Strona oficjalna

 


# Styl:
Thrash Metal


# Rok założenia: 1980


# Kraj: Niemcy


# Status: Aktywny


# Data aktualizacji: 01.11.2023 r.
 Sodom to grupa zaliczana do tzw. "wielkiej trójcy" thrash metalu w Niemczech razem z takimi tuzami jak Kreator i Destruction. Co więcej, chyba nie muszę mówić, że to już legenda i grupa, która doczekała się statusu kultowej. Niektórzy uważają, że na europejskiej scenie thrash metalowej nikt nie jest w stanie zdetronizować Kreatora - moim skromnym zdaniem grupie Sodom niewiele brakuje do poziomu ich rodaków z Petrozzą na czele, mało tego - dzieła lepszego od "Agent Orange" w dyskografii Kreatora szukać próżno. Od początku kariery Sodom tworzyło trzech panów. Ech.. niestety tylko jeden z nich - trzon i współtwórca, Thomas Such - gra w kapeli od początku do dziś. A jak zaczęła się międzynarodowa kariera zespołu, który dziś ma również ogromne rzesze fanów nad Wisłą? Mam nadzieję, że po przeczytaniu poniższego tekstu przynajmniej niektórzy z Was udadzą się do najbliższego sklepu z dobrą muzyką i z wywalonym ozorem naskoczą na sprzedawcę "delikatnie" perswadując mu (umówmy się, że to nie będzie perswazja manualna), że do szczęścia potrzeba Wam tylko "Persecution Manii" albo "M-16"...

Pomysłodawcą idei stworzenia Sodom był wspomniany T. Such, który przybrał pseudonim Tom Angelripper. Grupę powołał do życia w 1979 r., lecz dopiero po trzech latach, gdy młodzi muzycy okiełznali instrumenty byli gotowi do zarejestrowania swoich pierwszych nagrań. W skład Sodom obok Toma (bas i wokal) wchodził perkusista Witchhunter (Chris Dudeck) i gitarzysta Aggressor. Ich pierwsze demo nosiło tytuł "Witching Metal". Oczywiście, jak to zwykle bywa w przypadku pierwszych amatorskich "demówek", i ta nie zachwycała jakością nagrań, a prasa metalowa "zjechała" młodych muzyków Sodom od góry do dołu. Jednak... po kilku latach uznano "Witching Metal" za wydawnictwo kultowe! Po roku wydali również demo "Victims Of Death". Sodom inspirował się wówczas takimi grupami jak Venom czy Bathory. Muzycy byli także mocno zafascynowani satanistycznymi obrzędami i książkami Aleistera Crowleya - znanego okultysty i członka Zakonu Złotego Świtu oraz Ordo Templi Orientus. Bluźniercze inspiracje członków Sodom wypływały na wierzch głównie za pośrednictwem tekstów piosenek (chociaż bardziej adekwatne byłoby stwierdzenie "krwawych hymnów").

W 1984 r. Sodom podpisuje kontrakt z niemiecką wytwórnią Steamhammer, w barwach której wydaje najpierw EP-kę "In The Sign Of Evil" (na której partie gitarowe zagrał Pepi Dominic a.k.a. Grave Violator), a także debiutancki longplay "Obsessed By Cruelty" w 1986 r., jednak w nagraniach obu tych płyt nie bierze udziału gitarzysta Aggressor, który odszedł przed wejściem do studio. Na jego miejsce przyszedł niejaki Destructor (Michael Wilf). Podobnie jak to miało miejsce w przypadku dwóch pierwszych dem, także i nagrania dla Steamhammer obciekały wręcz mrocznymi inspiracjami z rejonów satanizmu.

Potem następuje znowu zmiana gitarzysty. Przychodzi w miejsce Destructora świetny spec od "wiosłowania" - Frank "Blackfire" Godsdzik. Z nowym członkiem, Sodom nagrywa w 1987 r. EP'kę "Expurse Of Sodomy", a zaraz potem rewelacyjną (a trzeba wiedzieć, że dopiero drugi "długogrający" krążek) "Persecution Manię". To był przełom w twórczości niemieckiej grupy thrash metalowej. Sodom staje się bardzo popularny, dużo koncertuje (m.in. z grupą Whiplash). Co ważne, na nowej płycie zanikają już fascynacje literaturą Crowleya na rzecz czysto pacyfistycznych przesłanek, które narosną na kolejnym albumie, ale o tym później.

