DVD

 »» Sepultura - Live in São Paulo

3 kwietnia 2005 roku brazylijska Sepultura dała wyjątkowe show w rodzinnym mieście Andreasa Kissera, świętując 20-lecie istnienia. Wypełniony po brzegi klub, przekrojowa setlista, morze gości - nic dziwnego, że wydarzenie to stało się oficjalnym koncertowym wydawnictwem. Występ dostępny jest obecnie w rozmaitych formatach: mamy wersję 2xCD i 2xLP dla wielbicieli audio, 2xDVD dla tych, którzy wolą ruchome obrazki, no i coś pomiędzy, a więc CD+DVD. Do wyboru, do koloru. Ja sięgnąłem po to najdłuższe, a więc składające się z dwóch płytek DVD wideo.

Głównym daniem "Live in São Paulo" jest oczywiście trwający 1,5h występ z Olympii. Z okazji jubileuszu zespół przygotował set, w którym pojawiło się miejsce dla przedstawicieli każdego wydawnictwa - od "Bestial Devastation", aż po "Revolusongs" i "Roorback". Show nieco długo się rozkręca, ponieważ z jednego intra przeskakujemy do kolejnego, no ale za to w jednym z nich pojawia się Zé do Caixão, a więc legendarny Coffin Joe. Po kilku minutach zaczynamy zabawę tą charakterystyczną mieszanką groove, thrash i death metalu, mocno podlaną lokalnym folklorem. Wiadomo, gitara Kissera robi robotę ("Slave New World", "Arise" - mistrz!), a bas Xisto rzęzi aż miło w "Propaganda" czy "Sepulnation", ale jednak w takim "Attitude" brak drugiego wiosła daje o sobie znać. Miejscami lukę tę uzupełnia Green (jak np. w "Apes of God" lub "Mindwar"), ale muzykiem jest jednak dość statycznym - zdecydowanie pewniej czuje się on z mikrofonem w ręce. Wysoki, długowłosy Derrick może i nie ma głosu Maxa, ale też i nie wypada źle (no dobra, przyznaję: "Roots" wypadł "tak sobie"). Jest po prostu... inaczej. I do tego trzeba się przyzwyczaić. Po staremu jest jeszcze na perkusji: Igor Cavalera to maszyna nie do zatrzymania i nic dziwnego, że poświęca mu się tutaj sporo czasu antenowego. W "Beneath the Remains" startuje w kosmos, w "Escape to the Void" z powrotem wgniata nas w ziemię, a w "Territory" sprawia, że nakręcona publika gotowa jest roznieść całe miasto na strzępy. Geniusz.

Mniej więcej w połowie setlisty na scenie zaczynają pojawiać się goście. Fajnie jest zobaczyć (i usłyszeć!) Tormentora, a więc Jairo Guedza. Oryginalny gitarzysta kapeli pojawia się, by cofnąć nas wraz z "Troops of Doom" i "Necromancer" do jej wczesnej fazy działalności. Zresztą, w tym drugim na wokal wpada także Alex Camargo z Krisiun, który nigdy nie ukrywał, że Sepultura stanowiła dla niego ważne źródło inspiracji. Jest mocno i ciężko, dlatego też przeskok do coveru Public Enemy jest dość... dziwny. Dodanie rapowanego, prowadzonego przez DJ-a "Black Steel in the Hour of Chaos" to dla mnie coś nie do końca zrozumiałego. Na szczęście po nim wracamy na właściwsze tory intrygującą przeróbką utworu U2, by następnie powitać na scenie João Gordo, który świetnie pasuje do grindowo/punkowego "Reza" i intensywnego "Biotech Is Godzilla". Końcówka to już szybka i konkretna Sepa w kwartecie. Ogólnie więc to główne danie "Live in São Paulo" jest całkiem w porządku. Setlista daje radę, muzycy są w dobrej formie (zwłaszcza Igor!), a część gości cieszy oko i ucho. Z drugiej strony cover Public Enemy z Zé Gonzálesem i B. Negão totalnie z dupy, a Derrick... jest jaki jest. Miewa dobre momenty, miewa też słabsze - zwolenników nie odrzuci, a przeciwników nie przekona.

