Strona oficjalna

 


# Styl:
Power Metal


# Rok założenia: 1980


# Kraj: USA


# Status: Aktywny


# Data aktualizacji: 14.11.2023 r.
 27 sierpień 1979 roku - Geoff Thorpe przeprowadził się z Hawajów do Santa Rosa w Kalifornii. Chciał założyć własny zespół. Przez pierwszy rok Geoff wędrował do każdego klubu gdzie odbywały się koncerty, wreszcie skompletował skład, który zaczął grać w lokalnych klubach. Grupę nazwali Vicious Rumors.

1980 - VR zagrało na "Metal Monday" razem z zespołami: Metallica, Motley Crue, Laaz Rockit i Exodus. "Metal Monday" był to koncert sponsorowany przez radio KRQR z San Francisco, występował na nim najlepsze zespoły w Bay Area.

1982 - VR pojawiło się na albumie KMEL's "New Oasis" z utworem "I Can Live Forever" nagranym w składzie: Mark Tate - wokal, Geoff Thorpe - gitara, Jim Cassero - gitara, Jeff Barnacle - bas, Walt Perkins - perkusja.

1983 - Grupa nagrywa kolejny utwór "Ultimate Death", który znajduje się na albumie "US Metal III".

1984 - Ukazuje się kolejna część składanki "US Metal", tym razem Vicious Rumors nagrali na nią utwór "One Way Ticket" w składzie Gary St. Pierre - wokal, Geoff Thorpe - gitara, Chuck Moomey - gitara, Jeff Barnacle - bas i Don Selzer - perkusja. Dwa utwory, które ukazały się na tych składankach, pozwoliły grupie podpisać kontrakt z Shrapnel Records na dwa albumy.

1986 - Ukazał się debiutancki album grupy "Soldiers Of The Night". Album, który został krążkiem miesiąca w Niemczech i Holandii. Geoff spotkał Garrego St. Pierra, który grał w Hawai z nowym gitarzystą Megadeth Martym Friedmanem, który zgodził się zostać wokalistą grupy. Ówczesny skład przedstawiał się tak Geoff Thorpe - Gitara, Vinnie Moore - Gitara, Gary St. Pierre - Wokal, Dave Starr - Bas i Larry Howe - Perkusja. Vinnie jednak opuścił zespół zaraz po nagraniu debiutanckiego albumu. Dave Starr polecił Geoffowi swojego przyjaciela Marka McGee, który założył Star Castle. Odbyło się przesłuchanie i Mark został członkiem zespołu, Odszedł z Vicious Rumors także Gary a zastąpił go Carl Albert, członek Ruffians i Villain. Śpiewał w zespole przez najbliższe 9 lat.

1988 - Ukazał się drugi album grupy "Digital Dictator". Po nagraniu albumu Vicious Rumors po raz pierwszy wyjeżdża na międzynarodową trasę koncertową. Grupa dociera także do Europy. Zagrali m.in. na Aardshock Festival w Holandii i w Marquee Club w Anglii.

1990 - Grupa nagrywa trzeci album "Vicious Rumors". Dwa pierwsze albumy odniosły niemałe sukcesy, Shrapnel chciało dalej wydawać krążki grupy, jednak Vicious Rumors podpisało papiery z Atlantic Records, które to wydało nowy album. Oczywiście zaraz po nagraniu albumu grupa rusza w trasę koncertową, po Stanach Zjednoczonych i Europie wspólnie z grupami Death Angel i Forbidden. Chłopaki zagrali również na Dynamo Open Air (na głównej scenie) w Holandii przed 25.000 fanów, podczas tego występu nagrano teledysk do kawałka "Don't Wait For Me", który był emitowany w MTV w Headbanger's Ball. Po powrocie z Europy Vicious Rumors przez dwa miesiące koncertowali w Stanach Zjednoczonych.

