Strona oficjalna

 


# Styl:
Power Metal


# Rok założenia: 1983


# Kraj: Niemcy


# Status: Aktywny


# Data aktualizacji: 25.10.2023 r.
 Historia Rage rozpoczyna się w 1983 roku kiedy Peter "Peavy" Wagner założył zespół Avenger. Następnie rok później grupa nagrała debiutancki krążek "Prayers Of Steel". Latem 1986 roku Peavy wydaje kolejny album "Reign Of Fear", tym razem skład grupy znacznie się zmienia, dlatego muzycy zmieniają nazwę na Rage.

Skład, który ukształtował się na początku działalności utrzymał się przez kilka następnych lat, grupa koncertowała m.in. z Running Wild, U.D.O., Motörhead, i Saxon. W 1992 roku ukazał się kolejny album "Trapped", który został uznany albumem miesiąca w niemieckim Metal Hammerze, pochlebnie wypowiadali się o "Trapped" również fani w Japonii. W konsekwencji grupa wyruszyła na swoje pierwsze tournee do kraju kwitnącej wiśni.

W rok po wydaniu "Trapped" grupa uraczyła nas kolejnym krążkiem, który zatytułowany został "The Missing Link", nastąpiły kolejne zmiany w składzie. Z Rage odszedł dotychczasowy wioślarz - Manni Schmidt. Na jego miejsce przyszło dwóch gitarzystów: Spiros Efthimiadis i Sven Fischer. Zaowocowało to genialnym krążkiem zatytułowanym "Black In Mind". Do dziś uznawanym za jeden z najlepszych w całym dorobku Rage.

Zakończeniem pewnego etapu w twórczości formacji było nagranie albumu z orkiestrą symfoniczną "Lingua Mortis". Pomysł okazał się wyśmienity. Grupa wystąpiła na kilku ważnych metalowych festiwalach (m.in. Dynamo / Wacken '97). Dwa lata później, ukazuje się kolejny krążek, zatytułowany tajemniczo "XIII", jest to kontynuacja drogi obranej na "Lingua Mortis".

Pomimo udanej płyty, udanych koncertów atmosfera w grupie nie jest najlepsza. Muzycy skaczą sobie do gardeł podczas sesji nagraniowej kolejnego krążka. W efekcie czego Peavy nagrania kończy sam a pozostałych muzyków wywala na bruk. Wydany kilka miesięcy po tym zdarzeniu "Ghosts", zostaje dość chłodno przyjęty przez krytykę, album zawierał zdecydowanie mniej metalowych elementów, więcej w nim było melancholii, smutku. Trudno się z tym nie zgodzić, inna sprawa, że album wypadł znakomicie. Inaczej, niż to do czego Rage przyzwyczaił nas przez lata, ale znakomicie.

Dwa lata po premierze "Ghost" Rage jest już zupełnie innym zespołem. Oprócz Wagnera w kapeli grają rewelacyjny gitarzysta Victor Smolski i nie mniej znakomity bębniarz - Mike Terrana. W takim składzie muzycy nagrywają "Welcome To The Other Side", który ponownie nie został ciepło przyjęty przez krytykę. Mimo, iż album był już ukierunkowany na klasyczne metalowe łojenie, czegoś mu zabrakło, znajdziemy co prawda kilka niezłych kawałków, ale od takich grup jak Rage fani słusznie wymagali znacznie więcej.

Słowa krytyki, które posypały się od fanów, spowodowały, że Peavy i reszta grupy postanowiła dać im to, co lubią najbardziej, czyli album w starym dobrym stylu. Po problemach Victora Smolskiego ze zdrowiem grupa wreszcie nagrała jeden z najlepszych krążków w swojej historii. "Unity" przynosi nam stare klasyczne granie. Nie będę się tu rozpisywał, recenzje tej płyty znajdziecie w dziale recenzje. Zaraz po nagraniu krążka grupa wyruszyła w trasę z Primal Fear.

Idąc za ciosem Rage wydaje kolejny album zatytułowany "Soundchaser". Krążek, który wydaje się jeszcze lepszy od wspomnianego wyżej "Unity". Widać, że Peavy i reszta przeżywają "drugą młodość". Kapela rusza w wielką trasę koncertową. Wielkimi krokami zbliża się 20 rocznica założenia Rage... Z tej okazji muzycy robią sobie i przede wszystkim fanom miły prezent, podwójny album koncertowy (oraz DVD) "From The Cradle To The Stage". Szczególnie godne polecenia jest DVD, na którym znajdziemy całą historię zespołu, od powstania Avenger do wydania "Soundchaser".

