DVD

 »» Gamma Ray - Lust for Live

"Lust for Live" to drugie koncertowe wideo dowodzonej przez Kaia Hansena (wtedy jeszcze ex-Helloween) grupy Gamma Ray. Zawiera ono występ, który odbył się 25 września 1993 roku w Hamburgu podczas trasy promującej album "Insanity and Genius". Był to jeden z ostatnich koncertów z Ralphem Scheepersem na wokalu - późniejszym frontmanem Primal Fear. Oryginalnie wydawnictwo wypuszczone zostało na kasecie VHS, jednak w 2003 roku nakładem Sanctuary Visual Entertainment do sprzedaży trafiła wersja na płycie DVD. I to właśnie dzięki temu wydaniu mogłem sprawdzić jak ówczesny skład Gamma Ray prezentował się na żywo.

Choć tracklista omawianej koncertówki może sugerować coś innego, to "Lust for Live" nie należy do zbyt długich: całość zamyka się bowiem w czasie poniżej 60 minut. Co ważne, tą długość i tak udało się wyciągnąć dzięki różnego rodzaju przerywnikom, odciągających nas od mięcha. Zespół ciśnie jak szalony? No to robimy przejście do krótkiego wywiadu. Kończy się jeden hit i czekamy na następny? Toż to najlepszy moment na to, by otrzymać kolejną nic nie wnoszącą rozmowę. Pędzimy na złamanie karku w "Future Madhouse"? Po nim należy więc pokazać ujęcia zza kulis czy wideo z kręcenia jednego z teledysków. I w tych wszystkich filmikach nie ma nic ciekawego: rozmowy prowadzone są po niemiecku, a krótkie przebłyski ze studia czy wygłupy poszczególnych muzyków mogłyby co najwyżej pełnić rolę "easter eggów". Z pewnością nie powinny przecinać dobrego, choć krótkiego show.

Bo sam koncert jest... no, właśnie "dobry". Nie jest to może coś, co zerwie Wam kapcie ze stóp, ale jednocześnie wstydu nie ma. Mamy tutaj dziewięć kawałków, wśród których znajdziemy i takie, w których zespół włącza piąty bieg ("Future Madhouse", przypominający dokonania Helloween "No Return" czy kończący się gitarowym trzęsieniem ziemi "Insanity and Genius"), jak również i te wolniejsze, nieco bardziej rozbudowane: "Changes" (Hansen podczas solówki bawi się dziełem Edvarda Griega) i "Heal Me" (z fragmentem jakby wyrwanym grupie Queen). Mało tego, jest nawet krótki, ale intensywny medley numerów z ery Helloween Hansena - i Ralf w takim "Future World" swą barwą do złudzenia przypomina Michaela Kiske. Nie jest więc źle, tym bardziej, że sekcja rytmiczna (Nack i Rubach) chodzi jak w zegarku, Hansen i Schlächter prześcigają się w solówkach (tak, tak: Dirk jeszcze na wiośle), a Scheepers (z włosami!) startuje w kosmos wysokimi rejestrami.

"Lust for Live" przypomina "The Video Link" Rage: tam też mieliśmy zespół, od którego co chwilę byliśmy odciągani przez jakieś pierdoły. Jeśli już chciano na siłę wydłużyć czas trwania wydawnictwa, to moim zdaniem lepiej by było, gdyby zamiast tych wszystkich przerywników dano nam np. jakieś bonusowe kawałki, albo teledyski. Mało tu bowiem zawartości i najwierniejszych fanów twórczości Kaia Hansena do "Lust for Live" może przekonać chyba tylko mniej znany skład. Jak już chcecie zobaczyć jak Gamma Ray prezentuje się na żywo, to lepiej sięgnąć po "Hell Yeah!!! The Awesome Foursome and the Finnish Keyboarder Who Didn't Want to Wear His Donald Duck Costume - Live in Montreal". Tak, to prawdziwy tytuł.

Tracklista:
01. Tribute to the Past
02. No Return
03. Band Interview 1
04. Changes
05. Insanity and Genius
06. Band Interview 2
07. Last Before the Storm
08. Heal Me
09. Documentary "Recording Insanity and Genius"
10. Medley: I Want Out/Future World/Ride the Sky (Helloween covers)
11. Future Madhouse
12. Band Backstage
13. Documentary "The Cave Principle"
14. Band Interview 3
15. End Credits (Gamma Ray)

Premiera: grudzień 1993 roku (VHS) / 2004 rok (DVD).
Wydawca: Noise Records (VHS) / Sanctuary Visual Entertainment (DVD).

:I Want Out/Future World/Ride the Sky (Helloween covers)
  Dodał: Tomasz Michalski [ 07-09-2022 | 14:35 ]© https://METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!