DVD

 »» Metallica - Touring Europe '08

Wystarczy rzut oka na prostą, lekko niewyraźną okładkę, by domyślić się, że pomimo sprzedaży w znanej, polskiej sieci, "Touring Europe '08" oficjalnym wydawnictwem Metalliki nie jest. DVD to ukazało się w 2008 roku nakładem firmy TV Rock, mającej na swoim koncie niejeden podobny występek: wcześniej wypuściła bowiem nieoficjalne koncertówki m.in. Nine Inch Nails, AC/DC, czy Guns N'Roses. Gig Larsa i kolegów trafił do standardowego, plastikowego opakowania, w środku którego znajdziemy jeno płytkę. Po jej włożeniu naszym oczom ukaże się logo Dolby Digital, a po nim... od razu tracklista. Poważniejszego menu brak: do wyboru mamy tylko pojedyncze kawałki albo "cały" koncert.

"Touring Europe '08" zawiera występ, który odbył się 30 maja 2008 roku na holenderskim festiwalu Pinkpop. Czy raczej powinienem napisać: fragmenty tego koncertu, ponieważ nie wszystkie kawałki trafiły jednak na omawiane DVD. Zmieściły się żelazne klasyki, bez których trudno sobie wyobrazić muzyczny wieczór z Metalliką, ale jednocześnie zabrakło granych wtedy "rodzynków" pokroju "...And Justice for All", czy "Bleeding Me", jak również coverów Misfits i Anti-Nowhere League. Z utworami które dostaliśmy też niestety nie wszystko jest w porządku: często zdarzają się problemy z warstwą audio (maskowane dźwiękiem sprzężenia zwrotnego) i wideo (delikatne przeskoki), mocno wybijające z rytmu. Chaotyczny jest również montaż - niekiedy można wręcz odnieść wrażenie, że wszystko było składane w locie, gdyż pojawiają się nieprzemyślane ujęcia (rzut okiem na podłogę, czy w refrenie widok na nie ten mikrofon co trzeba). Zespół oczywiście daje radę, choć trafił jednocześnie na dość trudne warunki: przez cały koncert padał bowiem deszcz (czyżby przyczyna kłopotów technicznych?). Fanów to nie odstraszyło i na polach Landgraafu bawiły się i głośno śpiewały dziesiątki tysięcy ludzi. I widok tych klaszczących, przemoczonych do suchej nitki fanów naprawdę robi wrażenie.

"Touring Europe '08" to jednak rzecz raczej tylko dla kolekcjonerów lub największych fanów kalifornijskiej formacji. Wartość wydawnictwa z pewnością byłaby większa, gdyby zawierało ono chociaż pełen koncert z Holandii - część zagranych wówczas kawałków do setlist trafia w końcu dość rzadko ("Bleeding Me" nie grano przez całe cztery lata!). Niestety ich akurat zabrakło i otrzymaliśmy numery, które słyszeliśmy już z milion razy, często również w lepszej jakości. DVD cierpi bowiem na natłok problemów technicznych: obraz się rwie, audio delikatnie przeskakuje, a i wkurza logo TV Rock obecne przez cały czas trwania filmu. Podczas darmowego streamingu mógłbym to wszystko wybaczyć, ale w płatnym wydawnictwie?

Tracklista:
01. Creeping Death
02. For Whom the Bell Tolls
03. Ride the Lightning
04. The Memory Remains
05. Fade to Black
06. Master of Puppets
07. Whiplash
08. Nothing Else Matters
09. Sad But True
10. One
11. Enter Sandman
12. Seek & Destroy

Premiera: 2008.
Wydawca: TV Rock.


  Dodał: Tomasz Michalski [ 17-10-2020 | 14:19 ]© https://METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!