Trasa koncertowa okazała się tak dużym sukcesem, że Sodom decyduje się wydać album koncertowy zatytułowany "Mortal Way Of Live". Warto wspomnieć, iż grupa dała także koncert w Katowicach, na który przybyło 10 tys. spragnionych thrashu metalowców, a drugie tyle nie dostało biletów - jak na ówczesne realia był to imponujący wynik. Tak wiele szumu (pozytywnego, oczywiście) wokół Sodom tylko zmobilizowało muzyków do nagrania następnego albumu. Tak więc w 1989 r. już fani thrash metalu mogli raczyć uszy bezbłędnym dziełem "Agent Orange". Ogromny sukces! Naładowany antywojennymi tekstami album okazał się być pierwszym thrashowym krążkiem, który zaistniał na niemieckiej liście przebojów za sprawą utworu "Ausgebombt". Do tego warto powiedzieć, iż został zadedykowany wszystkim ofiarom wojen. Doprawdy, wspaniała płyta... Jednak jeszcze przed trasą koncertową zespół opuszcza gitarzysta Blackfire, który odchodzi do... Kreatora! Wyobraźcie sobie, jak wiele szumu wywołała ta decyzja - Frank odchodzi do odwiecznego rywala Sodom!

Już z nowym gitarzystą, co w obozie Sodom stało się tradycją, grupa nagrywa album "Better Off Dead" i rusza w trasę koncertową zahaczając o Japonię. Nowym gitarzystą był Michael Hoffmann. W 1991 r. następuje kolejna zmiana przy gitarze. Hoffmanna zastępuje Andi Brings. Rok później Sodom wydaje kolejny album - "Tapping The Vein". Niestety zaraz potem grupę opuszcza perkusista Witchhunter, który był w Sodom od początku. Przyczyną jego odejścia było popadnięcie w nałóg alkoholowy. Nowym perkusistą został Atomic Steif (to oczywiście pseudonim, naprawdę nazywał się Guido Richter) i z nim zespół nagrywa najpierw EP-kę w 1993 r., potem rok później album "Get What You Deserve" i album koncertowy "Marooned Live".

Kolejnym wydarzeniem w historii grupy Sodom była tradycyjna zmiana gitarzysty. Do kapeli dochodzi Dirk Strahlmeier. Następnie zostaje wypuszczona na rynek płyta "Masquerade In Blood", a w następnym roku kompilacja "the best of" o tytule "Ten Black Years - The Best Of Sodom", zawierająca największe klasyki Sodom oraz cover Venom - "1000 Days In Sodom".

W 1997 roku w szeregach Sodom następuje totalna zmiana. Odchodzą z zespołu gitarzysta i perkusista (który został aresztowany). Za "garami" zasiadł Bobby Schottkowski, a gitarę objął Bernemann. Nowy skład i nowy album - "Til Death Do Us Unite". Po dwóch latach kolejna płyta "Code Red", a w 2001 r. Sodom raczy nas świetnym "M-16". Ciekawą rzeczą jest miejsce sesji zdjęciowej muzyków. Upodobali oni sobie... Wietnam!

Wielkim wydarzeniem w metalowym świecie była trasa koncertowa Sodom, Kreator i Destruction, czyli trzech legend thrash metalu. Oczywiście, Polska znalazła się w rozkładzie tego metalowego tornada.

Jak na razie ostatnim wydawnictwem Sodom jest album koncertowy "One Night In Bangkok", na który trafił materiał zrealizowany właśnie w stolicy Tajlandii. Oto co Tom mówi o tym przedsięwzięciu: "Zorganizowaliśmy koncert w "Rockpub" w Bangkoku i było niesamowicie - ludzie wariowali, bo żaden tak ostry zespół nigdy wcześniej tam nie grał. Wprawdzie nie jest to miejsce, w którym można zarobić pieniądze na koncertach, ale chrzanię to. Ludzie są tacy wdzięczni za to, że się tam zagrało. To było wspaniałe przeżycie dla mnie, dla całego zespołu i dla fanów również".

