Strona oficjalna

 


# Styl:
Thrash Metal


# Rok założenia: 1984


# Kraj: Brazylia


# Status: Aktywny


# Data aktualizacji: 01.11.2023 r.
 W 1983 r. w dalekim Belo Horizonte dwójka gówniarzy zafascynowana muzyką metalowa postanowiła założyć kapelę. Byli to bracia Cavalera - czternastoletni wówczas Max, który pobrzdąkiwał na gitarze i o rok młodszy Igor, próbujący grać na perkusji. We dwóch grać trudno, wiec do nowo założonej formacji szybko dokooptowano wokalistę - Wagnera Lamouniera, drugiego wioślarza - Roberto Ufo oraz basistę - Roberto Gato. Pierwotny skład Sepultury (po portugalsku grób, od Dancing On Your Grave grupy Motorhead) nie przetrwał jednak zbyt długo. Obowiązki gitarzysty prowadzącego przejął kolega ze szkoły - Jairo T., basem zajął się kumpel z podwórka - Paulo Jr., zaś wokalem sam Max. Ta właśnie ekipa nagrała demo o nazwie "Bestial Devastation". Nie jest to zbyt wyszukana muzyka.

Umiejętności chłopaków były w tym czasie mizerne i to słychać na pierwszy rzut oka. Kawałki są proste niczym konstrukcja cepa, a produkcja woła o pomstę do nieba. Tematykę tekstów i image muzycy zaczerpnęli z bardzo popularnych w tym okresie kapel tzw. pierwszej fali black metalu. W 1985 r. Sepultura nagrała swój pierwszy longplay zatytułowany "Morbid Visions" oparty na tych samych standardach co wcześniejsze wydawnictwo. W tym czasie grupa dała swój pierwszy większy koncert supportując Venom. Rok 1987 okazał się przełomowy. Z funkcji gitarzysty zrezygnował Jairo T., a jego miejsce zajął niejaki Andreas Kisser (ex-Pestilence, nie, nie TEN Pestilence), który na paru wcześniejszych gigach pełnił funkcję technicznego Maxa. W ten sposób wykrystalizował się klasyczny skład Sepultury.

Wkrótce światło dzienne ujrzał drugi album kapeli - "Schizophrenia". Muzyka Brazylijczyków przeszła znaczna metamorfozę. Coraz mniej w niej rogatego, a coraz więcej profesjonalizmu. W czasie dwóch zaledwie lat zespół poczynił ogromnie postępy. Andreas wreszcie nauczył chłopaków, jak stroi się poszczególne instrumenty (!). Takie kawałki jak "Escape To The Void", czy przede wszystkim świetny, rozbudowany instrumental - "Inquistion Symphony" to prawdziwe rarytasy. Zespół zaczął być popularny w całej Brazylii. Usłyszano o nim także poza granicami tego kraju, co zaowocowało podpisaniem kontraktu z amerykańską wytwórnia Roadrunner. Pod jej skrzydłami kapela nagrała swój następny krążek - genialny "Beneath The Remains". Jest to potężna dawka na wskroś brutalnego thrash metalu. Sepultura odniosła wielki sukces. Zagrała swoja pierwsza trasę poza krajem kawy, goszcząc w USA i Europie m.in. u boku Megadeth i Judas Priest. Wydano także pierwszy teledysk - do kawałka "Inner Self".

W 1991 r. pojawia się następne wydawnictwo Maxa & Co. - kultowy "Arie", uważany przez większość fanów za największe osiągnięcie formacji. Jest ono jeszcze brutalniejsze niż "Beneath The Romains", zahacza nawet o death metal. Sepultura stała się gwiazdą. Koncertowała na największych festiwalach z takimi sławami jak Motorhead czy King Diamond. W tym czasie miały także miejsce 2 pierwsze występy w Polsce. Wydane zostało tez DVD - "Under Siege (Live In Barcelona)".

Rok 1993 to następny przełom. Na nowej płycie zatytułowanej "Chaos A.D." zespół ukazał swoje nowe oblicze. Dzieło to nie jest już tak krańcowo brutalne, jak dwa poprzednie. Ponadto do muzyki Brazylijczyków wkradły się etniczne, indiańskie wstawki. Całość brzmi bardzo ciekawie, płyta odnosi sukces, jednak części starych wyjadaczy takie eksperymenty nie przypadły do gustu. Chłopaki wyruszyli znowu w trasę, zahaczając min o festiwal w Donnington.

