DVD

 »» Iron Maiden - Live After Death

"Live After Death" to legendarny koncert z Long Beach Arena z 1985 roku. A dokładnie to zapis z 4 koncertów, które odbyły się w ciągu 5 nocy. Potężna trasa "World Slavery Tour 84/85" rozpoczęła się 9 sierpnia 1084 koncertem w Warszawie. Do Los Angeles zespół dotarł 4 czerwca 1985. Podczas tej trasy Iron Maiden zwiedziło 24 kraje w przeciągu 322 dni dając 193 koncerty. Robi wrażenie, prawda? DVD "Live After Death to druga część "The History Of Iron Maiden".

Na pierwszym dysku mamy oczywiście zapis koncertu z Long Beach Arena. Kultowy zapis z VHS doczekał się nareszcie porządnego wydania na DVD. Poprawiono dźwięk i teraz możemy upajać się systemem Stereo 5.1. Myślę, że o tym koncercie nie ma co specjalnie się rozpisywać. Tutaj już wszystko jest doskonale znane i oczywiste. Jeśli jednak znalazłby się ktoś, kto tego nie widział - to powiem krótko. Iron Maiden w swoim najlepszym czasie. To były ich "The Golden Years". Genialna scenografia, zespół w "pełnym gazie" i sporo zabawy.

Dla mnie znacznie ciekawszy jest dysk drugi. "History Of Iron Maiden" to oczywiście ciąg dalszy z "The Early Days". Wiadomo czego się spodziewać. Jednak do miana największej perełki jest bezkonkurencyjny kandydat. "Behind The Iron Curtain" to video zapis pobytu Iron Maiden w ówczesnych krajach komunistycznych. Przypomnę, że Iron's zagrali w tym czasie aż 5 koncertów w Polsce! Praktycznie wszędzie towarzyszyła im kamera. Czego my tutaj nie mamy... fanatyczne przyjęcie muzyków przez polskich fanów. To po prostu trzeba zobaczyć. Ciarki murowane. To był pierwszy zespół z górnej półki, który zagrał w komunistycznej Polsce. Fani zgotowali Maidenom powitanie jak dla jakiegoś cesarza. Niesamowite wrażenie robi scenka ze środka autokaru. Fani są po prostu wszędzie dookoła, a ekipa Maiden z niedowierzaniem temu się przygląda. Ponadto wizyta na dyskotece ("heavy metal na syntezatorach"!), mecz piłki nożnej, wesele i jam session... i wiele innych atrakcji. Dokument jest kompletny, ja wcześniej znałem wersję o kilkanaście minut krótszą. Dla samego "Behind The Iron Curtain" warto zakupić to DVD.

Koncert na "Rock In Rio '85" nie przetrwał próby czasu. Oczywiście nie chodzi o muzyków, bo Iron Maiden jest w wybornej formie. Niestety troszkę szwankuje jakość obrazu. Jednak warto pooglądać co tam się działo. A zapewniam, że działo się dużo. Widok Bruce Dickinsona z zakrwawioną głową - bezcenny. Cóż za emocje tam musiały być! Ponadto mamy tutaj jeszcze króciutki dokument "'Ello Texas", galerię i teledyski.

Muszę przyznać, że to DVD dla mnie jest wyjątkowe. Bardzo lubię właśnie ten okres Iron Maiden i wszelkie materiały oglądam z wielką przyjemnością. Niecierpliwie wyczekuję też trzeciej części i mam przekonanie, że będzie na poziomie dwóch pierwszych. No ale to już opowieść na "inny raz".


Disc I:

01. Churchill's Speech / Aces High
02. 2 Minutes To Midnight
03. The Trooper
04. Revelations
05. Flight Of Icarus
06. Rime Of The Ancient Mariner
07. Powerslave
08. The Number Of The Beast
09. Hallowed Be Thy Name
10. Iron Maiden
11. Run To The Hills
12. Running Free
13. Sanctuary

Disc II:

01. The History Of Iron Maiden - Part 2
02. Behind The Iron Curtain
03. Rock In Rio '85
04. Ello Texas
+ Artwork Gallery
+ Tour Programme
+ Tour Dates
+ Photo Gallery
+ Promotional Clips


Premiera: 04.02.2008 r.
Wydawca: EMI


  Dodał: Gumbyy [ 11-03-2009 | 17:04 ]© https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!