DVD

 »» Kat & Roman Kostrzewski - Życie po życiu

Chyba trudno w historii polskiego metalu znaleźć historię głośniejszą niż podział legendarnego Kata. Tarcia pomiędzy gitarzystą (i kompozytorem) Piotrem Luczykiem a wokalistą Romanem Kostrzewskim doprowadziły do tego, że ten drugi (wraz z perkusistą Irkiem Lothem) w 2004 roku pożegnał się z kolegami (choć z basistą Osetem nie na zawsze) i założył "konkurencyjny" zespół. Jako że muzycy skupili się w nim przede wszystkim na działalności koncertowej, to nie dziwota, że pierwszym wydawnictwem wypuszczonym pod szyldem Kat & Roman Kostrzewski było właśnie DVD.

"Życie po życiu" na półki sklepowe trafiło w 2007 roku za pośrednictwem Mystic Production i jego głównym składnikiem jest występ, który odbył się 14 kwietnia 2006 roku w katowickim Mega Clubie. Nie jest on zbyt długi (bo zamyka się gdzieś w okolicy godziny), a i sam wybór miejsca troszkę zaskakuje. Wcześniej bowiem muzykę Kat w wersji na żywo mogliśmy usłyszeć w 2004 roku na świetnym DVD "Somewhere in Poland" - grupa dała do pieca jeszcze w pełnym składzie, a do tego w wypełnionej po brzegi wrocławskiej Hali Ludowej. Tutaj nawet nie ma próby przeskoczenia tego wydawnictwa: zespół upchnięty na scenie w małej miejscówce nie przygotował nawet żadnej specjalnej oprawy (no chyba że zaliczymy leżący gdzieś na głośniku hełm Szturmowca). Z jednej strony pokazuje to kapelę taką, jaką większość z nas miała okazję zobaczyć, z drugiej jednak: chciałoby się czegoś innego, bardziej... wyjątkowego.

Kat & Roman Kostrzewski widziałem na żywo kilkukrotnie i wiem, że w bitewnym szale chłopaki nie zawodzą - nie inaczej również tutaj. Zespół radzi sobie bez zarzutu i do wykonania poszczególnych numerów przyczepiać się za bardzo nie można: wszystko gra tak, jak powinno (no, może tylko miks mógłby być nieco lepszy). Romek cudnie radzi sobie w bardziej melancholijnych partiach (świetny "Głos z ciemności", refren "Purpurowych godów" nie gorszy), a i w tych mocniejszych źle nie jest. Kilka razy daje się też porwać dźwiękom, odstawiając swój (niezwykle charakterystyczny) "chocholi taniec". Cieszy również forma innej legendy, a więc Irka Lotha - wali w bębny bez zarzuty, pociesznie paląc jednocześnie przy tym fajki ("Łza dla cieniów minionych"). Gryzie jednak trochę sama setlista, w której zabrakło klasyków pokroju "Czarne zastępy", "Czas zemsty", czy "Diabelski Dom" (obu części!). No bo to trochę tak, jakby Turbo nagrało DVD bez "Kawalerii Szatana"...

Jako że po daniu głównym w żołądku jeszcze burczy, to warto rzucić okiem na sporą ilość kawałków "bootlegowych". Jakość może odbytu nie rozrywa, ale za to rodzynków tam co nie miara: jest np. długaśny "Wierzę" z "Róż miłości", czy nawet... kawałki napisane z nowym składem jak "Progeria" i "Prosto z lufy". A jak Wam jeszcze mało, to do obejrzenia jest również i galeria zdjęć. Bonusów co nie miara, szkoda więc, że główny koncert jest tylko "w porządku". Chciałoby się zdecydowanie dłuższego i przede wszystkim bardziej rozbudowanego pod względem wizualnym show.

Tracklista:
01. Płaszcz skrytobójcy
02. Śpisz jak kamień
03. Głos z ciemności
04. Cmok-cmok, mlask-mlask
05. 666
06. Łza dla cieniów minionych
07. Purpurowe gody
08. Wyrocznia
09. Odi Profanum Vulgus
10. Ostatni tabor

Kraków, 03.03.2007:
01. Masz mnie wampirze
02. Łza dla cieniów minionych
03. Wierzę
04. W bezkształtnej bryle uwięziony
05. 666

Katowice, 04.04.2007:
01. Prosto z lufy

Warszawa, 24.02.2007:
01. Płaszcz skrytobójcy
02. Śpisz jak kamień
03. Progeria
04. Prosto z lufy
05. Łoże wspólne, lecz przytulne
06. Wyrocznia
07. Odi Profanum Vulgus
08. Ostatni tabor

Premiera: 03.12.2007 roku.
Wydawca: Mystic Production.


  Dodał: Tomasz Michalski [ 12-03-2021 | 17:52 ]© https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!