniami twórców "72 Seasons" śpiewający gitarzysta Bartosz Domański przyznał się na łamach "Noise Magazine" (nr 5/2022), i nie powinno to specjalnie dziwić, o tyle wpływy zespołu jazzrockowego nie należą już do tak oczywistych. Całość to jednak pełnokrwisty, zagrany bez żadnych kompleksów i z charakterystyczną dla debiutu energią, death metal.

Już otwierający płytę utwór wprowadza słuchacza w mroczne rejony, gdzie niski growl idzie w parze z połamanymi rytmami i częstymi zmianami tempa, przywodząc na myśl Demilich. Pancerny riff kroczący z gracją rozpędzającego się lwa rozpoczyna z kolei "Forsaken Entity". Dzikie riffy rodem z Morbid Angel atakują zaś słuchacza w "In Perversity Premonition", aby pod koniec utworu sczeznąć w magmie zwolnień, którym towarzyszą dźwięki dzwonu. Powrót do stylistyki śmiercionośnego death/doom w średnich tempach następuje już w kolejnym utworze. "Other Insalubrious Beings" łączy z kolei progresywne podejście z bardzie tradycyjną formułą widoczną w poprzednim utworze. "The Infernal Travelings" kończą zaś dla kontrastu dźwięki klasycznej gitary. Jako kolejne następują wspomniane już powyżej "Depths of Nothingness" i "Psychological", w których zespół wspina się na wyżyny prezentowanego stylu. Mamy tu wszystkie jego najważniejsze elementy składowe podane w idealnych wręcz proporcjach. Stara szkoła, progresywne struktury, częste zmiany tempa, od blastów, aż do walcowatych zwolnień, a wszystko przeszywa przejmujący grobowy wokal. Cały materiał kończy utrzymany w średnio-wolnych tempach, o ile nie liczyć blastów, "Synthetic Perplexity".

Wydana nakładem Godz ov War Productions pozycja to kolejna płyta z krajowego podwórka, która niczym nie ustępując światowym markom, stanowi widomy dowód na siłę i potencjał polskiej sceny. Zespołowi wypada życzyć, aby Puławy poza piękną siedzibą Czartoryskich znane były odtąd także i z Toughness.

In Perversity Premonition:Maciej Motas / [ 17.03.2023 ]
brak recenzji

Nick:  E-mail:  Treść komentarza:  Suma 2 i 3 =
Toughness
The Prophetic Dawn

Godz ov War Productions - 2022 r.
8/10brak recenzji© https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2023 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!