Strona oficjalna

 


# Styl:
Heavy Metal


# Rok założenia: 1987


# Kraj: Niemcy


# Status: Aktywny


# Data aktualizacji: 14.11.2023 r.
 Wszystko zaczęło się na przełomie 1986 i 1987 roku, kiedy to Udo odszedł od Accept po nagraniu wspaniałej płyty "Russian Roulette". Tak więc imię Udo był już dość znane w Heavy Metalowym światku. Naszemu bohaterowi nie pozostało nic innego, tylko zacząć karierę solową pod jakże mało wymyślną nazwą U.D.O. Można dodać, że potem jeszcze oryginalny skład Acceptu będzie reaktywowany, aczkolwiek Udo nie zrezygnuje z solowej kariery...

Muzyka U.D.O. to nic innego jak te same patenty, co gościły w Accept. Posunięcie to było bezbłędne! Swój debiut solowy Udo rozpoczął nagrywając album "Animal House" w 1988 roku. Do wspólnego grania zostali zaproszeni bardzo dobrzy muzycy: na gitarach Peter Szigeti oraz Mathias Dieth z Sinner, na basie Frank Rittel z Warlock, na perkusji Thomas Franke, a na wokalu wiadomo kto.

Potem w 1989 nagrany został "Mean Machine". Tutaj bas dzierżył Thomas Smuszynski, nowym gitarzystą został Andy Susemihl za perkusją natomiast zasiadł znakomity pałker Stefan Schwarzmann. Ogólnie mówiąc oba te albumy to klasyczny Heavy metal zagrany z werwą bez jakiś tam technicznych nowostek, kontynuowały to co Udo robił w Accept.

Trzeci album U.D.O. to "Faceless World". Złamana została tutaj odwieczna zasada Udo: "żadnych klawiszy". Produkcją zajął się ex bębniarz Accept - Stefan Kaufmann. Nieoczekiwanie album odniósł sukces na rynku. Tutaj oprócz Mathiasa Dietha na gitarze wtórował Wolla Boehm, a dalej ci sami muzycy co na poprzednim albumie. Podczas nagrywania kolejnego albumu "Timebomb" Udo znowu zmienia gitarzystę - Frank Fricke.

Od 1992 do 1996 Udo powraca do Accept, by nagrać z nimi jeszcze trzy płyty. A co z U.D.O.? Zaproszony został do wspólnego grania Kaufmanna, który do dzisiaj gra w U.D.O. na gitarze. Cały zespół nagrywa piosenkę "Metal Gods" Judas Priest na składankę im poświęconą a w 1997 roku zostaje wydana płyta "Solid". Jurgen Graf i Stefan Kaufmanna na gitarach, Fitty Wienhold na basie i Stefan Schwarzmann na perkusji. Ta płyta pokazuje to co Udo zawsze chciał grać, czyli znakomity hard'n'heavy.

Kolejny album, "No Limits" jest kontynuacja poprzednika. Utwory na tym albumie są pełne energii i czadu. Po wydaniu "No Limits" skład znowu uległ zmianie. Jurgena zastąpił Igor Gianola, a za perkusją zasiadł Lorenzo Milani.

W tym składzie zespół przystąpił do nagrywania albumu "Holy". Co ciekawe na wkładce do tej płyty nazwisko perkusisty owiane jest tajemnicą. U.D.O. z promującymi "Holy" koncertami zawitał do Rosji, gdzie materiał z koncertu nagrano.

Tak powstał album koncertowy "Live from Russia". Aktualnie możemy cieszyć się ostatnim dzieckiem U.D.O. "Man And Machine".

Kolejnym albumem w dorobku dziadka Dirkschneidera był album "Thunderball", na którym Udo po raz kolejny udowodnił, że kto jak kto ale on serducho do grania klasycznego heavy metalu ma ogromne. Co ciekawe zespół w ramach promocji owego krążka dotarł do Polski.

"Mission No. X", kolejny krążek U.D.O. został wydany rok później. U.D.O. znowu pojawia się w Polsce, tym razem na festiwalu Metalmania.

W 2007 roku ukazała się płyta zatytułowana "Mastercutor", która zaskoczyła fanów nowoczesnością. Trzeba przyznać, że to nie jest najlepszy krążek w dyskografii zespołu. W tym samym roku dostajemy składankę "Metallized - 20 Years Of Metal" na której znajdują się "hity", oraz dwa wcześniej niepublikowane utwory, akustyczna wersja "Balls To The Wall" i koncertowy "Bullet And The Bomb".

