Strona oficjalna

 


# Styl:
Heavy Metal


# Rok założenia: 1976


# Kraj: Niemcy


# Status: Aktywny


# Data aktualizacji: 25.10.2023 r.
 Nie ma wśród fanów heavy metalu osób, które nie znają Running Wild. Grupa ta ma już dzisiaj status kultowy i miliony fanów na całym świecie. Jak każdy wielki band miał wzloty i upadki, lecz ciągle należy do światowej czołówki heavy metalu.

Historia Running Wild rozpoczyna się 1976 roku, kiedy to grupa muzyków zaczęła tworzyć szybką i hałaśliwą muzykę, ówczesny skład tworzyli Rolf Kasparek (wokal, gitara), Uwe Bending (gitara), Michael Hoffmann (perkusja) i Jorg Schwarz (bas). Cztery lata później zmienili nazwę na Running Wild. W 1981 Running Wild nagrywa pierwsze demo. Kolejne lata to zmiany w składzie i międzyczasem nagrywanie nowych utworów, wreszcie nadchodzi rok 1984, kiedy ukazuje się kompilacja "Death Metal". Grupa podpisuje kontrakt z niemiecką firmą wydawniczą Noise Records. Pod koniec tego samego roku ukazuje się debiutancki krążek "Gates To Purgatory", na którym to grupa w tekstach często podejmowała wątki satanistyczne.

Rok później w 1985 ukazuje się druga płyta "Branded And Exiled", która muzycznie przypomina debiutancki album - surowy, szybki heavy metal. Kolejny rok mija zespołowi na graniu koncertów z Mötley Crüe. Po zakończeniu trasy grupa pisze nowy materiał, w 1987 ukazuje się legendarny "Under Jolly Roger", wtedy to właśnie pojawia się piracki image, który udziela się zarówno w tekstach jak i w muzyce. Zespół wychodzi na scenę ubrany w pirackie szaty, perkusja ustawiona jest na podeście w kształcie dziobu statku. Running Wild bije rekordy popularności, jednak zespół opuszczają Stephan Boriss i Hasche. Grupa przyjeżdża do Polski na festiwal "Metalmania '87" jeszcze w starym składzie. Na ich miejsce do zespołu dołączają basista Jens Becker (obecnie Grave Digger) i perkusista Stefan Schwarzmann (ex-Accept). W nowym składzie wyruszają na trasę koncertową, docierają m.in. do Budapesztu gdzie rejestrują materiał na płytę koncertową, wydaną rok później pt. "Ready To Boarding".

Rok 1988 to premiera nowego dzieła "Piratów" - "Port Royal", album nie odbiega zbytnio od poprzednika. Na krążku słyszymy nowego perkusistę Iana Finlaya, który zastąpił Stefana ponieważ ten przeniósł się do nowej grupy wokalisty Accept Udo Dirkschneidera - U.D.O. Kolejny rok to kolejne znakomite wydawnictwo "Death Or Glory" zawierające 9 wspaniałych utworów, w wersji kompaktowej mamy jeszcze dwa dodatkowe kompozycje.

Rok 1990 to mniejsza aktywność studyjna, ale za to ogromna aktywność koncertowa. Ukazuje się oficjalne video koncertowe pt. "Death Or Glory Tour". Grupę opuszcza Mike Moti i zostaje zastąpiony przez Axela Morgana, a nowym perkusistą zostaje AC (wkrótce zostanie zastąpiony przez Jorga Michaela). Rok 1991 to nadrabianie zaległości studyjnych, najpierw ukazuje się maxi-singiel "Little Big Horn" który natychmiast zostaje poparty znakomitym albumem "Blazon Stone".

Również w tym samym roku ukazuje się kompilacja "The First Years Of Piracy". Running Wild wyrusza w trasę z legendą NWOBHM grupą Raven. Kolejny rok to następny nowy album "Pile Of Skulls". Właśnie w tym roku historia Running Wild dzieli się na dwie części Rolf Kasparek dalej gra w totalnie zmienionym składzie Running Wild. A byli muzycy zespołu zainspirowani przez fanów tworzą grupę X-Wild.

Jednak Rolfowi nie przeszkodziły zmiany w składzie, co prawda nowy krążek ukazuje się dopiero w 1994 roku, ale opłacało się czekać ponieważ grupa wydaje album "Black Hand Inn" który jest po prostu genialny, zespół koncertuje z najlepszymi niemieckiej sceny heavy metalowej czyli Rage i Grave Digger i wydaje album "Masquerade". Na nowych krążkach słyszymy nowego gitarzystę Thilo Hermanna.