1991 - Atlantic Records wydaje czwarty album grupy "Welcome To The Ball". Grupa rusza w miesięczną trasę po Europie z Savatage. Nakręcono drugi videoclip w historii zespołu, tym razem do utworu "Children".

1992 -Grupa nagrywa pierwszy album "live" "Plug In & Hang On - Live in Tokyo". Trasa po Japonii okazała się dużym sukcesem, jednak u Geoffa stwierdzono poważną chorobę rąk i nadgarstków. Przeszedł skomplikowaną operację na obydwie ręce, nie dawała ona jednak 100 % pewności, że Geoff, jeszcze kiedykolwiek będzie grał na gitarze. Operacja wykluczyła go z gry na 9 miesięcy. Grupa postanowiła zawiesić na ten czas działalność i poczekać, aż Geoff wróci do zdrowia. Atlantic Records jednak nie była tak cierpliwa i zerwała kontrakt z zespołem. Geoff odzyskał siły i rozpoczął poszukiwanie wydawcy kolejnych płyt zespołu. Wreszcie podpisał papiery z niemiecką Rising Sun, w Japonii z Alfa Music.

1993 - Geoff mógł znowu grać na gitarze, czym prędzej zabrał się do pisania nowego materiału. Pod koniec roku, grupa weszła do studia i zarejestrowała demo nowego albumu "Word Of Mouth". Vicious Rumors ruszyło w trasę aby przypomnieć się fanom, zaraz po zakończeniu koncertów Dave Starr odszedł z zespołu. Carl Albert zasugerował aby zastąpić Dave'a jego przyjacielem z poprzedniego zespołu, przyjęty został Tommy Sisco.

1994 - "Word Of Mouth", szósty album nagrany został już z Tommym na basie. Zespół po raz kolejny wyruszył w trasę koncertową, ponownie zawitał na Dynamo. Koncertował m.in. z Accept. Po zakończeniu występów na festiwalach, zespół wrócił na kilka dni do domu, jednak za kilka dni powrócił na drugą część europejskiej trasy. Grał na niej razem z Metal Church, Killers i Zodiac Mind Warp. Po zakończeniu koncertów zespół poprosił wytwórnię Rising Sun, aby ta wydała specjalną wersję "Word Of Mouth" z dwoma dodatkowymi utworami. W studio w Hanoverze grupa zarejestrowała nowe utwory, w studio zagościł nawet Paul Quinn (Saxon) który zaśpiewał razem z Carlem "Communication Breakdown" Led Zeppelin, zarejestrowany został również cover Stonesów "Paint In Black".

1995 - Mark McGee opuścił zespół i oddał się twórczości solowej. Geoff, Carl, Tommy i Larry rozpoczęli pisać nowe utwory. Po jakimś czasie okazało się, że powstały materiał stał się cięższy i bardziej agresywny niż poprzednie albumy. Zespół zabrał się za nagrywanie nowego materiału. Był to album Carla, napisał większość utworów, miał wizję jak je nagrać... jednak nie nigdy nie zobaczył efektu. 22 kwietnia świat pożegnał jednego z najlepszych rockowych wokalistów, tego dnia zmarł Carl Albert.

1995 - Ukazała się specjalna limitowana edycja krążka "Tribute to Carl Albert - European Bootleg", nagrany został podczas ostatniej trasy jaką odbył razem z zespołem Carl - "Word Of Mouth" - to był album dla niego.

1996 - "Something Burning" został zarejestrowany w składzie Geoff Thorpe - gitara/wokal, Larry Howe - perkusja, Tommy Sisco - bas, Steve Smyth - gitara. Ponieważ zespół po przesłuchaniach nie mógł wybrać godnego zastępcy Carla, dlatego wokalem zajął się Geoff. "Something Burning" odniosła duży sukces, uzyskała bardzo dobre recenzje w metalowej prasie. Zespół zdobił okładkę "Heavy Oder Was" (luty 1996). Dokładnie rok po śmierci Carla grupa wyruszyła w sześciotygodniową trasę po Europie razem z grupą Accept.

