Strona oficjalna

 


# Styl:
Heavy Metal


# Rok założenia: 1983


# Kraj: USA


# Status: Aktywny


# Data aktualizacji: 14.11.2023 r.
 Grupę Steel Prophet założył gitarzysta Steve Kachinsky Blakmoor. Jak zawsze na początku działalności grupa przechodziła sporo zmian składu, wreszcie do zespołu dołączył perkusista John "J.T." Tarascio, praktycznie w tym samym czasie Gary Stocking. W 1988 Steve zdecydował się przeprowadzić do Kalifornii wraz z perkusistą J.T. Zaczęły się przesłuchania muzyków, którzy mieli skompletować skład Steel Prophet. W końcu do zespołu dołączyli Nick Mantis (gitara), Rick Mythiasin (wokal) i Vince Dennis (bass).

Ten skład zarejestrował pierwsze demo "Inner Ascendance" w 1990 roku. Steel Prophet otrzymywało ciepłe recenzje od największych magazynów metalowych. Grupa otwierała koncerty takich zespołów jak Armored Saint, Man-0-War, Fates Warning, Candlemass, Sacred Reich i innych. Po udanych koncertach Steel Prophet podpisuje kontrakt Foundations Records, jednak nakładem tej wytwórni nie ukazuje się żaden krążek Steel Prophet. Za to w 1995 roku Art of Music wydaje pierwszy normalny album Amerykanów zatytułowany "The Goddess Principle".

Grupa nie marnuje czasu i nagrywa kolejne utwory, które zostały wydane na EP'ce "Continuum" w 1996 roku. Następnie od grupy odchodzą gitarzysta Horacio Colmenares i perkusista J.T. którzy przenoszą się do New Eden. Zastępują ich Jon Pons (gitara) i Pete Parada (Gene Loves Jezebel, Face to Face, Engine) - perkusja. W tym składzie Steel Prophet nagrywa kolejny album "Into the Void". W jednym numerze zagrał gitarzysta Agent Steel Bernie Versaille. W końcu następuje moment przełomowy w karierze Amerykanów, Steel Prophet podpisuje kontrakt z Nuclear Blast i od razu zabiera się do pracy czego efektem był wydany w 1998 roku album "Dark Hallucinations", na którym wystąpili wspaniali goście: Roy Z. (Tribe of Gypsies, Bruce Dickinson), Bernie Versaille (Agent Steel, Fates Warning, Engine) i Joe Floyd (Warrior). Grupa promowała swoje nowe dziecko obok takich gwiazd jak Gamma Ray, Edguy, The Roland Grapow Band wystąpiła także na największych festiwalach metalowych Wacken Open Air i Bang Your Head.

Po zakończeniu trasy grupa od razu zabiera się za pisanie nowego materiału, w międzyczasie następuje jedna zmiana w składzie, do zespołu przychodzi perkusista Kevin Cafferty. W 2000 roku ukazuje się kolejny krążek Steel Prophet zatytułowany "Messiah". Zaraz po wydaniu albumu od grupy odchodzi John Pons, zastępuje go Jim Williams. Steel Prophet po raz kolejny wyrusza w europejskie tournee, tym razem z Lefay i Angel Dust. W międzyczasie Nuclear Blast wydaje składak "Genesis", na którym znalazły się utwory z pierwszego dema a także covery Iron Maiden, Metalliki, Accept i Judas Priest. Po zakończeniu trasy w grupie znowu zachodzą zmiany na miejscu perkusisty, nowym fizycznym zostaje Karl Roqvist. Steel Prophet zaszywa się w Silver Cloud Studios z Joe Floydem (Warrior) jako producentem i rejestruje materiał na kolejny krążek "Book Of The Dead". Następnie rozpoczynają się koncerty, tym razem obok legendy Helstar i Reign Of Terror. Cała trasa kończy się na Milwaukee Metalfest XV.

W lutym 2002 grupa po raz kolejny zaszywa się w Silver Cloud Studios z Joe Floydem i nagrywa nowy krążek "Unseen", który wypełniony jest dokładnie tymi wszystkimi elementami, które znamy z poprzednich płyt. Do tego mamy dużo ciężaru i mrocznych aranżacji.

Zaraz po wydaniu "Unseen" od zespołu odchodzi wokalista Rick Mythiasin, a jego miejsce zajął Nadir D'Priest. Natomiast kolejny krążek Steel Prophet ukazuje się w 2004 roku, a zatytułowany jest "Beware". W 2005 roku następuje kolejna zmiana na posadzie wokalisty - nowym śpiewakiem w zespole został Bruce Hall znany z Agent Steel.

Późniejsze lata to ciąg dalszy zawirowań i zmian w składzie. Do zespołu powrócił m.in. wokalista Rick Mythiasin, a dyskografia Steel Prophet wzbogaciła się o składankę: "Shallows Of Forever" z 2008 roku. Kolejna studyjna płyta miała swoją premierę dopiero w 2014 roku. Album otrzymał tytuł "Omniscient" i zebrał dosyć dobre recenzje. Rok później Rick opuścił ponownie Steel Prophet, a na jego miejsce przyszedł Russ Friend, który nie zagrzał długo miejsca. W tym samym czasie z zespołu odszedł wieloletni gitarzysta Horacio Colmenares, a na jego miejsce powrócił Jon Paget. Podobna sytuacja za bębnami - odchodzi Gene McEwen, a na stare śmieci powraca John Tarascio.

W 2019 do składu dołączył wokalista R.D. Liapakis (znany z Mystic Prophecy) i wkrótce po tym światło dzienne ujrzała płyta "The God Machine".


Bio: Krzysiek


  DYSKOGRAFIA:

1995 - The Goddess Principle
1997 - Into The Void (Hallucinogenic Conception)
1999 - Dark Hallucinations
2000 - Messiah
2001 - Book Of The Dead
2002 - Unseen
2004 - Beware
2014 - Omniscient
2019 - The God MachineR.D. Liapakis - wokal
Steve Kachinsky - gitara
Jon Paget - gitara
Vince Dennis - bas
John Tarascio - perkusja

 The God Machine


Omniscient


Beware
*


Unseen
*


Book Of The Dead


Messiah


Dark Hallucinations


Into The Void (Hallucinogenic Conception)


The Goddess Principle© https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!