Strona oficjalna

 


# Styl:
Thrash Metal


# Rok założenia: 1981


# Kraj: USA


# Status: Aktywny


# Data aktualizacji: 01.11.2023 r.
 Wszystko zaczęło się w 1981 w Los Angeles, kiedy to dwóch zafascynowanych heavy metalem młodych ludzi postanowiło założyć kapelę. Pierwszym z nich był Kerry King, a drugim najlepszy obecnie perkusista na świecie Dave Lombardo. Do zespołu dołączyli gitarzysta Jeff Hanneman oraz śpiewający basista Tom Araya, którego podobno Kerry wyrzucił ze swojej poprzedniej kapeli.

Nazwę muzycy zaczerpnęli z filmu pt. "Dragon Slayer". Tak tez początkowo nazywała się kapela. Później jednak zrezygnowano z pierwszego członu. Na początku Slayer koncertował w podrzędnych kalifornijskich pubach, grając covery Motorhead, Venom i Judas Priest.

W 1983 r. zespół umieścił utwór "Agressive Perfectom" na składance "Metal Massacre 3" i podpisał kontrakt z wytwórnią Metal Blade. W 1984 roku kapela wydała swoją pierwszą płytę zatytułowaną "Show No Mercy". Krążek odniósł ogromny sukces. Muzyka zawarta na płycie była jak na tamte czasy na wskroś brutalna. Ciężkie riffy, opętańcze tempo, czarcie liryki będą znakami rozpoznawczymi Slayera także w następnych latach.

Rok po debiucie Amerykanie wydali następne dzieło, tym razem zatytułowane "Hell Awaits". Krążek był jeszcze lepszy od poprzednika. Mamy tu tak świetne kawałki jak "Kill Again" czy tytułowy, rozpoczynający się intrem rodem z piekła. W roku 1986 Slayer zmienił wytwórnię na Def Jam, której właścicielem był Rick Rubin. To właśnie pod jego skrzydłami zespól nagrał najlepsza swoją płytę - genialny "Reign In Blood". Całość trwa niespełna 30 minut. Mamy tu takie hity jak "Angel Of Death" - utwór opowiadający o lekarzu z Auschwitz, który prowadził eksperymenty na więźniach obozu, czy mój ulubiony "Raining Blood" z mrocznym intrem.

Po tym niewątpliwym sukcesie w zespole pojawiły się zgrzyty na linii Lombardo - reszta zespołu. Konflikt zakończył się odejściem Dave'a z zespołu. Po załagodzeniu sporu wrócił on jednak szybko do kapeli i Slayer wszedł do studia aby nagrać następną płytę.

"South Of Heaven" był wolniejszy, ale cięższy i bardziej skomplikowany od poprzednika. Utwór tytułowy, a także "Silent Scream" do dziś należą do najmocniejszych punktów na koncertach. W trasę promującą album zespól wybrał się razem z Motorhead i Judas Priest. Po jej zakończeniu nagrano już bardziej komercyjny, ale wciąż trzymający bardzo wysoki poziom "Seasons In The Abyss", nagrany przy producenckiej współpracy Rubina i Andy'ego Wallace (Faith No More). Następnie kapela wyruszyła w trasę razem z Megadeth i Anthrax. W 1991 roku z okazji dziesięciolecia powstania grupy wydana została świetna dwupłytowa koncertówka "Decade Of Aggression". W 1992 Dave ponownie opuścił grupę. Na jego miejsce przyszedł Paul Bostaph (ex Forbidden).

W 1994 roku światło dzienne ujrzał "Divine Intervention". Płyta nie jest zła, ale trochę wtórna. Uwagę zwraca świetna okładka. W 1996 Slayer wydal "Undisputted Attitude", na której znalazło się 12 coverów punkowych kapeli oraz 3 niepublikowane wcześniej utwory.

W 1998 roku wyszedł najgorszy krążek Amerykanów - "Diabolus In Musica" zalatujący hardcorem. Były to jednak chwilowe eksperymenty. Następna płyta Kalifornijczyków - "God Hate Us All" była bowiem całkiem przyzwoita. Z pewnością nie rzucała na kolana, ale kazała wierzyć, że zespół może zrobić jeszcze coś ciekawego.

Kolejne kilka lat Slayer spędził na zwodzeniu fanów w temacie nowej płyty, co i rusz pojawiały się informacje, że Amerykanie nagrywają nowe numery, tak samo szybko newsy były dementowane. Fani nie mogli jednak od Slayer odpocząć, dostali bowiem dwa DVD - "War At The Warfield" oraz "Reign In Blood Live: Still Reigning", na którym muzycy odegrali cały album "Reign in Blood".

Wreszcie w 2006 roku ukazał się singiel zatytułowany "Eternal Pyre". Był to rzeczywisty zwiastun nowego krążka. "Christ Illusion", bo tak będzie zatytułowany ukaże się 8 sierpnia.

W 2009 roku ukazał się album "World Painted Blood". Latem 2010 roku Slayer wystąpi na jednej scenie z zespołami Metallica, Megadeth i Anthrax! "The Big Four" będzie można zobaczyć na imprezach z cyklu Sonisphere Festival.

2013 rok przynosi same złe wieści dla fanów. W lutym z zespołu został usunięty Dave Lombardo z powodu... nieporozumień na tle finansowym. Nowym perkusistą został ponownie Paul Bostaph. Natomiast 2 maja zmarł Jeff Hanneman, który od 2011 roku miał problemy zdrowotne spowodowane ukąszeniem przez jadowitego pająka. W tym czasie podczas koncertów ze Slayer grał Gary Holt z Exodus.

Pod koniec 2013 roku muzycy zapowiedzieli, iż w styczniu 2014 roku zamierzają wejść do studia i zarejestrować materiał na nowy album. Płyta "Repentless" swoją premierę miała w 2015 roku, a Slayer w dalszym ciągu koncertowo wspiera Gary Holt.

W 2018 roku zespół ogłosił, iż wyrusza w ostatnią pożegnalną trasę. Na początku listopada 2019 roku ukazała się koncertówka "The Repentless Killogy (Live at the Forum in Inglewood, CA)". Jest to zapis koncertu z 2017 roku.

Zapowiedź pożegnalnej trasy została jak na razie dotrzymana i ostatni koncert odbył się 30 listopada 2019 roku w amerykańskim Inglewood.


Bio: Venom


  DYSKOGRAFIA:

1983 - Show No Mercy
1985 - Live Undead [Live]
1985 - Hell Awaits
1986 - Reign In Blood
1988 - South Of Heaven
1990 - Seasons In The Abyss
1991 - Decade Of Aggression [Live]
1994 - Divine Intervention
1996 - Undisputed Attitude
1998 - Diabolus In Musica
2001 - God Hates Us All
2006 - Christ Illusion
2009 - World Painted Blood
2015 - Repentless
2019 - The Repentless Killogy (Live at the Forum in Inglewood, CA)Tomas "Tom" Araya - wokal, bas
Kerry King - gitara
Paul Bostaph - perkusja

 The Repentless Killogy (Live at the Forum in Inglewood, CA)


Repentless
*


World Painted Blood
*


Christ Illusion
*


God Hates Us All


Diabolus In Musica
*


Undisputed Attitude


Divine Intervention
*


Decade Of Aggression


Seasons In The Abyss


South Of Heaven
*


Reign In Blood
*


Hell Awaits
*


Live Undead
*


Show No Mercy
*© https://METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!