W 1996 na półki sklepów trafia "Roots". Album wywołał wiele kontrowersji. Część fanów, szczególnie starej daty, zmieszała krążek z błotem. Bardzo widoczne są tu wpływy hardcore'a. Słychać jeszcze więcej elementów brazylijskiego folku. Płyta odnosi jednak duży sukces komercyjny. W grudniu tego samego roku, po jednym z koncertów dochodzi do sprzeczki miedzy Maxem a reszta zespołu. Powodem kłótni była Gloria, żona frontmana i manager grupy w jednej osobie. Konflikt okazuje się na tyle duży, ze państwo Cavalera zostali usunięci z kapeli. Zespół na pewien czas rozpadł się. Na rynku pojawiła się kompilacja - "Blood Rooted", będąca typowym nabijaczem kasy.

Max założył w międzyczasie formację Soulfly. Igor i spółka postanowili wznowić działalność w 1998 r. Do grupy dołączył niejaki Derrick Green. Dalsze dzieła Sepultury - "Against", "Nation", "Roorback" i "Dante XXI" są muzyczną kontynuacją stylu zapoczątkowanego na "Roots". Nie odnoszą jednak sukcesu. Ciekawostką jest wydany w 2002 roku album koncertowy - "Under Pale Grey Sky", zapis ostatniego występu ze starym krzykaczem. W tym roku zniechęcony Igor opuścił kapelę. Nie jest to jednak kres brazylijskiej legendy. Nowym pałkerem został Jean Dolabella. Niedawno pojawiły się plotki o powrocie Maxa do Sepultury. Ile w tym prawdy? Czas pokaże...

O powrocie Maxa jak na razie nie ma mowy i zespół kontynuuje działalność w obecnym składzie. W roku 2009 ukazała się płyta "A-Lex ", która nie przynosi większych zmian w odniesieniu do ostatnich 3-4 albumów.

Rok 2011 przynosi kolejną płytę w dyskografii zespołu Sepultura. Nowe dzieło otrzymało tytuł "Kairos" i ukazało się 17 czerwca. W tym samym roku następuje zmiana perkusisty i nowym bębnowym Sepultury został Eloy Casagrande

Rok 2013 to premiera płyty zatytułowanej "The Mediator Between Head And Hands Must Be The Heart". Rok później premierę ma koncertówka o tytlu "Metal Veins - Alive at Rock in Rio". Jest to zapis koncertu, który odbył się na festiwalu Rock in Rio w 2013 roku.

Na kolejny album studyjny fani musieli poczekać do 2017 roku. W styczniu na sklepowe półki trafił album "Machine Messiah". Zespół dosyć długo promował ten materiał na koncertach, odwiedzając (niejednokrotnie) nasz kraj.

Początek roku 2020 to premiera kolejnej płyty studyjnej, która otrzymała tytuł "Quadra".

Podczas pandemicznej przerwy w koncertowej działalności zespół nagrał album "SepulQuarta". Znajdziemy na nim ponownie nagrane utwory z dyskografii zespołu z mnóstwem zaproszonych gości. W każdej kompozycji ktoś gościnnie występuje i mówimy tutaj o dosyć znanych nazwiskach w metalowym światku. Album na sklepowe półki trafił latem 2021 roku.


Bio: Venom


  DYSKOGRAFIA:

1986 - Morbid Visions
1987 - Schizophrenia
1989 - Beneath The Remains
1991 - Arise
1993 - Chaos A.D.
1996 - Roots
1998 - Against
2001 - Nation
2002 - Under A Pale Grey Sky [Live]
2003 - Roorback
2005 - Live In Sao Paulo [Live]
2006 - Dante XXI
2009 - A-Lex
2011 - Kairos
2013 - The Mediator Between Head And Hands Must Be The Heart
2017 - Machine Messiah
2020 - Quadra
2021 - SepulQuartaDerrick Green - wokal
Andreas Kisser - gitara
Paulo Xisto Pinto Jr. - bas
Eloy Casagrande - perkusja

 SepulQuarta


Quadra
*


Machine Messiah


Metal Veins - Alive at Rock in Rio


The Mediator Between Head And Hands Must Be The Heart


Kairos


A-Lex
*


Dante XXI


Live In Sao Paulo


Roorback


Under A Pale Grey Sky


Nation


Against
*


Roots


Chaos A.D.


Arise


Beneath The Remains
*


Schizophrenia
*


Morbid Visions© https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!