Strona oficjalna

 


# Styl:
Melodic Metal


# Rok założenia: 1984


# Kraj: Finlandia


# Status: Aktywny


# Data aktualizacji: 13.02.2022 r.
 Stratovarius został założony w 1984 roku w miejscowości Helsinki w Finlandii. W 1985 roku do zespołu dołączył Timo Tolkki. Grupa potrzebowała wokalisty, ponieważ aktualnym śpiewakiem był... perkusista, który łączył ze sobą funkcję gry na perkusji i śpiewu. Nowym wokalistą został Timo, który starał się połączyć granie na gitarze ze śpiewem.

Muzycy grali bardzo melodyjną muzykę w stylu Raibow, z domieszką muzyki klasycznej z okresu Baroku. W 1987 roku nagrali demo, zawierające 3 utwory: "Future Shock", "Fright Night" i "Night Screamer". W 1989 roku ukazał się debiutancki album zatytułowany "Fright Night". Zespół grał koncerty ze znanymi grupami m.in. Anthrax. Niedługo później ze Stratovarius pożegnał się basista Jyrki Lentonen, w międzyczasie rozpoczęto pisanie muzyki na nowy album, partie basu nagrał Timo.

Drugi album ukazał się na początku 1992 roku. Zatytułowano go "Stratovarius II", potem zmieniono okładkę i nadano albumowi nowy tytuł - "Twillight Time". Album znakomicie sprzedawał się w Japonii, znalazł się w pierwszej dziesiątce importowanych kompaktów. JVC podpisało kontrakt i w 1993 roku "Twillight Time" zostało wydane w Japonii.

Rok 1993 to praca nad nowym albumem i poszukiwanie basisty. Timo poleciał na pierwszy press tour do Japonii. Nowym basistą został Jari Kainulainen. W lutym 1994 roku ukazał się trzeci album grupy "Dreamspace". W czerwcu Stratovarius poleciał na pierwsze koncerty do Japonii, zagrał koncerty w Tokyo, Osace i Nagoy. Lato i wiosnę 1994 roku zespół spędził na pisaniu nowego materiału.

W międzyczasie Timo Tolkki wydał swój solowy album - "Classical Variations And Themes". Lato 1994 muzycy spędzili w studio nagrywając czwarty album. W marcu 1995 ukazał się "Fourth Dimension". W Stratovarius zaszły spore zmiany w składzie, na pozycję wokalisty przyjęty został Timo Kotipelto, nowym perkusistą został Jorg Michael (ex Running Wild), nowym klawiszowcem Jens Johansson (brat perkusisty HammerFall).

Kolejnym "dzieckiem" zespołu był album "Episode", w sesji nagraniowej udział wziął 40 osobowy chór i orkiestra składająca się z 20 osób. Na "Episode" znalazły się takie klasyki jak "Will The Sun Rise ?" czy "Fater Time". Kolejny album "Visions" doszedł do 5 miejsca w fińskiej liście przebojów, łącznie gościł na liście 24 tygodnie. Po wydaniu tej płyty zespół ruszył w wielką trasę koncertową, która obejmowała Japonię, Europę i Amerykę południową. Z trasy wykrojono podwójny album koncertowy zatytułowany "Visions Of Europe".

W kwietniu 1998 roku zespół rozpoczął przygotowania do 7 albumu. 5 października 1998 roku ukazał się singiel z kompozycją "SOS", który zadebiutował na fińskiej liście przebojów na 3 miejscu. W Finlandii płyta "Destiny" zdobyła status złotej płyty. W 1999 roku Stratovarius podpisał kontrakt z Nuclear Blast czego efektem jest płyta "Infinity". Niedługo później ukazał się kolejny album, tym razem składanka, która nosi tytuł "Intermission" i zawiera prawie wszystkie rzadkie nagrania grupy.

Dwa lata później Stratovarius decyduje się na ciekawe posunięcie. W jednym roku wypuszcza bowiem dwa krążki. Na początku 2003 roku ukazuje się "Elements Part I", w grudniu światło dzienne ogląda "Elements Part II". Obie płyty z pewnością nie powalały, były jednak naprawdę dobre. Stratovarius pokazał, że w krótkim czasie można nagrać dwa całkiem niezłe krążki.

Gdy wydawało się, że w Stratovarius wszystko wygląda jak należy zaczęły się problemy. Timo Tolkki niestety postradał zmysły, wypisywał na oficjalnej stronie zespołu niestworzone historie. Reszta muzyków siłą rzeczy opuściła zespół. Tolkki postanowił na miejsce Kotipelto przyjąć... wokalistkę. Gdy fani załamywali się decyzjami i kolejnymi "objawieniami" lidera Tolkki doszedł do siebie. Zaczął sensownie wypowiadać się w prasie i na oficjalnym forum. Zrozumiał, że Stratovarius musi grać w oryginalnym składzie, zaprosił wszystkich muzyków na spotkanie. Muzycy wspólnie doszli do wniosku, że będą ciągnąć ten wózek dalej.

W 2005 roku pojawia się album zatytułowany po prostu "Stratovarius". Krążek nie powalił fanów, pokazał jednak, że Tolkki może jeszcze grać muzykę. Miejmy nadzieję, że Stratovarius jeszcze się odrodzi.

W latach 2006-2007 zespół sporo koncertował i zapowiadał powstanie kolejnej płyty studyjnej.

3 kwietnia 2008 roku Timmo Tolki ogłosił... rozwiązanie zespołu z powodu różnic muzycznych pomiędzy nim i resztą muzyków. Timmo powołał do życia zespół Revolution Renaissance. Natomiast w sierpniu tego roku pojawiła się informacja o powrocie do życia zespołu... Stratovarius. Tym razem z nowym gitarzystą, którym został Matias Kupiainen. Tolki nie robił z tego powodu najmniejszych problemów i zespół rozpoczął swoją normalną działalność.

Nowa płyta Stratovarius ukazała się w 2009 roku i otrzymał tytuł "Polaris". Album został dosyć dobrze oceniony przez fanów i zespół nabrał wiatru w skrzydła. Na początku 2011 roku ukazał się kolejny album zatytułowany "Elysium" i zbiera jeszcze lepsze recenzje. W 2012 roku zespół opuszcza perkusista Jorg Michael. W jego miejsce zatrudniony zostaje Rolf Pilve. Rok później swoją premierę ma kolejna płyta studyjna, która otrzymała tytuł "Nemesis". A po kolejnych dwóch latach na sklepowe półki trafił album "Eternal".


Bio: Krzysiek


  DYSKOGRAFIA:

1989 - Fright Night
1992 - Twilight Time
1994 - Dreamspace
1995 - Fourth Dimension
1996 - Episode
1997 - Visions
1997 - Visions Of Europe [Live]
1998 - Destiny
2000 - Infinite
2001 - Intermission
2003 - Elements Part I
2003 - Elements Part II
2005 - Stratovarius
2009 - Polaris
2011 - Elysium
2013 - Nemesis
2015 - EternalTimo Kotipelto - wokal
Matias Kupiainen - gitara
Jens Johansson - klawisze
Lauri Porra - bas
Rolf Pilve - perkusja

 Eternal


Nemesis


Elysium


Polaris


Stratovarius
*


Elements Part II
*


Elements Part I
*


Intermission


Infinite


Destiny
*


Visions Of Europe


Visions


Episode
*


Fourth Dimension
*


Dreamspace
*


Twilight Time


Fright Night
*© https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2023 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!