Strona oficjalna

 


# Styl:
Heavy Metal


# Rok założenia: 1997


# Kraj: Niemcy


# Status: Aktywny


# Data aktualizacji: 25.10.2023 r.
 Każdy z fanów heavy metalu zna Ralfa Scheepersa, wokalista ten posiada znakomity głos, jest bezsprzecznie jednym z najlepszych krzykaczy na heavy metalowej scenie. Niegdyś śpiewał z bardzo już dzisiaj znanym zespole Kaia Hansena - Gamma Ray. Był również członkiem Tyran Pace. Miał wielkie szanse zostać wokalistą metalowej legendy Judas Priest, Brytyjczycy wybrali jednak Tima "Rippera" Owensa. Ralf nie załamywał rąk, stworzył z kumplami z dzieciństwa znakomity heavy metalowy band Primal Fear. Skontaktował się ze znajomymi i skład uzupełnili: Mat Sinner (bas - założyciel i lider grupy Sinner), Tom Naumann (gitara), Klaus Sperling (perkusja).

Podpisali kontrakt z Nuclear Blast i w 1998 roku nagrali swój debiutancki krążek zatytułowany po prostu "Primal Fear" - płyta była rewelacyjna, melodyjna, agresywna, chwytliwa. Niemcy i Japonia oszalały na punkcie Primal Fear. Do zespołu trafił nowy nabytek - gitarzysta Stefan Leibing. Idąc za ciosem grupa nagrała drugi krążek "Jaws Of Death", który pobił na głowę większość albumów heavy metalowych wydanych w 1999 roku, grupa zagrała na Wacken Open Air. Tom Naumann odszedł od zespołu ze względów zdrowotnych, zastąpił go Henny Wolter. Nowa para gitarzystów Leibing/Wolter wspierana przez znakomitą sekcję Sinner/Sperling, do tego jeden z najlepszych wokalistów tworzyło dream team, który nagrywał znakomite, mocne, szybkie i melodyjne utwory, które już po pierwszym przesłuchaniu wpadają w ucho. Większość kompozycji z dwóch pierwszych płyt zespołu to znakomite metalowe hymny, wystarczy wspomnieć o "Chainbreaker", "Running In The Dust", "Silver & Gold" (z Primal Fear) czy "Final Embrance", "Under Your Spell" (z "Jaws Of Death").

Kolejny album "Nuclear Fire" ukazał się w 2001 roku, trzeba przyznać że Primal Fear jeszcze nigdy nie grało tak mocno i szybko: "Angel In Black", "Fight The Fire" czy "Red Rain" to prawdziwe killery, które na koncertach wywołują wręcz euforię fanów (patrz opis Wacken Open Air 2001). Album "Nuclear Fire" to zdecydowanie jeden z najlepszych krążków 2001 roku. Grupa niedawno podpisała kontrakt z Nuclear Blast na kolejne 5 albumów, a nowego krążka możemy spodziewać się już pod koniec 2002 roku.

Album ten został zatytułowany "Black Sun" i zawiera 57 minut muzyki, która jest w prostej linii kontynuacją drogi obranej na trzech poprzednich krążkach, a Primal Fear gra wciąż na swoim wysokim poziomie. W 2003 roku na świat wychodzi DVD o tytule "The History of Fear" na którym mamy 45 minutowy występ zespołu z Wacken Open Air 2001, prawie godzinne show z trasy "Black Sun Tour", teledyski do utworów "Angel in Black" i "Armageddon", a także 40 minutowy "The Bootleg Section" z różnymi fragmentami koncertów, oraz "Official Bootleg Primal Fear - Live in Wacken" w wersji Audio. Jest to niewątpliwie nie lada gratka dla fanów zespołu.

Rok później ukazuje się 5 studyjny krążek "Devil's Ground", a nowymi muzykami w składzie zespołu są: gitarzysta Tom Naumann (Sinner, Mat Sinner), oraz perkusista Randy Black (ex-Annihilator, ex-Rebellion), a odeszli: Henny Wolter i Klaus Sperling. Muzycznie album utrzymany jest w konwencji poprzednich i trzyma wysoki poziom, no ale do tego Primal Fear już przyzwyczaił.