W 2006 roku przychodzi czas na kolejny album. Rage decyduje się na rewolucyjny pomysł... muzycy postanawiają połowę płyty wykorzystać na suitę zagraną z orkiestrą, drugą połowę na klasyczne, metalowe numery spod znaku Rage. "Speak Of The Dead" ukazuje się w marcu 2006 roku.

2007 rok to premiera koncertowego wydawnictwa "Full Moon In St. Petersburg", które zarejestrowano rok wcześniej w Rosji. Na DVD znajdziemy dodatkowo 7 utworów z czeskiego Masters Of Rock 2006. W 2007 roku dochodzi do zmiany perkusisty, gdyż Mike Terrana podziękował za grę w Rage i na jego miejsce zatrudniony został Andre Hilgers.

W nowym składzie zespół nagrał płytę "Carved In Stone", która ma premierę na początku 2008 roku. Zespół zrezygnował z symfonicznych dodatków i nagrał klasyczny album.

Rok 2010 przynosi nam kolejny album studyjny, który otrzymał tytuł "Strings To A Web", na którym zespół powrócił do pomysłu zrealizowanego na płycie "Speak Of The Dead" i otrzymaliśmy siedemnastominutową suitę "Empty Holow".

W lutym 2012 roku miała premierę kolejna płyta studyjna, którą opatrzono tytułem "21". Jak łatwo się domyśleć jest to właśnie dwudziesty pierwszy studyjny album zespołu Rage.

Na początku 2015 roku Peavy zakończył współprace z muzykami (Smolski i Hilgers) i obecnie trwają poszukiwania następców. Poszukiwania nie trwały zbyt długo i jeszcze w tym samym roku do Rage dołączyli: perkusista Vassilios Maniatopoulos i gitarzysta Marcos Rodríguez.

W tym składzie zespól nagrał trzy albumy: "The Devil Strikes Again" (2016), "Seasons of the Black" (2017) i "Wings of Rage" (2020). Po nagraniu tego ostatniego z zespołu odszedł gitarzysta Marcos, a na jego miejsce dołączyło dwóch gitarzystów: Jean Bormann i Stefan Weber.

W nowym składzie zespół nagrał kolejną studyjną płytę, która otrzymała tytuł "Resurrection Day" i na sklepowe półki trafiła we wrześniu 2021 roku. A w 2023 roku z zespołu odszedł Weber i Rage ponownie występuje jako trio.

Bio: Krzysiek


  DYSKOGRAFIA:

1986 - Reign Of Fear
1987 - Execution Guaranteed
1988 - Perfect Man
1989 - Secrets In A Weird World
1990 - Reflections Of A Shadow
1992 - Trapped
1993 - The Missing Link
1994 - 10 Years In Rage
1995 - Black In Mind
1996 - Lingua Mortis
1996 - End Of All Days
1998 - XIII
1999 - Ghosts
2001 - Welcome To The Other Side
2002 - Unity
2003 - Soundchaser
2004 - From The Cradle To The Stage
2006 - Speak Of The Dead
2007 - Full Moon In St. Petersburg
2008 - Carved In Stone
2010 - Strings To A Web
2012 - 21
2016 - The Devil Strikes Again
2017 - Seasons of the Black
2020 - Wings of Rage
2021 - Resurrection DayPeavy Wagner - Vocals, Bass
Jean Bormann - gitara
Vassilios Maniatopoulos - perkusja

 Resurrection Day


Wings of Rage


Seasons of the Black


The Devil Strikes Again


21


Strings To A Web
*


Carved In Stone
*


Full Moon In St. Petersburg
*


Speak Of The Dead
*


From The Cradle To The Stage


Soundchaser
*


Unity
*


Welcome To The Other Side


Ghosts


XIII


End Of All Days


Lingua Mortis


Black In Mind


10 Years In Rage


The Missing Link


Trapped


Reflections Of A Shadow


Secrets In A Weird World


Perfect Man


Execution Guaranteed


Reign Of Fear© https://METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!