DVD

 »» Nine Inch Nails - Beside You in Time

W 2007 roku na półkach sklepowych zagościło 22 oficjalne wydawnictwo grupy Nine Inch Nails: koncertowe "Beside You in Time". Ukazało się ono nie tylko w formie standardowego DVD, ale również trafiło na rodzący się wówczas rynek HD: własnej wersji doczekały się płyty Blu-ray i (dziś już zapomniane) HD DVD. Trent Reznor tak poszedł na całość, że specjalnie na potrzeby tego wideo Microsoft i Sonic Solutions musiały wprowadzić nowe rozwiązania odnośnie kodowania obrazu i dźwięku. Efektem była jedna z najładniejszych koncertówek jakie kiedykolwiek trafiły do sprzedaży. Czy jednak techniczne wodotryski nie przysłoniły samej muzyki?

Ze składu znanego z "And All That Could Have Been" ostał się jeno lider formacji, ale płakać raczej nie będziecie: Alessandro Cortini na klawiszach, Josh Freese (ex-A Perfect Circle) na perkusji, Jeordie White (a.k.a. Twiggy Ramirez z Marilyn Manson) na basie, a zamiast szalonego Robina Fincka jeszcze bardziej nieprzewidywalny Aaron North - bardzo mocny zestaw! Dowodzi nimi oczywiście Reznor, który mocno "przypakował" na siłowni, w niczym nie przypominając szczupłego muzyka w ciemnych włosach z poprzednich wydawnictw. Głos jednak ten sam, a i charyzmy odmówić mu również nie można, choć tutaj oddaje jednak pole do popisu kolegom. I o ile White'owi hamulce puszczają jeszcze dość rzadko, tak North to po prostu niekontrolowany żywioł: macha gitarą na lewo i prawo, skacze w publikę ("March of the Pigs"), rzuca statywem od mikrofonu ("Terrible Lie"), atakuje instrumentem głośniki, a w "Head Like a Hole" zrzuca jeden z nich ze sceny. Facet odpuszcza chyba tylko w "Right Where It Belongs" - no bo co mógł zrobić z "akustykiem"?

Już samo obserwowanie zespołu daję masę radochy, no ale co to by był za koncert Nine Inch Nails bez zwalającej z nóg oprawy? Bodźce wzrokowe atakowane są więc światłami (świetnie wypadają przypominające zęby ekrany) oraz genialnymi wizualizacjami na przezroczystym materiale zawieszonym na froncie sceny (ten fragment show zaczyna "Eraser"). Wygląda to wszystko po prostu fenomenalnie i świetnie zgrywa się z samą muzyką. Muzyką, która zmieniła się względem "AATCHB" - tam kawałki prowadzone były przez niepokojącą elektronikę, tutaj natomiast zdecydowanie więcej do powiedzenia mają gitary (nawet Reznor dość często wspomaga Northa) i bas. Zmieniły się nie tylko znane wcześniej kawałki (jak chociażby "Terrible Lie"), ale też i numery pochodzące z promowanego albumu "With Teeth", w tym grane tutaj na dwa wiosła "Only", czy "The Hand That Feeds". I choć muzycznie bardziej mi pasują aranże z poprzedniego wideo, to jednak dobrze, że grupa nawet znany repertuar próbuje odegrać w inny sposób.

Po kapitalnym daniu głównym możemy udać się do sekcji bonusów, gdzie znajdziemy nie tylko kolejne kompozycje w wersjach "na żywo" (tym razem z inaczej przystrojoną sceną), ale także dwa teledyski oraz trzy kawałki nagrane podczas prób, kiedy za perkusją siedział jeszcze Jerome Dillon. Te ostatnie są szczególnie ciekawe, gdyż pokazują Aarona Northa szalejącego również i w studyjnych warunkach. Niestety wideo "Beside You in Time" było jedną z ostatnich jego prac jako muzyka. W wyniku rozwijającej się choroby psychicznej zrezygnował on całkowicie z grania, znikając na niemal 12 lat. Teraz jest już z nim lepiej, choć za gitarę chwyci raczej nieprędko. A szkoda.

Tracklista:
01. Love Is Not Enough
02. You Know What You Are?
03. Terrible Lie
04. The Line Begins to Blur
05. March of the Pigs
06. Something I Can Never Have
07. Closer
08. Burn
09. Gave Up
10. Eraser
11. Right Where It Belongs
12. Beside You in Time
13. With Teeth
14. Wish
15. Only
16. The Big Come Down
17. Hurt
18. The Hand That Feeds
19. Head Like a Hole

North American Summer Tour 2006:
01. Somewhat Damaged
02. Closer
03. Help Me I Am in Hell
04. Non-Entity
05. Only

Teledyski:
01. The Hand That Feeds
02. Only

Studio Rehearsals 2005
01. The Collector
02. Every Day Is Exactly the Same
03. Love Is Not Enough

Premiera: 26.02.2007 roku.
Wydawca: Nothing Records.


  Dodał: Tomasz Michalski [ 14-01-2021 | 20:44 ]© https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!