DVD

 »» Moonspell - Lisboa Under the Spell

Pierwsze koncertowe wydawnictwo portugalskiej grupy Moonspell powstawało w prawdziwych męczarniach, przez co efekt końcowy ostatecznie pozostawiał trochę do życzenia. Kiedy ogłoszono więc "Lisboa Under the Spell", to nie mogłem posiadać się z radości. Po zakończeniu batalii sądowych w grupie było już w końcu tylko lepiej: bardzo dobre albumy, stabilny od lat skład... Specjalny, trzygodzinny występ w stolicy Portugalii musiał więc być prawdziwą petardą, dlatego też w ciemno zakupiłem omawiane wydawnictwo, kusząc się na standardowe wydanie 3xCD, DVD+Blu-Ray.

"Lisboa Under the Spell" w swojej fizycznej formie wygląda po prostu obłędnie. Od stylizowanej na stare malowidła ścienne okładki autorstwa Nestora Avalosa nie można oderwać wzroku: bogactwo szczegółów dosłownie zwala z nóg. Po wyciągnięciu z pudełka naszym oczom ukazuje się właściwy, potężny digipak z artworkiem w ciemniejszych barwach (cudo!). Po jego otworzeniu widzimy wysokiej jakości fotografię Ribeiro i Amorima dających czadu na scenie, a po kolejnym rozłożeniu w końcu docieramy do pięciu krążków wchodzących w skład "koncertówki". Dodatkowo po lewej stronie znajdziemy książeczkę ze wstępem zespołu, listą osób odpowiedzialnych za show, oraz licznymi, bardzo ładnymi zdjęciami autorstwa Paulo Mendesa. Mam w swojej kolekcji sporo limitowanych, rzadkich wydawnictw, ale regularne wydanie "Lisboa Under the Spell" na pewno należy do tych najpiękniejszych.

"Lisboa Under the Spell" to występ, w trakcie którego grupa wykonała (prawie) w całości trzy albumy: "Wolfheart", "Irreligious" oraz "Extinct". W ładnym, stylowym menu głównym każdą z części możemy odpalić osobno ("Act I", "Act II", "Act III"), jednak osobiście polecam włączyć "Rockumentary", a więc cały film, wzbogacony o szereg ujęć zza kulis (większość z nich stylizowana jest na jakość kaset VHS). Możemy zobaczyć przygotowania muzyków do koncertu czy wspominających minione czasy (obrywa się Pedro, który na zdjęciach z "The Antidote" "wygląda jak Harry Potter"). Nie zabrakło też ujęć z życia prywatnego artystów, pokazujących że są oni tacy jak my - kupują bułki w piekarni, słuchają muzyki w samochodzie, a nawet zdarza się im od czasu do czasu wdepnąć w psią kupę... Pomiędzy poszczególnymi częściami głównego show widzimy z kolei jak się przebierają, śmieją czy narzekają. Ot, zwykli ludzie z krwi i kości, którzy jednak po wyjściu na scenę zamieniają się w prawdziwe bestie.

Oglądanie samego, jakże długiego przecież występu, to prawdziwa uczta dla oczu i uszu. Zespół jest bowiem w fantastycznej formie i ciśnie tak, że nie sposób usiedzieć w miejscu. Pomimo upływu lat materiał z pierwszych albumów ciągle kopie cztery litery, a i nowe kawałki w wersjach na żywo dają radę (zwłaszcza fenomenalna "Domina" czy "The Future is Dark" z płatkami śniegu opadającymi na Amorima). Całość została w dynamiczny sposób zmontowana - dawno nie widziałem koncertu zrealizowanego z takimi polotem! Victor Castro wykazał się tutaj nie tylko sprawnym okiem, ale również i nie lada fantazją, przez co niektóre ujęcia na długo zostają w pamięci. Co ważne, uwagę przykuwa tutaj sam zespół i jego muzyka - a nie oprawa show. Oczywiście mamy tutaj ładnie przystrojone chórzystki, są ognie w "Opium", "Mephisto" czy "Extinct", w "Herr Spiegelmann" lasery i oryginalny, szklany garnitur, ale to w zasadzie tyle... Reżyser skupia swoją uwagę na surowej energii płynącej ze sceny i nie potrzebuje żadnych efektów, aby pokazać, że Moonspell na żywo jeńców nie bierze.

Po obejrzeniu fantastycznej części głównej zostają nam dwa dodatki: galeria zdjęć z przygotowań oraz z samego koncertu, jak również krótki making-of "Lisboa Under the Spell". Trochę mało, no ale trzeba pamiętać o tym, że sam występ trwa ponad trzy godziny - nie było po prostu miejsca na zmieszczenie dłuższych bonusów. Na osłodę - trzy kapitalnie brzmiące płyty CD, zawierające poszczególne części show w formie audio. Znacząco podwyższają one wartość omawianego wydawnictwa - wydawnictwa, które w swojej kolekcji posiadać powinien każdy fan portugalskiej grupy.

Tracklista:
01. Wolfshade (A Werewolf Masquerade)
02. Love Crimes
03. Of Dream and Drama
04. Lua d'Inferno
05. Trebaruna
06. Ataegina
07. Vampiria
08. An Erotic Alchemy
09. Alma Mater
10. Perverse... Almost Religious
11. Opium
12. Awake!
13. For a Taste of Eternity
14. Ruin & Misery
15. A Poisoned Gift
16. Raven Claws
17. Mephisto
18. Herr Spiegelmann
19. Full Moon Madness
20. All Gone from the Wild - La Baphomette (Intro)
21. Breathe (Until We Are No More)
22. Extinct
23. Medusalem
24. Domina
25. Last of Us
26. Malignia
27. Funeral Bloom
28. A Dying Breed
29. The Future is Dark
+
Making-of
Slideshow
+
"Wolfheart Show" CD
"Irreligious Show" CD
"Extinct Show" CD

Premiera: 07.08.2018 r.
Wydawca: Napalm Records.


  Dodał: Tomasz Michalski [ 29-05-2020 | 12:26 ]© https://METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!