Strona oficjalna

 


# Styl:
Melodic Death Metal


# Rok założenia: 1995


# Kraj: Szwecja


# Status: Aktywny


# Data aktualizacji: 29.06.2023 r.
 Zespół Arch Enemy powstał w 1995 roku w szwedzkim Halmstad. Założyli go bracia Michael i Christopher Amott. Do składu dołączył perkusista Daniel Erlandsson i wokalista Johan "Liiva" Axelsson. Działo się to wszystko tuż po tym, jak Michael Amott opuścił zespół Carcass.

W takim składzie zespół zarejestrował czteroutworowe "Demo" w 1996 roku. W tym samym roku ukazał się pierwszy studyjny krążek Arch Enemy "Black Earth". Muzyka zawarta na tym CD to krótko mówiąc Szwedzki Melodyjny Death Metal. Płyta ukazała się z logo Wrong Again Records.

W 1998 ukazał się drugi album, który otrzymał tytuł "Stigmata". W składzie pojawiły się pierwsze zmiany, bo pojawił się basista Martin Bengtsson. Natomiast za bębnami usiadł Peter Wildoer, a partie basu nagrał Michael Amott. Od tej płyty zespół związał się z wytwórnią Century Media.

Już rok później ukazał się trzeci studyjny album. Na "Burning Bridges" mamy zmianą powrotną za bębnami, gdyż do zespołu powrócił Daniel Erlandsson, natomiast basistą został Sharlee D'Angelo.
Muzycznie nic się nie zmieniło i Arch Enemy na tych trzech albumach "szwedzi" po swojemu.

Jeszcze w 1999 roku ukazuje się album koncertowy zatytułowany "Burning Japan Live", na którym znalazło się 11 utworów. Krążek ten został wydany tylko na rynek japoński (przez Toy's Factory) i był limitowany w 10000 sztukach.

W 2000 roku z zespołu odszedł wokalista Johan "Liiva" Axelsson. Johan nie radził sobie ze zbyt dużą ilością koncertów. Rozpoczęły się poszukiwania nowego głosu Arch Enemy.

Pod koniec 2000 roku zespół ogłosił, że wybór został dokonany. Na oficjalnej stronie zespołu pojawił się dodatkowo fragment nowego utworu. Arch Enemy brzmi jeszcze bardziej agresywnie, a nowy głos brzmi mocarnie. Fani byli zachwyceni, a zespół ogłosił: "w zespole śpiewa Angela Gossow". Tego chyba nikt się nie spodziewał, że zespół zatrudni wokalistkę. Był to przysłowiowy "strzał w 10", gdyż Angela doskonale wpasowała się w stylistykę Arch Enemy.

2001 rok przyniósł nam album "Wages of Sin". Zespół na kolejne lata ustabilizował skład i kariera Arch Enemy nabrała rozpędu.

W roku 2003 ukazał się piąty studyjny album "Anthems of Rebellion", a rok później ukazała się EP'ka "Dead Eyes See No Future". Znalazł się na niej kawałek tytułowy, 3 utwory zarejestrowane w Paryżu, 3 covery i teledysk.

Rok 2005 to kolejny album, który otrzymał tytuł "Doomsday Machine". Po zarejestrowaniu tej płyty zespół opuścił gitarzysta Christopher Amott. Podczas trasy promującej ten krążek gościnnie na gitarze grał Gus G. (Kostas Karamitroudis) znany z Firewind. Po zakończeniu trasy koncertowej do zespołu dołączył Fredrik Ĺkesson.

"Live Apocalypse" to DVD, które ukazało się w 2006 roku. Koncert został zarejestrowany 17 grudnia w londyńskim "The Forum". Mamy tutaj także 3 utwory z koncertu w Manchesterze. Możemy tutaj obejrzeć w akcji nowego gitarzystę. Na drugim dysku mamy standardowe dodatki, wywiady, teledyski. Jest też możliwość obserwowania wybranego muzyka podczas koncertu.

W marcu 2007 roku do zespołu powrócił Christopher Amott i Arch Enemy powróciło do swojego najsilniejszego składu.

Na 24 września zapowiedziano premierę 7 studyjnego albumu. Krążek otrzymał tytuł "Rise of the Tyrant".

W 2008 roku otrzymaliśmy wydawnictwo koncertowe "Tyrants Of The Rising Sun: Live In Japan" w wersji CD i DVD. Jak łatwo się domyśleć po tytule koncert został zarejestrowany w Japonii. A dokładnie to w "Tokyo Forum" 8 marca 2008 roku.

Rok 2009 przynosi nam kolejne wydawnictwo z logo Arch Enemy. Tym razem mamy do czynienia ze składanką "The Root Of All Evil" na której znajdują się utwory z 3 pierwszych albumów tej grupy. Materiał został nagrany ponownie i możemy posłuchać starych utworów w wokalnym wykonaniu Gossow.

Po wydawnictwach koncertowych i składance przyszedł czas na kolejny album studyjny. Płyta "Khaos Legions" miała swoją premierę 30 maja 2011 roku i jest to kolejna solidna pozycja w dyskografii Arch Enemy.

W 2011 roku zespół po raz drugi opuszcza gitarzysta Christopher Amott. Rok później jego miejsce zajmuje Nick Cordle.

W marcu 2014 roku zespół poinformował, iż Angela Gossow nie będzie dalej śpiewała w Arch Enemy. Co ciekawe zespół od razu poinformował o zastępstwie i tym samym nowym głosem Arch Enemy została Alissa White-Gluz znana z formacji The Agonist. A już w czerwcu swoją premierę miał album "War Eternal", na którym śpiewa Alissa.

Pod koniec 2014 roku zespół opuścił Nick Cordle, a jego miejsce zajął Jeff Loomis znany z Nevermore. Rok 2017 to wydawnictwo koncertowe "As The Stages Burn!". Głównym jego daniem (CD + DVD) jest zapis występu na festiwalu Wacken Open Air 2016, na którym zespół przygotował olbrzymią produkcję. Bez dwóch zdań to DVD jest bardzo widowiskowe. A jesienią ukazała się kolejna płyta studyjna, która otrzymała tytuł "Will To Power". Jest to pierwszy album na którym zagrał Jeff Loomis.

No koniec lipca 2022 roku zapowiedziano album studyjny, który otrzymał tytuł "Deceivers".


Bio: Gumbyy


  DYSKOGRAFIA:

1996 - Black Earth
1998 - Stigmata
1999 - Burning Bridges
2000 - Burning Japan
2001 - Wages Of Sin
2003 - Anthems Of Rebellion
2005 - Doomsday Machine
2007 - Rise Of The Tyrant
2008 - Tyrants Of The Rising Sun: Live In Japan
2009 - The Root Of All Evil [comp.]
2011 - Khaos Legions
2014 - War Eternal
2017 - As The Stages Burn!
2017 - Will To Power
2022 - DeceiversAlissa White-Gluz - wokal
Michael Amott - gitara
Jeff Loomis - gitara
Sharlee D'Angelo - bas
Daniel Erlandsson - perkusja

 Deceivers


Will to Power


As The Stages Burn!


War Eternal


Khaos Legions
*


The Root Of All Evil
*


Tyrants Of The Rising Sun: Live In Japan
*


Rise Of The Tyrant
*


Doomsday Machine


Anthems Of Rebellion
*


Wages Of Sin


Burning Japan


Burning Bridges


Stigmata


Black Earth© https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!