Trzeba również wiedzieć, że muzycy mają w planach wydanie DVD podsumowującego ich 20-letnią wędrówkę przez metalowy świat.

Wspomniane DVD ukazuje się w 2005 roku opatrzone tytułem "Lords Of Depravity". Umieszczono na nim dokument omawiający historię zespołu w latach 1982-1995. Na drugim dysku znajduje się koncert "Live Depravity".

Kolejne studyjne dziecko wychodzi na świat rok później. "Sodom" bo tak został nazwany to album wypełniony w 100% tym, czego oczekują po Niemcach fani. Ostra, brutalna thrash metalowa jazda. "Sodom" to po prostu Sodom.

W 2007 roku Sodom w składzie: Tom Angelripper, Grave Violator i Chris Witchhunter wchodzi do studia i nagrywają płytę "The Final Sign Of Evil". Jest to ponownie nagrany materiał jaki w 1984 roku miał ukazać się na płycie. W tamtych czasach wytwórnia wydała zaledwie pięcio utworową EP'kę "In The Sign Of Evil".

Latem 2008 roku w wieku 42 lat zmarł Chris Witchhunter - przyczyna śmierci: ostra niewydolność wątroby...

W 2010 roku ukazało się DVD "Lords Of Depravity II" na którym mamy ciąg dalszy historii zespołu, czyli lata 1995-2009. Na drugim dysku znajduje się zapis rocznicowego (25 lat) koncertu podczas Wacken Open Air 2007. Gościnnie wystąpili byli muzycy Sodom: Grave Violator, Frank Blackfire, Michael Hoffmann, Andy Brings i Atomic Steif.

Rok 2010 przynosi nam kolejną płytę studyjną. "In War And Pieces" ma swoją premierę w listopadzie i zbiera bardzo dobre recenzje. Na kolejną płytę fani czekali do 2013 roku. Album "Epitome Of Torture" ukazał się w kwietniu i zbiera bardzo pochlebne opinie. Rok 2016 przynosi kolejny album, który otrzymał tytuł "Decision Day".

Rok 2018 przynosi rewolucję w składzie Sodom, bo z zespołem po 22 latach wspólnego grania pożegnał się gitarzysta Bernemann. Ponadto odszedł perkusista Makka. Do zespołu powrócił gitarzysta Frank Blackfire, który grał w latach 1987-1989 i nagrał płyty "Persecution Mania" i "Agent Orange". Nowymi twarzami natomiast są: gitarzysta Yorck Segatz i perkusista Husky. Ten ostatni w 2020 roku odchodzi z zespołu, a na jego miejsce wkracza Toni Merkel.

27 listopada 2020 roku premierę ma płyta odmienionego Sodom, która otrzymała tytuł "Genesis XIX". A w 2022 roku Sodom wypuszcza wydawnictwo "40 Years at War - The Greatest Hell of Sodom". Jest to składanka z ponownie nagranymi utworami z dyskografii zespołu.


Bio: PhantoM


  DYSKOGRAFIA:

1986 - Obsessed By Cruelty
1987 - Persecution Mania
1988 - Mortal Way Of Live [Live]
1989 - Agent Orange
1990 - Better Off Dead
1992 - Tapping The Vein
1994 - Get What You Deserve
1994 - Marooned Live [Live]
1995 - Masquerade In Blood
1997 - Til Death Do Us Unite
1999 - Code Red
2001 - M-16
2003 - One Night In Bangkok [Live
2006 - Sodom
2007 - The Final Sign Of Evil
2010 - In War And Pieces
2013 - Epitome Of Torture
2016 - Decision Day
2020 - Genesis XIX
2022 - 40 Years at War - The Greatest Hell of SodomTom Angelripper - wokal, bas
Frank Blackfire - gitara
Yorck Segatz - gitara
Toni Merkel - perkusja

 40 Years at War - The Greatest Hell of Sodom


Genesis XIX
*


Demonized
*


Decision Day
*


Epitome Of Torture


In War And Pieces


The Final Sign Of Evil


Sodom


One Night In Bangkok


M-16
*


Code Red


Til Death Do Us Unite


Masquerade In Blood


Marooned Live


Get What You Deserve


Tapping The Vein


Better Off Dead


Agent Orange


Mortal Way Of Live


Persecution Mania


Obsessed By Cruelty© https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!