Strona oficjalna

 


# Styl:
Gothic Rock


# Rok założenia: 1988


# Kraj: Finlandia


# Status: Nieaktywny


# Data aktualizacji: 16.09.2023 r.
 A wszystko zaczęło się w Oulu w 1988 r. Skazańców tworzyło wtedy trio - Mikka Tenkula (gitara i wokal), Lari Kylmanen (bass) oraz Tuure Heikkila (perkusja), (początkowo występowali pod nazwą Deformity) które obrało sobie za cel granie death metalu. Po roku Lari'ego i Tuurego zastąpili Sami Lopakka (gitara) i Vesa Ranta (perkusja). W dwa lata po założeniu Sentenced, grupa wydała pierwsze demo "When Death Join Us". Zespół powiększył o basistę Taneli Jarvę. Debiutancki krążek pt. "Shadows Of The Past" udało się wyprodukować wraz z współpracą małej francuskiej wytwórni. Muzyka zawarta na tym albumie to był typowy, klasyczny death metal.

Już pod skrzydłami fińskiej wytwórni płytowej Spinefarm Rec. Skazańcy wydali kolejny album "North From Here". Nie był to już typowy death jak ten zaprezentowany na "Shadows...", ale już taki wyraźnie łagodniejszy, co ważne melodyczny. Zmiana brzmienia wyznaczyła nowy rozdział w historii Sentenced. Rolę wokalisty od Tenkuli przejął Jarva. Po wydaniu w 1993 r. singla "The Trooper" (z coverem Ironów), grupa kończy współpracę ze Spinefarm Rec. i podpisuje kontrakt z potentatem w branży muzycznej - wytwórnią Century Media, z którą współpracowało wiele znanych kapel jak choćby Samael, Rotting Christ, Moonspell czy Nightwish. Działo się to w 1994 r. Wytwórnia zobowiązała się do wydawania płyt Sentenced na całym świecie, a także do wydania reedeycji dwóch pierwszych krążków. Nastąpił przełom. Sentenced jako jedna z nielicznych deathowym kapel przetrwała i zyskała popularność, co ważne dzięki nie powielaniu wzorów, ale tworzeniu czegoś nowego, czegoś co sprawi że death metal nie będzie brzmiał w sposób jednolity.

Trzeci album wydany już przez nową wytwórnię nosił tytuł "Amok" z 1994r. Kolejna zmiana. Sentenced jeszcze bardziej odchodzi od deathu, co wyszło im na dobre. Muzyka jaką Skazańcy zaprezentowali na "Amoku" to subtelny death metal, bardzo melodyczny, przepełniony wspaniałym klimatem. Grupa stała się bardzo popularna, aż tu nieoczekiwanie w 1996 r. z kapeli odchodzi Taneli Jarva, wokalista i basista. Na szczęście ze znalezieniem nowego wokalu nie było problemu. Jarvę zastąpił Ville Laihiala, który w przeciwieństwie do swego poprzednika nie operował growlem, ale czystym wokalem.

Pierwszy krążek ("Down") wydany z nowym wokalistą w 1996 r. odnosi ogromny sukces. Zespół rusza w wielką trasę koncertową obejmującą cały świat. W 1997 r. dochodzi do wydania składanki "Greatest Kills". Rok później Skazańcy wydają "Frozen", jako potwierdzenie obranej wcześniej drogi. Muzyka jaką tworzyli to już nie był death, ale heavy przepełnione klimatem smutku i zadumy. Tytuł płyty ("Zamrożony") oddaje klimat - chłodny, przesycony nostalgią. Kolejne dwie płyty, mianowicie "Crimson" (2000) i "The Cold White Light" (2002) potwierdzają mistrzowską klasę Sentenced. Szczególnie ten drugi krążek, który szybko znalazł się na szczycie listy najlepiej sprzedających się płyt w Finlandii. W tym samym roku, na jesieni, grupa rusza w trasę koncertową po USA i Europie grając z takimi kapelami jak Dark Tranquillity, In Flames czy Lacuna Coil.

Cenię sobie Sentenced przede wszystkim za niepowtarzalność. Każdy album różni się od poprzedniego. A do tego ten szczególny klimat... Wieje chłodem i wspaniałością.

W 2005 roku otrzymaliśmy z obozu Sentenced dwie ważne informacje, jedną bardzo dobrą, a drugą bardzo fatalną. Zacznę od dobrej, a więc ukazał się album studyjny, złowieszczo zatytułowany "The Funeral Album"... co właśnie jest bardzo złą wiadomością dla fanów kapeli, gdyż zespół zapowiedział zakończenie swojej działalności. Ma to nastąpić po zagraniu trasy koncertowej. Ostatni występ tej trasy koncertowej odbył się w rodzinnym Oulu i został zarejestrowany i wydany w wersji CD i DVD pod tytułem "Buried Alive".

Bardzo to zła wiadomość, no ale taka jest decyzja zespołu i nic na to nie możemy poradzić. Pozostaje "żyć wspomnieniami", a na koniec mały cytat z ostatniej płyty, z ostatniego utworu "End Of The Road":

"We're coming to the end of our road
Sorrowful, yet glorious somehow
to be humming these one last ode, so calm and still."


Rok 2009 przynosi tragiczną informację: Miika Tenkula odszedł z tego świata...


Bio: PhantoM


  DYSKOGRAFIA:

1991 - Shadows Of The Past
1993 - North From Here
1995 - Amok
1996 - Down
1998 - Frozen
2000 - Crimson
2002 - The Cold White Light
2005 - The Funeral Album
2006 - Buried AliveVille Laihiala - wokal
Miika Tenkula - gitara
Sami Lopakka - gitara
Sami Kukkohovi - bas
Vesa Ranta - perkusja

 Buried Alive
*


The Funeral Album


The Cold White Light
*


Crimson


Frozen


Down


Amok


North From Here


Shadows Of The Past© https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2023 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!