W maju 2008 roku zespół hucznie obchodził swoje 20-lecie i z tej okazji został zarejestrowany koncert w Tuttingen. Fani w prezencie otrzymali dwupłytowy koncert na CD, oraz podwójne DVD.

U.D.O. zbyt długo nie świętuje, gdyż rok później ukazał się kolejny studyjny album. "Dominator" to powrót do klasycznego grania Niemców i tej decyzji należy przyklasnąć. Zespół ponownie koncertuje w Polsce.

Rok 2011 to kolejna płyta studyjna. Nowy album otrzymał tytuł "Rav-Raptor" i zawiera muzykę jaką znamy z wcześniejszych krążków.

Rok 2012 to koncertowe wydawnictwo (CD + DVD) "Live In Sofia"

Pod koniec 2012 roku zespół z powodów zdrowotnych opuścił Stefan Kaufmann, a na początku 2013 formację opuścił Igor Gianola. Jednocześnie ogłoszono nazwiska nowych muzyków: Aandrey Smirnov i Kasperi Heikkinen.

W maju 2013 roku swoją premierą ma kolejny studyjny album U.D.O., który otrzymał tytuł "Steelhammer". Na początku 2015 roku swoją premierą ma studyjny album "Decadent". Wkrótce po premierze zespół opuścił perkusista Francesco Jovino, a jego miejsce zajął Sven Dirkschneider, syn Udo. W 2016 roku ukazał się koncertowy album "Live - Back to the Roots", a rok później jego dopełnienie "Live - Back to the Roots - Accepted!". Materiał zarejestrowano na dwóch trasach pod szyldem Dirkschneider. Zespół opuścił również gitarzysta Heikkinen, a w jego miejsce dołączył Bill Hudson.

Rok 2018 to sporo wieści z obozu UDO - ukazała się kolejną płyta, która otrzymała tytuł "Steelfactory", a zespół opuścił wieloletni basista Fitty Wienhold, oraz gitarzysta Bill Hudson. Nowymi muzykami zostali: Tilen Hudrap (bas) i Dee Dammers (gitara).

W 2021 roku otrzymaliśmy aż dwa wydawnictwa od zespołu: koncertówkę i płytę studyjną. "Live in Bulgaria 2020 - Pandemic Survival Show" to zapis występu z 18 września 2020 roku z bułgarskiego Plovdiv. Natomiast "Game Over" na sklepowe półki trafiło w październiku.

W 2022 roku zespół opuszcza basista Tilen Hudrap którego na koncertach zastępuje... Peter Baltes, czyli stary druh z Accept. Udo i Peter od jakiegoś czasu tworzą wspólną muzykę w projekcie Dirkschneider & the Old Gang, w którym również gra Stefan Kaufmann. Rok później Baltes dołącza na stałe do zespołu i nowy skład nagrywa album "Touchdown".


Bio: Herman


  DYSKOGRAFIA:

1988 - Animal House
1989 - Mean Machine
1990 - Faceless World
1991 - Time Bomb
1997 - Solid
1998 - No Limits
1999 - Holy
2001 - Live From Russia
2002 - Man And Machine
2004 - Thunderball
2005 - Mission No. X
2007 - Mastercutor
2007 - Metallized - 20 Years Of Metal
2008 - Mastercutor Alive
2009 - Dominator
2011 - Rav-Raptor
2012 - Live In Sofia
2013 - Steelhammer
2015 - Decadent
2016 - Live - Back to the Roots
2017 - Live - Back to the Roots - Accepted!
2018 - Steelfactory
2021 - Live in Bulgaria 2020 - Pandemic Survival Show
2021 - Game Over
2023 - TouchdownUdo Dirkschneider - wokal
Aandrey Smirnov - gitara
Dee Dammers - gitara
Peter Baltes - bas
Sven Dirkschneider - perkusja

 Touchdown


Game Over


Live in Bulgaria 2020 - Pandemic Survival Show


Steelfactory


Live - Back to the Roots - Accepted!


Live - Back to the Roots


Decadent


Steelhammer


Live In Sofia


Rav-Raptor


Dominator
*


Mastercutor Alive
*


Metallized - 20 Years Of Metal


Mastercutor


Mission No. X
*


Thunderball
*


Man And Machine


Live From Russia


Holy


No Limits


Solid


Time Bomb


Faceless World


Mean Machine


Animal House© https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!