"Live in São Paulo" posiada rozbudowaną sekcję bonusów. Na pierwszą płytkę dorzucono "Making of" oraz "Band Biography". Tego drugiego nie trzeba specjalnie tłumaczyć: to biografia kapeli - ciekawa i bardzo szczegółowa. To pierwsze wideo z kolei zabiera nas za kulisy koncertu: migawki z przygotowań, krótkie wywiady z muzykami oraz gośćmi - nic przesadnie długiego, ale można obejrzeć. Bardziej interesująco robi się płytce numer dwa. Zaczynamy od "Documentary", pod którym ukrywa się film autorstwa samego Derricka Greena. Muzyk opowiada w nim swoją historię - zabiera nas w podróż ze Stanów Zjednoczonych do Brazylii, by stanąć na czele legendy tamtejszej sceny. Przedstawia nam każdego z członków kapeli, pokazuje fragmenty koncertów z całego świata, jak również i zwraca uwagę na cichych bohaterów każdej trasy, a więc na ludzi z ekipy technicznej. Fajna rzecz. Małym rozwinięciem tego pomysłu jest "pokaz slajdów", ponieważ sporo tutaj zdjęć właśnie z zaplecza, pokazujących nie tylko zespół, ale także i właśnie osoby, bez których nie odbyłby się żaden koncert. Co dalej? Trzy teledyski i trzy kawałki w wersjach na żywo. Klip do "Mind War" dynamiczny, ładnie zrealizowany, ale po głowie chodzi jednak myśl w stylu "co autor miał na myśli?". Pomysł na wideo do coveru U2 jest prostszy: ot, uciekający przez miasto Derrick. "Choke" z kolei pokazuje Sepulturę w koncertowej akcji, a materiał pochodzi z występu, którego historię znajdziemy w biografii na pierwszej płycie DVD. Co jeszcze? Ano trzy kawałki z Düsseldorfu. Profesjonalnie zarejestrowane, z bardzo dobrą jakością dźwięku. Co prawda "Nomad" trochę bezpłciowy, ale "Desperate Cry" i "Territory" jak najbardziej już ucho cieszą.

"Live in São Paulo" Sepultury to wydawnictwo, z którego aż wysypuje się zawartość. Pełny, trwający jakieś 90 minut występ, film dokumentalny, do tego teledyski, utwory bonusowe i mniejsze lub większe pierdółki - jest przez co się na tych dwóch płytkach przekopywać. Czy to wszystko przekona jednak fanów Maxa do Derricka Greena? Ciężko powiedzieć, bo koncert główny jest w porządku, ale też i na kolana nie rzuca. Ma swoje momenty, jak też i fragmenty zdecydowanie słabsze. Fajnie sobie obejrzeć i potupać nóżką, ale zdecydowanie wyżej u mnie w rankingu jest "Metal Veins - Alive at Rock in Rio". Tam gra w zasadzie wszystko.

Tracklista
--- DVD I ---
01. Intro
02. Apes of God
03. Slave New World
04. Propaganda
05. Attitude
06. Choke
07. Inner Self / Beneath the Remains
08. Escape to the Void
09. Mindwar
10. Troops of Doom
11. Necromancer
12. Sepulnation
13. Refuse / Resist
14. Territory
15. Black Steel in the Hour of Chaos (Public Enemy cover)
16. Bullet the Blue Sky (U2 cover)
17. Reza
18. Biotech Is Godzilla
19. Arise / Dead Embrionic Cells
20. Come Back Alive
21. Roots Bloody Roots
22. Making of
23. Band Biography

--- DVD II ---
01. Documentary
02. Mind War (videoclip)
03. Bullet the Blue Sky (U2 cover) (videoclip)
04. Choke (videoclip)
05. Nomad (live)
06. Desperate Cry (live)
07. Territory (live)
08. Slideshow
09. Credits

Premiera: 08.11.2005 roku.
Wydawca: Steamhammer.




  Dodał: Tomasz Michalski [ 19-06-2026 | 20:50 ]



© https://METALSIDE.pl 2000 - 2026 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!