1. Drwimy jak grom
2. Bije raz, dwa, trzy
3. Siostry wiedźmy
4. Król olch
5. W chrustach
6. Pieśń ma była już w grobie
7. Biesy
8. Księżnę dziś pochowanoHore to kolejna "tajemnicza" formacja z naszego podwórka. Nie wiemy kto tam gra, nie było specjalnie jakichś zapowiedzi płyty i tak dalej. Skład uformował się w 2018 roku i teraz nakładem Witching Hour Productions ukazała się debiutancka płyta o tytule "Siostry wiedźmy".

Muzycznie - o kurde, co tu się dzieje. Mamy black (post) metal pomieszany z psychodelią, jazzem, rockiem, transowymi odlotami i elementami rodem z muzyki filmowej. Do tego polskie teksty oparte na twórczości Słowackiego, Broniewskiego, czy Mickiewicza (ale mamy też podpórki w postaci Goethego, czy Dostojewskiego) opowiadające o ludowych wierzeniach.

Jest black metalowo z obowiązkowymi blastami ("Siostry wiedźmy", "W chrustach"), są momenty bardziej liryczne - "Pieśń ma była już w grobie" - jest to spokojny i nastrojowy numer, który opowiada piękną historię, a do tego z cudownie wyeksponowanym... saksofonem. Tak, dokładnie. Też byłem mega zaskoczony. A na dobitkę jeszcze wjeżdżają blasty. Muszę przyznać, że to jest "chore", a raczej Hore połączenie. Ale numer wyszedł świetnie. "Księżnę dziś pochowano" zaskakuje transowym bujaniem i niespiesznym tempem z konkretną jazdą do przodu w środku kompozycji. Doomowo-melancholijny "Król Olch" przygnębia i gniecie dosyć mocno. Jest ciężko, duszno, mozolnie i dosyć nieprzyjemnie.

Sporo takich nieoczywistych rozwiązań znajdziemy na tej dosyć krótkiej płycie. Niespełna 35 minut przelatuje w mgnieniu oka, pomimo swojej intensywności, to granie zupełnie nie męczy. Jakbym miał gdzieś je umiejscowić, to pokusiłbym się o takie zestawienie: Odraza, Morowe, Mgła, Furia. Myślę, że ekipa Hore nie pogniewa się za taką szufladkę.

Album posiada niesamowity klimat - jest mrok, niepokój i generalnie wrażenie jest lekko nieprzyjemne. Muzycznie trzeba ciutkę to potrawić, ale koneserzy takiego grania są już zaprawieni i bez problemu stawią czoła dźwiękom zespołu Hore. Tak jak już wspomniałem wcześniej - jest to lekko "chore" granie, pełne nieoczywistości i właśnie o to w tym wszystkim chodzi.

Drwimy jak grom:Piotr "gumbyy" Legieć / [ 06.10.2021 ]
brak recenzji

Nick:  E-mail:  Treść komentarza:  Suma 2 i 3 =
Hore
Siostry wiedźmy

Witching Hour Productions - 2021 r.
7,5/10brak recenzji© https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2023 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!