»» Maciej Meller odchodzi z Riverside


Niemal tydzień temu polskie prog-rockowe/metalowe środowisko zatrzęsło się w posadach: po 25 latach z formacją Riverside pożegnał się bowiem basista/wokalista Mariusz Duda. Muzyk był członkiem zespołu od samego początku i możemy go usłyszeć na wszystkich wydawnictwach grupy. Teraz wiemy, że ze składem żegna się również gitarzysta Maciej Meller. Początkowo wspierał on Riverside na koncertach, zastępując zmarłego Piotra Grudzińskiego. Gościnnie zagrał na wydanym w 2018 roku albumie "Wasteland", a w 2020 roku oficjalnie stał się częścią składu. W 2023 roku ukazał się krążek "ID.Entity".

(…) Nie muszę pisać jak ogromnie trudny i złożony dla wszystkich jest to czas. Chciałbym tylko dodać swojego osobistego puzzla do układanki o tym ostatnim roku i oświadczeniach, bo mam wrażenie, że to wzbudza najwięcej emocji i kontrowersji. Kiedy w kwietniu zespół wracał z ostatnich koncertów w 2025 (Cruise To The Edge) wszyscy wiedzieliśmy (Wy także), że do końca 2025 nastąpi przerwa we wszelkiej działalności zespołu. Spór, który już trwał, osiągał wtedy swój moment kulminacyjny. Powiedzenie, że to konflikt tylko między dwoma osobami (choć ten był rzeczywiście kluczowy), to moim zdaniem duże (nazwijmy to) uproszczenie, bo między całą czwórką w różnych natężeniach iskrzyło. To normalna dynamika relacji, na pewno to znacie: raz jest lepiej, raz gorzej. Tylko kiedy to "gorzej" przechodzi w stan permanentny i kończą się "narzędzia do rozbrajania", to... wybucha. Nawiasem mówiąc przerwa 2025 miała dać czas na dalsze rozmowy, wyjaśnienia, uspokojenia i decyzje. Okazało się, że porozumienia w kluczowej kwestii nie będzie. I tu dochodzimy do oświadczenia. Od początku stycznia 2026 Mariusz w korespondencji mailowej do wszystkich członków zespołu proponował, by w świetle zaistniałej sytuacji napisać i opublikować wspólne oświadczenie na socjalach zespołu. W lutym zaproponował nawet treść takiej informacji - nawiasem mówiąc była łagodniejsza w treści i w dyplomatycznej formie. W skrócie: "o zawieszeniu działalności zespołu do odwołania". I znów wysłał do wszystkich członków zespołu. Wiem, bo mam te wiadomości. Nie było zgody wszystkich zainteresowanych na taką publikację. Nie było nawet dyskusji o jej treści, negocjacji. Tak więc jak widzicie ja spodziewałem się oświadczenia Mariusza. Stąd moi Drodzy otrzymujecie dziś trzecią wiadomość. Do brzegu (rzeki także). Skończył się i mój czas w zespole Riverside i chcę, żeby wybrzmiał jeden najważniejszy powód - nie widzę możliwości kontynuacji bez jego lidera i tak ważnej osoby jaką jest Mariusz. Byłem w środku, wiem jak jest i taką podejmuję decyzję, moją, osobistą. Mam do niej prawo (...) - tłumaczy muzyk.


  Dodał: Tomek [ 29-04-2026 | 15:08 ]



© https://METALSIDE.pl 2000 - 2026 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!