Strona oficjalna

 


# Styl:
Melodic Metal


# Rok założenia: 1999


# Kraj: Finlandia


# Status: Aktywny


# Data aktualizacji: 14.11.2023 r.
 Sonata Arctica rozpoczęła działalność jako Tricky Beans zimą 1996 roku. Latem 1996 grupa nagrała pierwsze demo, pod koniec tego samego roku ukazało się "Agre Pampers" - drugie demo zespołu.

W marcu 1997 ukazało się trzecie demo zespołu zatytułowane "Peacemaker". W 1997 zmienili nazwę na Tricky Means, po tym jak zmienił się skład zespołu (starego basistę zastąpił Janne Kiviltahi). Grupa rozpoczęła nagrywać kolejne czwarte demo "Fullmoon" w studio Tico Tico. Podpisali kontrakt z Spinefarm Records i zmienili nazwę na Sonata Arctica. Oprócz nazwy zmienili dość znacznie swój styl na szybki power metal z dużą ilością klawiszy.

Pierwszy singiel "UnOpened" ukazał się 15 stycznia 1999 roku. Jeden utwór ukazał się na składance "Metallitto". Singiel zwrócił uwagę na nieznany młody fiński zespół, grupa idąc za ciosem nagrała debiutancki album. 22 listopada 1999 roku ukazała się "Ecliptica". Najpierw krążek ukazał się w Finlandii potem w innych europejskich krajach. Następnie w Japonii. Zewsząd sypały się znakomite recenzje debiutu, sukces "Ecliptica" pozwolił nagrać grupie dwa utwory na trybut albumy (dla Scorpions i Helloween). Sonata Arctica zarejestrowała "I Want Out" i "Still Loving You". Po wydaniu albumu, Tony Kakko - wokalista i klawiszowiec zarazem, zdecydował się tylko na wokal. Mikko Harkin (ex-Kenziner) doszedł do zespołu by grać na tym instrumencie, dając Tonyemu pełną swobodę na scenie. Ten jednak nie przestał całkowicie grać na keyboardzie. Co spowodowało, że czasami na koncertach obaj panowie grają na klawiszach.

Kilka miesięcy po wydaniu debiutanckiego albumu grupa towarzyszyła Stratovarius i Rhapsody na ich europejskiej trasie. Jako ciekawostka można dodać, że o support dla Stratovarius ubiegało się aż 32 zespoły! Trasa trwała 2 miesiące, podczas tournee grupa zagrała 30 koncertów w 10 krajach. Po zakończeniu trasy grupa wydała EP'kę "Successor", na którym znalazły się utwory z trybutów jak i kawałki nagrane na żywo podczas trasy ze Stratovarius i Rhapsody.

Latem 2000 roku, Janne Kiviltahi odszedł od zespołu. Na jego miejsce przyszedł Marko Paasikoski, który jest w zespole do dziś. W nowym składzie powstał nowy album "Silence" który okazał się dużym sukcesem, zaraz po premierze sprzedano w samej tylko Japonii 30.000 krążków, trzeba przyznać, że wynik bardzo dobry. Ostatnio Sonata Arctica koncertowała z Gamma Ray i Vanishing Point.

Z wspomnianej trasy "wykrojono" album koncertowy o wymownym tytule - "Songs Of Silence - Live In Tokyo". Rok później Sonata Arctica "wzbogaciła" się o naprawdę zdolnego klawiszowca w osobie Henrika Klingenberga. Już z nim zespół zarejestrował kolejny album zatytułowany "Winterheart's Guild". Sonata jakby bardziej "rozdmuchała" swoją muzykę, dodała więcej smaczków. Nie był to już rasowy, melodyjny i wesoły power metal. No ale jak się miało okazać, to nie był koniec wycieczek w tą stronę.

W 2004 roku ukazuje się kolejny album zespołu. Sonata Arctica podpisuje kontrakt z Nuclear Blast i to właśnie za sprawą niemieckiego giganta na rynek trafia "Reckoning Night". Album jeszcze bardziej "rozdmuchany" od "Winterheart's Guild". Nowe dziecko Finów przynosi muzykę bardziej progresywną, trudniejszą w odbiorze. Nadal jest to oczywiście melodyjny power metal, teraz jednak wymagający większego zaangażowania słuchacza.

Dwa lata później ukazuje się kolejna koncertówka zatytułowana "For The Sake Of Revenge". Niedługo później muzycy wydają DVD pod tym samym tytułem.

Rok 2007 przynosi nam piątą studyjną płytę która otrzymała tytuł "Unia". W tym samym roku zespół opuścił gitarzysta Jani Liimatainen. W jego miejsce pojawił się Elias Viljanen.

Kolejny album ukazał się w 2009 roku pod tytułem "The Days Of Grays" i zebrał dosyć dobre recenzje. Na listopada 2011 roku zapowiedziano premierę DVD "Live In Finland". W 2012 roku ukazała się kolejna płyta studyjna, która otrzymała tytuł "Stones Grow Her Name".W 2013 roku zespół opuszcza basista Marko Paasikoski, którego zastąpił Pasi Kauppinen.

Rok 2014 to dwa wydawnictwa z logo zespołu Sonata Arctica. Pod koniec marca premierę ma studyjny album zatytułowany "Pariah's Child". Natomiast 24.10 ukazała się płyta zatytułowana "Ecliptica - Revisited". Jest to oczywiście ponownie nagrany debiut z 1999 roku.

Rok 2016 przynosi kolejną płytę studyjną, która otrzymała tytuł "The Ninth Hour". Trzy lata później odbyła się premiera albumu "Talviyö".

Na początku 2022 roku swoją premierę ma album "Acoustic Adventures (Volume One)", a pod jego koniec fani otrzymali część drugą. Płyty te to ciut inne oblicze tej kapeli. Jak łatwo się domyśleć mamy tutaj akustyczne wersje utworów wybranych z obszernej dyskografii. Brzmi to całkiem przyjemnie, bardzo lirycznie i uspokajająco.


Bio: Krzysiek


  DYSKOGRAFIA:

1999 - Ecliptica
2001 - Silence
2002 - Songs Of Silence - Live In Tokyo
2003 - Winterheart's Guild
2004 - Reckoning Night
2006 - For The Sake Of Revenge
2007 - Unia
2009 - The Days Of Grays
2012 - Stones Grow Her Name
2014 - Pariah's Child
2014 - Ecliptica - Revisited
2016 - The Ninth Hour
2019 - Talviyö
2022 - Acoustic Adventures (Volume One)
2022 - Acoustic Adventures (Volume Two)Tony Kakko - wokal/klawisze
Elias Viljanen - gitara
Pasi Kauppinen - bas
Henrik Klingenberg - klawisze
Tommy Portimo - perkusja

 Acoustic Adventures (Volume Two)


Acoustic Adventures (Volume One)


Talviyö


The Ninth Hour


Ecliptica - Revisited


Pariah's Child


Stones Grow Her Name


The Days Of Grays


Unia


For The Sake Of Revenge


Reckoning Night
*


Winterheart's Guild
*


Songs Of Silence - Live In Tokyo
*


Silence
*


Ecliptica© https://METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!