Strona oficjalna

 


# Styl:
Melodic Metal


# Rok założenia: 2001


# Kraj: Niemcy


# Status: Aktywny


# Data aktualizacji: 06.10.2023 r.
 Wieloletni członkowie Helloween - Roland Grapow (od 1988, gitara) i Uli Kusch (od 1994, perkusja), jeszcze w czasie gdy grali w tej wielkiej kapeli, postanowili stworzyć oddzielny projekt. Reszcie zespołu to nie przeszkadzało, ale po jakimś czasie zaczęło się dziać coraz gorzej, zwłaszcza na linii Grapow - Weikath. Ostatecznie Roland i Uli zostali poproszeni o opuszczenie zespołu w sierpniu 2001 roku.

Specjalnie się tym nie przejęli i postanowili przekształcić swój projekt w pełnowartościowy zespół - Masterplan. Zwerbowali basistę Jana Eckerta, znanego między innymi z Iron Savior, klawiszowca Axela Mackenrotta oraz wokalistę Jorna Lande, który poza solowymi płytami nagrywał też albumy z takimi zespołami jak Ark, Millenium, Beyond Twilight itd.

Pod koniec 2002 roku ukazał się singiel "Enlighten Me", a z początku 2003 album "Masterplan". Na tych płytach za większość partii instrumentów klawiszowych odpowiada jeszcze gościnnie udzielający się Janne Warman (Children of Bodom).

Najprostszym określeniem na muzykę zawartą na debiucie jest melodyjny heavy metal. Zespół jednak nie ginął wcale w zalewie innych "klonów Helloween" i to nie tylko ze względu na znane nazwiska. Już wtedy wypracował własny, rozpoznawalny styl. Bo oprócz typowych, szybkich i przebojowych numerów w stylu "Spirit Never Die" czy "Heroes" znalazło się też miejsce na ciężar ("Crystal Night"), klimat ("Soulburn", "Bleeding Eyes") czy agresję ("Crawling From Hell"). Poza tym - Jorn Lande jest rewelacyjnym wokalistą i kasuje na starcie większość śpiewaków z tego typu kapel, mimo że na pewno nie wykorzystywał tu swojego głosu w takim stopniu jak np. w Ark. Udało się też namówić do zaśpiewania jednego utworu Michaela Kiske (proponowano mu nawet członkostwo, ale odmówił) - stworzył z Jornem ciekawy duet w "Heroes". Album został bardzo dobrze przyjęty, często nawet osoby, które nie przepadają za tak melodyjnym graniem przyznawały że płyta coś w sobie ma.

W 2004 roku miał ukazać się drugi album, ale ostatecznie wyszła wtedy tylko EP'ka "Back for my life". Wreszcie w styczniu światło dzienne ujrzał następca "Masterplan" - "Aeronautics". I niestety, dla wielu był to spory zawód. Przede wszystkim dlatego, że zespół złagodził swoją muzykę. Te wszystkie elementy, które go wyróżniały znacznie przybladły, Jorn również zaśpiewał bardziej przystępnie. Ogień słychać już tylko w niewielu utworach, np. "Crimson Rider" czy "Headbanger's Ballroom". Jednak mimo tego wszystkiego, kompozycje na "Aeronautics" trzymają bardzo wysoki poziom (10-cio minutowy "Black in the Burn" to niewątpliwie jeden z ich najlepszych kawałków). Płyta nie ustępuje tak bardzo rewelacyjnemu debiutowi.

W maju 2006 nadeszła przykra wiadomość dla fanów grupy - Jorn postanowił odejść. Rozstał się z zespołem w pokoju, po prostu jego wizja rozwoju Masterplan była inna od reszty. Chciał bardziej skręcić w melodyjną drogę wytyczoną przez "Aeronautics", pozostali członkowie woleli raczej powrócić do bardziej metalowej stylistyki debiutu. I to dobra informacja na pocieszenie, bo mimo wszystko na drugim albumie Masterplan zatracił trochę swoją tożsamość.

Podczas gdy zespół poszukiwał nowego wokalisty, Jorn zgodził się jeszcze zaśpiewać na kilku wcześniej zaplanowanych występach. A na Masterplan świat się nie kończy: oprócz kolejnych solowych płyt, w 2007 roku ukaże się również Genius Rock Opera z jego udziałem, a także kolejny materiał projektu Allen/Lande. Kilka miesięcy później z obozu Masterplan odszedł Uli Kusch. On, podobnie jak Jorn, na brak zajęć narzekać nie może, także fani mogą posłuchać jego gry na wydanym w 2006 roku debiutanckim albumie Beautiful Sin (którego jest założycielem). W 2007 ukaże się kolejny krążek tej formacji, a także thrash metalowej legendy Mekong Delta i nowego zespołu Ride The Sky.

Ogłoszony w październiku 2006 nowy skład był niemałym zaskoczeniem, gdyż to właśnie wtedy okazało się, że Uliego w zespole już nie ma. Zastąpił go Mike Terrana, który jak się później okazało, oficjalnie rozstał się z Rage. Za mikrofonem zaś stanął jego imiennik - Mike DiMeo, znany z Riot.

Pierwszy album w nowym składzie (poprzedzony EP'ką "Lost And Gone"), zatytułowany "MK II" (MK - skrót od Mark; tytuł płyty, jak i pierwszego numeru - "Phoenix Rising" - symbolizują nowy początek zespołu), ujrzał światło dzienne 23 lutego 2007 r.

W 2010 roku otrzymaliśmy płytę numer cztery w dyskografii Masterplan. Na "Time To Be King" ponownie możemy usłyszeć głos Jorna Lande, który powrócił do zespołu w 2009 roku.

Rok 2012 upłynął pod znakiem sporych zmian personalnych w Masterplan. Z zespołu bowiem odeszli: Jorn Lande, Mike Terrana i Jan-Sören Eckert. W ich miejsce w składzie pojawili się: wokalista Rick Altzi, basista Jari Kainulainen i perkusista Martin "Marthus" Skaroupka.

W 2013 roku ukazała się piąta studyjna płyta Masterplan, która otrzymała tytuł "Novum Initium". W 2016 odchodzi perkusista Martin "Marthus" Skaroupka, a na jego miejsce trafia Kevin Kott. A w 2017 premierę ma album "PumpKings" na którym znalazły się covery Helloween.


Bio: Ramza


  DYSKOGRAFIA:

2003 - Masterplan
2005 - Aeronautics
2007 - MK II
2010 - Time To Be King
2013 - Novum Initium
2017 - PumpKingsRick Altzi - wokal
Roland Grapow - gitara
Jari Kainulainen - bas
Axel Mackenrott - klawisze
Kevin Kott - perkusja

 PumpKings


Keep Your Dream aLive


Novum Initium


Time To Be King
*


MK II
*


Aeronautics
*


Masterplan
*© https://METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!