Pod koniec 2005 roku ukazuje się kolejny krążek zatytułowany "Seven Seals". Primal Fear nieco urozmaicają swoją muzykę. Oczywiście nadal jest to klasyczny, kopiący w tyłek heavy metal, jednak tym razem uzupełniony większą dawką epickich melodii, klimatu i klawiszowych zagrywek. Co ciekawe na "Seven Seals" znalazł się cover zespołu... Sinner, jak wiemy grupy, której liderem jest basista Primal Fear - Mat Sinner.

Kolejna płyta studyjna ukazała się w roku 2007. Niestety zespół na "New Religion" nieznacznie obniżył loty i płyta zebrała sporo niepochlebnych recenzji. Gościnnie w jednym utworze zaśpiewała Simone Simons z zespołu Epica.

W 2008 roku nowym gitarzystą został Magnus Karlsson, a zespół opuścił Stefan Leibing. Rok 2009 to płyta "16.6 (Before the Devil Knows You're Dead)" na której Primal Fear powrócił do wyższej formy. Rok później zespół opuszcza ponownie Hendrik Wolter, a jego miejsce zajął Alex Beyrodt, który wcześniej zaliczył epizod w Primal Fear. W 2010 roku zespół prezentuje koncertowe wydawnictwo "Live In The USA", oraz DVD "16.6 - All Over the World".

W styczniu 2012 roku odbyła się premiera kolejnej płyty studyjnej, którą opatrzono tytułem "Unbreakable". Rok 2014 przynosi kolejny album studyjny, który zatytułowano "Delivering The Black". A pod koniec roku zespół opuścił perkusista Randy Black, a w jego miejsce angaż dostał Aquiles Priester. Nie był to koniec zmian w składzie - już rok później nowym perkusistą został Francesco Jovino. A dodatkowo na łono Primal Fear powrócił (po raz trzeci!) gitarzysta Tom Naumann. Kolejna płyta ukazała się w 2017 roku i otrzymała tytuł "Rulebreaker".

Zespół nie spuszcza z tonu i ponownie zbiera świetne recenzje. "Angels of Mercy: Live in Germany" to koncertowy zapis występu w Stuttgarcie podczas trasy promującej album "Rulebreaker". Pod koniec 2018 roku na sklepowe półki trafił album zatytułowany "Apocalypse". W 2019 roku żegnamy perkusistę Francesco, a w jego miejsce witamy Michaela Ehré. W takim składzie zespół nagrywa płytę "Metal Commando", która na sklepowe półki trafiła latem 2020 roku. Kolejna płyta studyjna ukazała się w 2023 roki i otrzymała tytuł "Code Red".


Bio: Krzysiek


  DYSKOGRAFIA:

1998 - Primal Fear
1999 - Jaws Of Death
2001 - Nuclear Fire
2002 - Black Sun
2004 - Devil's Ground
2005 - Seven Seals
2007 - New Religion
2009 - 16.6 (Before The Devil Knows You're Dead)
2010 - Live In The USA
2012 - Unbreakable
2014 - Delivering The Black
2016 - Rulebreaker
2017 - Angels of Mercy: Live in Germany
2018 - Apocalypse
2020 - Metal Commando
2023 - Code RedRalf Scheepers - wokal
Alex Beyrodt - gitara
Magnus Karlsson - gitara
Tom Naumann - gitara
Mat Sinner - bss/wokal
Michael Ehré - perkusja

 Code Red


Metal Commando


Apocalypse


Angels of Mercy: Live in Germany


Rulebreaker


Delivering The Black
*


Unbreakable


Live In The USA


16.6 (Before The Devil Knows You're Dead)
*


New Religion
*


Seven Seals
*


Devil's Ground
*


Black Sun
*


Nuclear Fire


Jaws Of Death


Primal Fear© https://METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!