DVD

 »» Tester Gier - Sposób na Lajf - Film o zespole Tester Gier

Nigdy bym nie pomyślał, że kiedykolwiek obejrzę film dokumentalny o zespole Tester Gier. Nie dlatego, że to zły zespół - bynajmniej. Byłem na ich koncercie (bawiłem się świetnie), recenzowałem och ostatnie wydawnictwo (tak, podobało mi się), a nawet i robiłem z chłopakami wywiad. Mimo wszystko zdaję sobie sprawę z tego, że to ciągle granie dość niszowe. Liderowi zespołu Tassack tak jednak zmienili pogląd na muzykę, że postanowił on prześledzić historię kapeli i bez większego budżetu, metodą DIY stworzyć film dokumentalny. Ten dostępny jest obecnie zarówno na portalu YouTube, jak i w serwisie CDA. Czy "Sposób na Lajf" to obiektywny portret kapeli czy bardziej laurka od fana?

"Film o zespole" stara się prowadzić nas chronologicznie przez historię Testera Gier. Zaczynamy więc od samego poczęcia, by następnie odhaczać kolejne punkty w dyskografii kapeli - nie zapominając również o dość rzadkich singlach. Najwięcej oczywiście mamy wypowiedzi tych obecnych członków formacji, ze Stafarem na czele. W różnych okolicznościach przyrody (tj. siedząc sobie na tarasie, będąc na jakimś feście, prowadząc samochód, czy przygotowując posiłek) muzycy opowiadają o koncertach, nagrywaniu płyt czy roszadach w składzie. Grzegorzowi Wojtasikowi udaje się również dotrzeć do byłych muzyków formacji, w tym osoby, bez której zespołu by nie było - i Owiec ciekawie opowiada zarówno o Świniopasie, jak i samym zakładaniu Testera. W dalszej części nie brakuje również przyjaciół formacji, wśród których zobaczymy znane mordki z Terrordome, Deathinition, Interceptor, a nawet Maćka z Drown My Day (pozdrawiamy!). Tutaj jednak nie ma zaskoczenia - wiadomo, że koledzy nie będą narzekać czy krytykować, więc są tylko i wyłącznie pochwały. Jedynie raper Słoń wyłamuje się z tego schematu, co prowadzi zresztą do najzabawniejszego fragmentu całego filmu - liczenie słowa na „k” to prawdziwy majstersztyk.

Przeprowadzając te wszystkie wywiady Wojtasik nie ukrywa tego, że jest wielkim fanem zespołu i uważa Testera Gier za wybitnego przedstawiciela nurtu crossover. Cały czas słyszymy pochwały w kierunku grupy i szkoda, że nie pociągnął dalej tego tematu, próbując pokazać... cóż, co jest właśnie w tym wszystkim takiego wyjątkowego. Tak, słyszymy, że to muza nieszablonowa, że ciężko ją jednoznacznie zaszufladkować - mamy w końcu teledyski, czy fragmenty koncertów (m.in. z Pol'and'Rock). No ale o wielu polskich grupach można powiedzieć, że są niedocenione i jedyne w swoim rodzaju - co więc sprawia, że to z pracami Testera powinniśmy się zapoznać w pierwszej kolejności? Tutaj można się było pokusić o skontaktowanie chociażby z przedstawicielami prasy - oni z pewnością mieliby nieco więcej do powiedzenia w kwestii artystycznej. Kto wie - być może pojawiłaby się nawet nutka konstruktywnej krytyki. Jako że zespół słynie ze znakomitych, energetycznych występów, to można było również przepytać podczas trasy paru fanów - warto byłoby posłuchać, co sprawia, że koncerty kapeli dają takiego energetycznego kopa. W tej kwestii więc Lucy nie wyczerpał tematu, a tylko delikatnie go liznął.

Jako że "Sposób na Lajf" to owoc miłości, stworzony bez większego budżetu i domowymi środkami, to oczywiście mamy sporo niedostatków technicznych. Jestem w stanie je wybaczyć, choć jednocześnie muszę zwrócić uwagę na to, że parę rzeczy dałoby się zrobić lepiej. Mniej głośne czy problematyczne pod względem oświetlenia miejsca na wywiad z pewnością sprawiłyby, że całość oglądałoby się lepiej - i nie wymagałoby to większych kombinacji czy nakładów finansowych. Jako że niekiedy pojawiają się także paskudne artefakty, to i nieco lepszy sprzęt można się było pokusić - tu również niekiedy wystarczy tylko uśmiechnąć się do paru znajomych. Nie ma tutaj niczego dyskwalifikującego ten film, no ale trzeba mieć z tyłu głowy, że to jednak nie profesjonalne wydawnictwo, a bardziej takie pół-amatorskie. Jeśli Grzegorz zamierza kiedyś stworzyć inny film lub pokusić się o część drugą, to musi popracować również nad sposobem prowadzenia wywiadów. Jego głośne "achy" i "ochy" przerywają rozmówcy, odwracając uwagę od tego, co ma on w tym momencie do powiedzenia. A za te wszystkie "om" zamiast "ą" na końcu wyrazów, to bym bił tyczką bambusową.

Troszkę sobie ponarzekałem, ale ostatecznie "Sposób na Lajf" to dokument, który obejrzałem z ciekawością. Mimo że już wcześniej wiedziałem, z czym się mniej więcej tego całego Testera Gier je, to jednak dowiedziałem się paru interesujących rzeczy o kapeli i jej historii (o części z nich nie przeczytacie na Internecie!). Czy jest to film wyczerpujący temat? Nie - spokojnie można by parę wątków rozbudować. Czy jest obiektywny? Też nie do końca - w końcu rozmawiamy głównie z ludźmi, którzy złego słowa powiedzieć wręcz nie mogą. Dla osób, które wcześniej nie miały z kapelą do czynienia to może być jednak fajny wstęp do jej twórczości. Po co bowiem czytać nudne teksty na jakiejś Wiki, skoro można pooglądać ruchome obrazki? Nawet jeśli miejscami nieco niewyraźne...

Premiera: 26.07.2023 roku.
Wydawca: Tester Gier.
  Dodał: Tomasz Michalski [ 08-11-2023 | 15:17 ]© https://METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!