Strona oficjalna

 


# Styl:
Heavy Metal


# Rok założenia: 1999


# Kraj: Anglia


# Status: Aktywny


# Data aktualizacji: 03.07.2023 r.
 Blaze Bayley dołączył do grupy czterech głodnych sukcesu muzyków: gitarzystów Steve Wray'a i Johna Slatera, basisty Roba Naylora i perkusisty Jeffa Singera. "Kiedy odszedłem od Iron Maiden, wiedziałem, że chce mieć kolejny, tym razem swój normalny zespół, przesłuchiwałem codziennie mnóstwo kaset, płyt z całego świata by znaleźć tych odpowiednich dla mnie ludzi" - mówi Blaze. "Szukałem ludzi, którzy będę wiedzieli czego chcą i będą kochali to samo co ja. Do tego będą kochali występy na żywo". Oba dotychczasowe albumy Blaze'a zostały wyprodukowane przez Andy'ego Sneapa (Machine Head, Napalm Death). Zarówno debiutancki krążek Blaze'a jak i drugi zawierają inną muzykę, niż tą którą znamy z poprzednich płyt Baylea. Jest tu trochę nowych elementów, ale ogólnie mówiąc to nadal znakomity klasyczny heavy metal. 

"Sillicon Messiah" zawiera 10 utworów. "Wtedy bardzo interesowałem się wszystkim co związane było z komputerami" mówi Blaze. "Ciągnęły mnie również historie science fiction. Inna kompozycja z "Sillicon Messiah", a mianowicie "Stare At The Sun" opowiada o podróżach w kosmosie. "Jeżeli chodzi o muzykę, to krążek zawiera ogromną dawkę energii, siły i melodii. Starałem się również, aby mój wokal zabrzmiał zarówno melodyjnie jak i mocno. Dla mnie jedna "Sillicon Messiah" to jedna z najlepszych rzeczy w życiu jaką zrobiłem". 

"Tenth Dimension" obraca się dalej w temacie wypracowanym na debiutanckim krążku, dalej są to futurystyczne historie, jednak tym razem Blaze poszedł dalej tą drogą i napisał pełny koncept album, gdzie każdy utwór to oddzielna część historii. "Tenth Dimension" opowiada historię człowieka o imieniu Christopher Blaine, który odkrył tytułowy "Dziesiąty Wymiar". Każdy kawałek opowiada o czymś innym, wszystkie teksty zebrane w jedną całość dają pełen obraz historii zawartej na tym albumie. 

Ukazały się dwa krążki grupy Blaze'a więc nie pozostało nic innego jak wybrać się w trasę. "Nie możemy się doczekać pierwszych koncertów. Naszym planem jest jak najdłużej żyć w autobusie na trasie" - stwierdza Blaze Bayley".

Efektem trasy koncertowej jest wydany w 2003 roku album koncertowy zatytułowany "As Live As It Gets". Mamy tutaj oczywiście utwory z dwóch studyjnych krążków, 4 utwory Iron Maiden z czasów Blaze, utwór "Steel" pochodzący z twórczości zespołu Wolfsbane, w którym to Bayley śpiewał przed Maiden, oraz cover Led Zeppelin "Dazed & Confused". W sumie 18 numerów zagranych na wysokim poziomie.

Blaze Bayley nie zwalnia tempa i już w roku 2004 na światło dzienne wychodzi trzeci studyjny krążek o tytule "Blood And Belief". Mamy tutaj nowych muzyków, a mianowicie Wayne Banks (Sabbat) gra na basie, a na perkusji Jason Bowld (Pitchshifter). Muzycznie niewątpliwie jest to kontynuacja drogi obranej na poprzednich krążkach, jednak trzeba koniecznie podkreślić, że Blaze "rozwija skrzydła".

Po wydaniu świetnej płyty, jak to często bywa, w zespole pojawiły się tarcia. Efektem tego była kompletna wymiana składu. Grupa Blaze'a gra obecnie w następującym składzie: Nick Douglas - bas, Daniel Löble - perkusja, Oliver Palotai - gitara. Ci ludzie przygotowują nowy materiał, który ma ukazać się jeszcze w 2006 roku.