1997 - Do zespołu dołącza wokalista Brian O'Connor.

1998 - Ukazuje się album "CyberChrist". Na którym grupa powraca do swojej tradycyjnej muzyki, odbywa trasę z Blind Guardian, jednym z najlepszych zespołów Europy. Grupa zbierała znakomite recenzje swoich występów we wszystkich liczących się magazynach w Europie.

2001 - Grupa nagrywa 10 jubileuszowy album w swojej dyskografii. Geoff Thorpe przemeblował totalnie skład zespołu, nowy album został nagrany w składzie Morgan Thorn - wokal, Geoff Thorpe - gitara, Ira Black - gitara, Cornbread - bas, Atma Anur - perkusja. Na "Sadistic Symphony" zaśpiewał Morgan Thorpe, lecz opuścił grupę przed trasą koncertową, zastąpił go poprzedni wokalista Brian O'Connor, z którym to grupa ma zarejestrować nową 11 płytę na początku 2002 roku.

2005 - w maju tego roku ukazuje się DVD zatytułowane "Crushing the World".

2006 - ukazała się płyta "Warball". Do składu powrócił perkusista Larry Howe, a za mikrofonem stanął sam James Rivera. Skład uzupełnili Brad Gillis (gitara) i Dave Starr (bas).

2011 - kolejna płyta studyjna, która otrzymał tytuł "Razorback Killers". Zespół nagrał płytę w nowym składzie: Brian Allen (wokal, od 2009 w zespole), Kiyoshi Morgan (gitara, od 2007 w zespole), Stephen Goodwin (bas, od 2007 w zespole), oraz Geoff Thorpe i Larry Howe.

2012 - premiera koncertówki "Live You To Death" i kolejna zmiana w składzie. Nowym gitarzystą został Bob Capka, gdyż Kiyoshi Morgan opuścił zespół.

2013 - premiera kolejnej płyty studyjnej, która otrzymała tytuł "Electric Punishment". W tym samym roku nastąpiła zmiana za mikrofonem - zespół opuszcza Brian Allen, a w jego miejsce przyszedł Nick Holleman.

2016 - na sklepowe półki trafia album "Concussion Protocol", a na gitarze gra stary znajomy - Thaen Rasmussen. Z zespołem wcześniej pożegnał się Capka.

2017 - zespół opuszcza wokalista Nick Holleman i gitarzysta Thaen Rasmussen.

2018 - ciąg dalszy zmian w składzie, bo zespół opuszcza basista Tilen Hudrap. Nowymi muzykami zostają: basista Cody Green i wokalista Nick Courtney.

2020 - po uporaniu się z problemami personalnymi zespół wchodzi do studia i nagrywa album "Celebration Decay". Partie basu gościnnie nagrał Greg Christian (ex-Testament).

2022 - nowym basistą został Robin Utbult.


Bio: Krzysiek  DYSKOGRAFIA:

1985 - Soldiers Of The Night
1988 - Digital Dictator
1990 - Vicious Rumors
1991 - Welcome To The Ball
1992 - Plug In And Hang On - Live In Tokyo
1994 - Word Of Mouth
1996 - Something Burning
1998 - Cyberchrist
2001 - Sadistic Symphony
2006 - Warball
2011 - Razorback Killers
2012 - Live You To Death
2013 - Electric Punishment
2016 - Concussion Protocol
2020 - Celebration DecayNick Courtney - wokal
Geoff Thorpe - gitara
Gunnar DüGrey - gitara
Robin Utbult - bas
Larry Howe - perkusja

 Celebration Decay


Concussion Protocol


Live You to Death 2 - American Punishment


Electric Punishment


Live You To Death


Razorback Killers


Warball


Sadistic Symphony


Cyberchrist


Something Burning


Word Of Mouth


Plug In And Hang On - Live In Tokyo


Welcome To The Ball
*


Vicious Rumors


Digital Dictator


Soldiers Of The Night© https://METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!