Strona oficjalna

 


# Styl:
Black Metal


# Rok założenia: 1978


# Kraj: Anglia


# Status: Aktywny


# Data aktualizacji: 14.11.2023 r.
 Nie ma chyba fana metalu, któremu nie obiłaby się o uszy nazwa tej kultowej dziś kapeli. Venom już od początku grał heavy metal, a jednak uważa się tę grupę za prekursora thrash metalu i, co najważniejsze, blacku. Właśnie Venom (czyli "jad") wraz z Mercyful Fate, Bathory i Hellhammer (dorzucić można do tej grupy jeszcze Celtic Frost) zapoczątkował ten nurt, głównie za sprawą tekstów i całej ideologii w nich przekazywanej - chodzi o ideologię satanistyczną. Mroczna muzyka, "czarcie" liryki no i to słynne logo zespołu (głowa kozła Baphometa) - to znaki charakterystyczne legendarnej grupy Venom.

Korzeni Venom należy doszukiwać się pod koniec lat siedemdziesiątych w Wielkiej Brytanii, w mieście Newcastle, w którym to działają dwie kapele prezentujące zbliżoną muzykę (inspirowaną dokonaniami takich grup jak Black Sabbath, Kiss, Motorhead czy Judas Priest): Album Graecum i Guillotine. W 1978 r. ta druga zmienia nazwę na VENOM i rok później wylatuje z niej perkusista oraz wokalista. Grupa rozpada się. Potem gitarzysta Venom, Jeffrey Dunn na koncercie Judas Priest poznaje niejakiego Clive'a Archera. Po jakimś czasie Dunn postanawia wskrzesić "Jad" z Archerem na wokalu.

Dołączają do nich gitarzysta Dave Rutherford, basista Alan Winston oraz perkusista Tony Bray - polecany przez Clive'a. Niedługo potem z kapeli wylatuje Rutherford. Po paru miesiącach Jeff poznaje gitarzystę Conrada Lanta (z grupy Album Graecum) i pyta go czy chciałby się przyłączyć do jego grupy. Lant wpadł na kilka prób Venom i szybko został zaakceptowany przez resztę zespołu. Niestety, tydzień przed pierwszym koncertem grupę opuszcza Winston - tak więc Venom nie ma basisty. Wtedy to Conrad Lant decyduje się grać na basie. I okazał się świetny!

W marcu 1980 roku Dunn, Lant, Archer i Bray jako Venom dają swój pierwszy koncert w swoim rodzinnym mieście Newcastle. I od tej pory koncerty tej brytyjskiej grupy mają niezwykłą oprawę. Wokół sceny, na którą pada czerwone światło, odpalane są świece dymne. Wszystko to daje efekt "piekła". Muzycy powoli zaczynają budować swój image.

Pod koniec kwietnia tego samego roku Venom wchodzi do studia. Dostają oni je do dyspozycji na pół dnia (całkowicie za darmo!), podczas którego nagrywają trzy kawałki na swoją pierwszą taśmę demo: "Angel Dust", "Raise The Dead" i "Red Light Fever". Muzycy robią wiele kopii swoich pierwszych nagrań i rozsyłają je do wytwórni i rozgłośni radiowych. Po paru miesiącach niejaki Geoff Barton zauważa zespół i wprowadza ich do studio nagraniowego, gdzie w ciągu czterech godzin Venom rejestruje pięć numerów na drugą taśmę demo. Jednak tym razem w roli wokalisty wystąpił Lant. Archer bowiem opuścił zespół. Wtedy też ukształtował się klasyczny skład Venom: Conrad Lant (aka Cronos) - wokal i bas, Jeff Dunn (aka Mantas) - gitara i Tony Bray (aka Abaddon) - perkusja.

Rok 1981 był szczególnie łaskawy dla zespołu Venom. Nagrywa on bowiem oficjalny singiel, a potem także swój pierwszy album zatytułowany "Welcome To Hell". Grupa dużo koncertuje, staje się bardzo popularna, również dzięki swoim tekstom. W lipcu `82 r. Venom daje swój pierwszy koncert poza granicami Wlk. Brytanii - działo się to w Poperinge w Belgii. W tym samym też roku ukazała się druga płyta Anglików - "Black Metal". Dziś już kultowe wydawnictwo, a także mocno kontrowersyjne. To właśnie od tytułu tego krążka wziął nazwę później powstały gat. muzyczny. Venom staje się coraz bardziej popularny zarówno w kraju jak i poza jego granicami.