Rok 1996 to świętowanie 20-lecia istnienia. Kolejny album ukazuje się w 1998 roku, zostaje nagrany w składzie Kasparek, Hermann, Smuszyński i Michael wydany przez Gun Records. Moim skromnym zdaniem "Rivlarly" to jeden z najlepszych krążków grupy, utwory przepełnione melodią, znakomitą perkusją i szybkimi galopującymi rytmami i do tego znakomite solówki mogą robić wrażenie. Jednak znakomity perkusista Jorg Michael opuszcza szeregi Running Wild i przenosi się do Stratovarius. Dwa lata później w 2000 roku ukazuje się kolejny album kończący trylogię walki dobra ze złem. "Victory" może nie jest najlepszym osiągnięciem grupy ale ma swoje dobre strony, chociażby utwór "Tsar" jest bardzo udany.

Album "The Brotherhood" ukazał się na początku 2002 roku, nagrany został w składzie: Rolf Kasparek (vocal i gitary), Peter Pichel (bass), Angelo Sasso (perkusja). Jest to bardzo równy album, wypełniony tym
wszystkim, co w Running Wild jest najlepsze. Pomimo problemów personalnych zespół stanął na wysokości zadania i nie zawiódł swoich fanów tym krążkiem.

W tym samym roku zespół zafundował fanom koncertowy album oraz DVD o prostym tytule "Live", na którym prezentuje przekrój przez całą historię grupy. Jest to zapis występu z dnia 30 marca 2002 z Niemiec, w którym "pod piracką banderą" zagrali: Rock'n'Rolf, Bernd Aufermann (gitara), Peter Pichl (bass), Matthias Liebetruth (perkusja).

W roku 2003 z okazji zacnego jubileuszu, a mianowicie 20 lat istnienia zespołu, ukazała się składanka "20 Years in History". Mamy tutaj zestaw utworów dobrany w ten sposób, że z każdej studyjnej płyty zostały wybrane po 2 kawałki, oraz dodatkowo są 2 dotąd niepublikowane utwory.

Kolejnym studyjnym albumem Running Wild jest "Rogues en Vogue", który przez większość fanów został po prostu zmiażdżony. Beznadziejne brzmienie, dość słabe jak na Rolfa numery. Automat perkusyjny, istna makabra. Miejmy nadzieję, że Rolf jeszcze pójdzie po rozum do głowy.

Rolf poszedł po rozum do głowy... niestety (a może jednak "stety"?) zrobił coś, czego fani nie do końca się spodziewali - postanowił zakończyć działalność zespołu. Zwinięcie pirackiej bandery zostało zaplanowane na 30.07.2009 roku. Był to pożegnalny koncert podczas festiwalu Wacken Open Air. Specjalnych fajerwerków Rolf nie przygotował, za to otrzymaliśmy kilkanaście nieśmiertelnych klasyków, a całość zakończył oczywiście utwór "Under Jolly Roger". Piracka bandera została zwinięta, okręt o nazwie Running Wild zawinął do Port Royal i tak zakończyła się historia tego wspaniałego zespołu.

CD i DVD z zapisem tego pożegnalnego koncertu ukazało się w czerwcu 2011 roku i opatrzone zostało tytułem "The Final Jolly Roger".

Jesienią tego samego roku Rolf ogłosił, iż... nagrywa nową płytę. Album "Shadowmaker" ukazał się wiosną 2012 roku i zebrał bardzo marne recenzje. Do składu Running Wild został włączony gitarzysta Peter Jordan. Rok później swoją premierę ma kolejna płyta Running Wild. Nowe dziecko Rolfa otrzymało tytuł "Resilient" i zbiera nieznacznie lepsze recenzje niż poprzedni krążek. A w 2016 roku ukazał się album "Rapid Foray", który również nie przywrócił blasku zespołowi. W 2018 roku ogłoszono, iż do składu dołączają: basista Ole Hempelmann i perkusista Michael Wolpers.

W nowym składzie Running Wild nagrał płytę "Blood on Blood", która swoją premierę miała w październiku 2021 roku.


Bio: Krzysiek


  DYSKOGRAFIA:

1984 - Gates To Purgatory
1985 - Branded And Exiled
1987 - Under Jolly Roger
1988 - Ready For Boarding [Live]
1988 - Port Royal
1989 - Death Or Glory
1990 - Blazon Stone
1992 - Pile Of Skulls
1994 - Black Hand Inn
1995 - Masquerade
1997 - The Rivalry
2000 - Victory
2002 - The Brotherhood
2002 - Live [Live]
2005 - Rogues En Vogue
2011 - The Final Jolly Roger [Live]
2012 - Shadowmaker
2013 - Resilient
2016 - Rapid Foray
2021 - Blood on BloodRock'n'Rolf Kasparek - wokal, gitara
Peter Jordan - gitara
Ole Hempelmann - bas
Michael Wolpers - perkusja

 Blood on Blood


Rapid Foray


Resilient
*


Shadowmaker
*


The Final Jolly Roger


Rogues En Vogue
*


Live


The Brotherhood
*


Victory


The Rivalry


Masquerade


Black Hand Inn


Pile Of Skulls


Blazon Stone


Death Or Glory


Port Royal
*


Ready For Boarding


Under Jolly Roger


Branded And Exiled


Gates To Purgatory
*© https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!