Strona oficjalna

 


# Styl:
Power Metal


# Rok założenia: 1985


# Kraj: Niemcy


# Status: Aktywny


# Data aktualizacji: 03.07.2023 r.
 Blind Guardian działalność zaczynał w połowie lat 80- tych, około 84-85 roku. Wtedy Andre Olbrich (gitara) i Hansi Kursch (wokal + bass) założyli kapelę o nazwie Lucifer's Heritage.W tamtym czasie przez grupę przewinęło się wielu muzyków. Wówczas ukształtował się skład, w którym grupa grała aż do 2005 roku (Olbrich, Kursch, Magnus Siepien - gitara i Thom Stanch - perkusja).

Muzycy pod szyldem Lucifer's Heritage nagrali dwie demówki, z których druga nosiła nazwę "Battalions Of Fear" i można powiedzieć, że zagwarantowała zespołowi pierwszy kontrakt. Wtedy około 1987 roku muzycy zdecydowali się zmienić nazwę na Blind Guardian i w 1988 roku nagrali płytę pod tym samym tytułem co ich drugie demo czyli "Battalions Of Fear". Krążek najpierw został wydany jedynie w Niemczech, zewsząd posypały się ciepłe recenzje. Muzycy Blind Guardian idąc za ciosem zabrali się za pisanie materiału na drugi krążek.

"Follow The Blind", bo tak został zatytułowany drugi album formacji, ruszył ostro niemieckim podziemiem, zdobył też niewielką popularność w Japonii. Na albumie tym pomógł zespołowi Kai Hansen (założyciel Helloween, obecnie Gamma Ray), który zagrał kilka solówek i kilka razy zaśpiewał. Album sprzedawał się nieźle.

Rok po nagraniu "Follow The Blind" zespół nagrał następną płytę "Tales From The Twilight World". Od tej płyty Blind Guardian wyraźnie szuka swojego stylu, zespół wprowadził trochę folku i orkiestrowych brzmień, wielu twierdzi, że to właśnie "Tales From The Twilight World" jest dla Blind Guardian albumem przełomowym, albumem, od którego Niemcy zaczęli marsz na szczyt.

W 1992 roku muzycy wydali płytę "Somewhere From Beyond", która była kontynuacją tego co dostaliśmy na "Tales...", z tą jednak różnicą, że Hansi i spółka poszli kolejny krok w rozwoju swojej sztuki. Kilka miesięcy po wydaniu krążka pojechał na wielką trasę po Japonii, tam powstał album koncertowy "Tokio Tales".

Następna płyta, której muzycy nadali tytuł "Imagiantions From The Other Side" była chyba najbardziej dojrzałą płytą zespołu. Album ten wspiął się wysoko na wiele list przebojów. "Imaginations..." bezsprzecznie wprowadził Blind Guardian do metalowej ekstraklasy. W międzyczasie grupa zrobiła płytę na której nagrała numery wykonawców, którzy mieli na nich największy wpływ, oprócz tego na "The Forgotten Tales" bo o nim mowa znalazły się nowe wersje kilku starych numerów.

W 1998 roku światło dzienne ujrzał "Nightfall In Middle Earth", dla wielu najlepsza płyta niemieckiej formacji. Co ciekawe, album jest koncept albumem opartym na równie znakomitej książce J.R.R. Tolkiena "Silmarillion".

Cztery lata później ukazała się kolejna płyta formacji "A Night At The Opera". Trzeba powiedzieć, dość kontrowersyjna płyta. Wielu fanów nie zaakceptowało drogi jaką podążyli muzycy. "A Night At The Opera" była bowiem krążkiem znacznie bardziej symfonicznym, można powiedzieć "rozdmuchanym". Oczywiście jak to w przypadku Blind Guardian bywa, płyta trzymała wysoki poziom, w obozie fanów Niemieckiej formacji pojawił się jednak mały niepokój.

Niepokój ten muzycy postanowili ostudzić w 2003 roku podwójną płytą koncertową zatytułowaną po prostu "Live!". Rok później ukazało się niesamowite DVD zatytułowane "Imaginations Through The Looking Glass".

W 2005 po raz pierwszy od założenia formacji następuje zmiana składu. Perkusista Thomen Stauch odchodzi i zakłada własną formację Savage Circus, która będzie grać muzykę zorientowaną na to co Blind Guardian robił w przeszłości. Thomena w Blind Guardian zastępuje młody, obiecujący perkusista - Frederik Ehmke.

Na 2006 rok zapowiadana jest długo oczekiwana płyta, która zatytułowana będzie "A Twist In The Myth".

W 2010 roku ukazała się płyta, która otrzymała tytuł "At The Edge Of Time".

Pięć długich lat musieli czekać fani zespołu Blind Guardian na nowy album. Muzycy nagrywali "Beyond The Red Mirror" przez... dwa lata. No ale patrząc, że w nagraniach udział wzięły dwie orkiestry symfoniczne i trzy klasyczne chóry to nie dziwi. Mamy do czynienia z koncept albumem, który kontynuuje historię rozpoczętą w utworze "Imaginations From The Other Side".

W roku 2017 premierę ma koncertówka "Live Beyond The Spheres". Jest to trzy płytowy zapis dokonany podczas europejskiej trasy koncertowej w 2015 roku. Rok 2019 przynosi wydawnictwo "Twilight Orchestra: Legacy of the Dark Lands" - jest to w pełni orkiestrowy materiał który nagrał Hansi Kürsch wraz z Praską Orkiestrą Symfoniczną.

Pod koniec 2020 roku otrzymaliśmy koncertówkę "Imaginations from the Other Side Live". Jest to zapis z koncertu (Oberhausen 2016) podczas którego zespół wykonał w całości album "Imaginations from the Other Side". W ten sposób Blind Guardian celebrował 25 urodziny tej płyty!

Rok 2022 to premiera albumu studyjnego o tytule "The God Machine", który zbiera bardzo pochlebne recenzje.


Bio: Krzysiek


  DYSKOGRAFIA:

1988 - Battalions Of Fear
1989 - Follow The Blind
1990 - Tales From The Twilight World
1992 - Somewhere Far Beyond
1993 - Tokyo Tales
1995 - Imaginations From The Other Side
1996 - The Forgotten Tales [Comp.]
1998 - Nightfall In Middle-Earth
2002 - A Night At The Opera
2003 - Live! [Live]
2006 - A Twist In The Myth
2010 - At The Edge Of Time
2015 - Beyond The Red Mirror
2017 - Live Beyond The Spheres
2019 - Twilight Orchestra: Legacy of the Dark Lands
2020 - Imaginations from the Other Side Live
2022 - The God MachineHansi Kürsch - wokal, bas
Andre Olbrich - gitara
Marcus Siepen - gitara
Frederik Ehmke - perkusja

 The God Machine
*


Imaginations from the Other Side Live
*


Twilight Orchestra: Legacy of the Dark Lands


The Tides Of War: Live At Rock Hard Festival 2016
*


Live Beyond The Spheres


Beyond The Red Mirror


At The Edge Of Time
*


A Twist In The Myth


Live!


A Night At The Opera
*


Nightfall In Middle-Earth
*


The Forgotten Tales


Imaginations From The Other Side


Tokyo Tales


Somewhere Far Beyond
*


Tales From The Twilight World


Follow The Blind


Battalions Of Fear© https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2023 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!