Niestety na kolejny album musieliśmy czekać do 2008 roku. Wcześniej Blaze Bayley pożegnał wszystkich muzyków i został sam. Dodatkowo nie posiadał kontraktu i managmentu. W 2007 roku otrzymał propozycję nakręcenia DVD w Polsce, podczas Metalmanii. Udało się skompletować zespół i karuzela mogła się kręcić dalej tym razem pod nazwą Blaze Bayley. Jeszcze tylko wymiana gitarzysty i w 2008 roku otrzymaliśmy płytę "The Man Who Would Not Die". Na trasie koncertowej zespół melduje się na dwóch koncertach w naszym kraju. Niestety pech nie opuszcza Mr Blaze, gdyż po ciężkiej chorobie zmarła Jego żona Debbie, która pełniła również funkcję managera zespołu.

Rok 2009 to koncertowe wydawnictwo "The Night That Will Not Die" w wersji CD i DVD. Sytuacja w zespole wygląda na ustabilizowaną i już rok później otrzymujemy kolejny album studyjny zatytułowany "Promise & Terror". W tym roku jest planowana trasa koncertowa zespołu, która nie ominie Polski. Blaze Bayley wystąpi na 2 koncertach w naszym kraju. Koncerty odbyły się zgodnie z planem, ale nie zagrał na nich Lawrence Paterson. Dotychczasowy perkusista opuścił zespół na swoją prośbę. Na zastępstwie zagrał Claudio Tirincanti.

Stabilizacja w składzie nie trwała zbyt długo, gdyż w 2011 roku Blaze zwolnił wszystkich muzyków i sam kontynuuje karierę, a na koncerty zatrudnia muzyków sesyjnych.

Rok 2012 to kolejna płyta studyjna, która otrzymała tytuł "The King Of Metal" na razie nie wiadomo, czy muzycy, którzy ją nagrywali dołączą na stałe do składu Blaze Bayley.

Rok 2013 to akustyczna EP'ka zatytułowana "Russian Holiday" (gitary nagrał Thomas Zwijsen), oraz koncertówka w wersji CD "Alive In Poland", która wcześniej była dostępna tylko w limitowanym wydawnictwie DVD.

Kolejne lata swojej kariery Blaze poświęcił koncertowaniu i pracą nad muzyczną trylogią, która otrzymała tytuł "Infinite Entanglement". Kolejne jej odsłony miały miejsce na trzech płytach, które ukazały się w trzech kolejnych latach. Pierwsza z nich zatytułowana "Infinite Entanglement" miała swoją premierę w 2016 roku, kolejna o tytule "Endure And Survive" w 2017 i ostatnia - "The Redemption Of William Black" - w 2018. Przy nagrywaniu tych albumów Blaze skorzystał z usług muzyków zespołu Absolva: Luke Appleton (gitara), Chris Appleton (gitara), Karl Schramm (bas) i Martin McNee (perkusja) z którymi również koncertuje.

Po dwóch "koncertówkach" nagranych i wydanych metodą "chałupniczą" Blaze nagrał kolejną płytę studyjną, która do sprzedaży trafiła w 2021 roku. W procesie nagrywania nic się nie zmieniło, bo "War Within Me" zarejestrował z muzykami zespołu Absolva.


Bio: Krzysiek


  DYSKOGRAFIA:

2000 - Silicon Messiah
2002 - Tenth Dimension
2003 - As Live As It Gets
2004 - Blood & Belief
2008 - The Man Who Would Not Die
2009 - The Night That Will Not Die
2010 - Promise And Terror
2012 - The King Of Metal
2013 - Russian Holiday [EP]
2013 - Alive In Poland
2016 - Infinite Entanglement
2017 - Endure And Survive (Infinite Entanglement Part II)
2018 - The Redemption Of William Black (Infinite Entanglement Part III)
2021 - War Within MeBlaze Bayley - wokal

 © https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!