W 1984 r. Venom wydaje swój trzeci album, rewelacyjny "At War With Satan", którego intro pojawiło się już na "Black Metal", a rok później chyba najsłabszy krążek "Possessed". I wtedy zaczynają się kłopoty zespołu. Otóż Venom opuszcza Jeff Dunn. Na osłodę fanom grupa wydaje rok później album koncertowy "Eine Kleine Nachtmusik".

Na miejsce Mantasa, do Venom przyszli gitarzyści Matt Hickey i Jimmy Clare. W 1987 r. zespół wydaje "Calm Before The Storm" już w nowym składzie. Muzyka Venom odchodzi trochę od konwencji black-metalowych w stronę heavy-rocka, mimo to album odniósł spory sukces. Zaraz potem z zespołu odchodzi Cronos, który chce spróbować szczęścia w karierze solowej. Razem z nim odchodzą Hickey i Clare. Jednak mimo kłopotów grupa nie rozpada się, bo oto wraca Dunn, czyli Mantas. No więc razem z Abaddonem poszukują kolejnego potencjalnego członka Venom. Został nim były basista i wokalista zespołu Atomcraft - Tony Dolan (znany też jako Demolition Man). Wkrótce do Venom dochodzi także gitarzysta Al Barnes. I tak w przemeblowanym składzie Venom nagrywa i wydaje szósty krążek studyjny "Prime Evil". Muzyka Anglików przechodzi kolejną metamorfozę, głównie za sprawą nowego wokalu.

Jednak kłopoty personalne, jak się okazuje, to już tradycja w szeregach Venom. W 1992 r. grupę opuszcza Barnes. Jego miejsce zastępuje Steve White (aka War Maniac), wkrótce do zespołu dołącza także... klawiszowiec, niejaki VXS. Jednak długo miejsca nie zagrzał. W tym samym roku Venom jako trio nagrywa "The Waste Lands" - kolejny album. Potem grupa dużo koncertuje.

Przełom nastąpił w 1996 roku kiedy to do Venom wraca Cronos, czyli Conrad Lant. Wiąże się to oczywiście z odejściem Dolana, co sprawia, że grupa znowu gra w klasycznym składzie: Mantas, Cronos i Abaddon. Rok później zostaje wydany dwupłytowy album "Cast In Stone", na którym obok nowych kompozycji znajdują się starsze kawałki w nowych aranżacjach.

Kolejna płyta studyjna "Jadu" ukazała się w 2000 roku już bez perkusisty Abaddona, jego miejsce za "garami" zajął Antton. Płyta jest wyraźnie cięższa od poprzedniczki, ale dość nierówna. Po udanej trasie koncertowej poważnemu wypadkowi uległ Cronos, co postawiło dalsza działalność zespołu pod dużym znakiem zapytania. Na szczęście Lant doszedł do pełnej sprawności i w trochę zmienionym składzie, z Mykusem na wiośle, Venom nagrał "Metal Black" - najlepszy krążek od dwudziestu lat, bardzo wyraźnie nawiązujący do dwóch pierwszych wydawnictw Brytyjczyków.

W 2008 roku ukazał się album "Hell" na którym zespół Venom wspiął się na wyżyny swojego grania. W listopadzie 2011 roku ukazała się kolejna płyta studyjna, która otrzymała tytuł "Fallen Angels". W styczniu 2015 roku premierą ma płyta studyjna zatytułowana "From The Very Depths". Rok 2018 przynosi album "Storm the Gates", który niespecjalnie przypadł fanom do gustu.


Bio: PhantoM


  DYSKOGRAFIA:

1981 - Welcome To Hell
1982 - Black Metal
1983 - At War With Satan
1985 - Possessed
1987 - Calm Before The Storm
1988 - Prime Evil
1991 - Temples Of Ice
1992 - The Waste Lands
1998 - Cast In Stone
2000 - Resurrection
2006 - Metal Black
2008 - Hell
2011 - Fallen Angels
2015 - From The Very Depths
2018 - Storm the GatesConrad "Cronos" Lant - wokal/bas
Rage - gitara
Danny "Dante" Needham - perkusja

 Storm the Gates


From The Very Depths


Fallen Angels


Hell
*


Metal Black
*


Resurrection


Cast In Stone


The Waste Lands


Temples Of Ice


Prime Evil


Calm Before The Storm


Possessed


At War With Satan
*


Black Metal
*


Welcome To Hell
*© https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!