Strona oficjalna

 


# Styl:
Heavy Metal


# Rok założenia: 1983


# Kraj: Dania


# Status: Aktywny


# Data aktualizacji: 20.10.2023 r.
 Zespół Pretty Maids powstał w 1981 w składzie Ken Hammer (gitara), John Darrow (bas), Phil Moorheed (perkusja) i John Naldal Jakobsen (wokalista), na początku jako zespół grający covery. Po roku działalności odszedł Jakobsen i w jego miejsce przyjęty został Ronnie Atkins. Zespół zaczyna pisać swój materiał i wypuszczać pierwsze demówki. Pojawiła się też pierwsza EP'ka o tytule "Pretty Maids". Zespół koncertuje, zaliczając również kilka koncertów w Anglii. Został też wybrany najlepszym debiutem roku w kategorii heavy metal. Po takim sukcesie nadszedł kolejny, Pretty Maids supportował Black Sabbath na ich skandynawskim tournee. Na początku 1984 roku zespół podpisuje kontrakt z CBS Records. EP'ka "Pretty Maids" została poddana remasteringowi i wydana w Skandynawi. W tym samym roku od grupy odchodzą Peter Collins (gitara) i John Darrow (bass) a zastępują ich Ricky Hansson (gitara) i Allan Delong (bass). Razem z producentem Tommym Hansenem Pretty Maids wchodzą do studia by zarejestrować album "Red Hot And Heavy", który jak się później okaże osiągnie duży sukces. Po zakończeniu trasy promocyjnej w 1986 grupa pierwszy raz pojechała do USA, tam weszła do studia Bearsville w Woodstocku i zarejestrowała album "Future World". Krążek odnosił duże sukcesy, dostał się na listy przebojów w wielu państwach, grupa koncertowała m.in. na festiwalu Monsters Of Rock w Niemczech.

Wiosną 1988 roku grupa rozpoczyna pisanie materiału na kolejny krążek. W marcu 1989 Pretty Maids rozpoczyna nagrywanie albumu w studio Puk w Danii, krążek był już praktycznie gotowy i wtedy właśnie zdarzyło się nieszczęście, perkusista Phil More uległ wypadkowi samochodowemu, także praktycznie skończony już materiał został zniszczony. Grupa przeżyła niezły szok, ale rozpoczęła nagrywanie krążka ponownie. W końcu w kwietniu 1990 album ukazał się na całym świecie, zatytułowany został "Jump The Gun". Phil More przeszedł rekonwalescencję i mógł normalnie grać koncerty, tego samego roku grupa pierwszy raz pojechała na koncerty do Japonii. Jednak jak się potem okazało kontuzja perkusisty nie pozwoliła mu dalej wykonywać swojej roboty, Phil opuścił więc Pretty Maids.

Ken i Ronnie rozglądają się za następcą Phila, wreszcie pod koniec 1991 roku do grupy dołącza Michael Fast, razem z nim przychodzi basista Kenn Jackson. W nowym składzie grupa zaczyna pisać nowy materiał, po zakończeniu prac zamyka się w studio z producentem Flemmingiem Rasmussenem i nagrywa kolejny album "Sin-Decade". Ukazuje się pierwszy singiel zatytułowany "Please Don't Leave Me", który wyniósł Pretty Maids na szczyt, utwór ten zajmował pierwsze miejsca na listach przebojów w wielu krajach.

Grupa wróciła z trasy promującej "Sin-Decade" i od razu zabrała się do pracy nad nowym krążkiem, czego efektem jest wydany w 1995 roku "Scream". Pretty Maids po raz kolejny wyrusza w trasę podczas której rejestruje materiał na album koncertowy, który zatytułowany został "Screamin' Live". W 1997 roku ukazuje się kolejny krążek "Spooked", na którym grupa powraca do starych heavy metalowych brzmień, krążek otrzymuje znakomite recenzje od prasy fachowej i samych fanów. Rok 1998 to kolejny album, tym razem już nie nowy, tylko składanka najlepszych utworów Duńczyków - "The Best Of: Back To Back" bo tak został zatytułowany to 17 hitów Pretty Maids.

Zaraz po wydaniu składaka grupa zabiera się do roboty, czego efektem jest album "Anything Worth Doing Is Worth Overdoing". Album na którym oprócz szybkim metalowych hymnów znajdziemy także chwytające za "serducho" ballady. Krążek ponownie otrzymuje całkiem niezłe recenzje. Idąc za ciosem Pretty Maids wydają kolejny album "Carpe Diem", krążek, który śmiało można postawić obok największych klasyków grupy.

W 2002 roku światło dziennie ujrzał kolejny krążek, tym razem zatytułowany "Planet Panic", z pewnością nie było to największe osiągnięcie zespołu. Prawdę mówiąc, jak na Pretty Maids, płyta dość przeciętna. Nie przeszkodziło to jednak muzykom pojechać w dość sporą trasę, efektem tych koncertów jest "Alive At Least", kolejny w historii grupy album koncertowy.

W 2006 roku zespół opuścił perkusista Michael Petersen a w jego miejsce pojawił się Allan Tschicaja. Nowy nabytek Pretty Maids usłyszymy na płycie "Wake Up To The Real World", która ukazała się pod koniec roku.

W połowie 2010 roku ukazała się kolejna płyta studyjna, która otrzymała tytuł "Pandemonium". Dochodzi również do kolejnej zmiany personalnej: z zespołu odchodzi basista Kenn Jackson, a w jego miejsce pojawił się Hal Patino.

W 2011 zespół opuszcza basista Hal Patino, a jego miejsce zajął René Shades. Rok 2013 przynosi kolejną płytę studyjną, która otrzymała tytuł "Motherland". W roku 2014 premierę ma kolejny studyjny album Pretty Maids, który otrzymał tytuł "Louder Than Ever".

W 2016 roku zespół opuścił klawiszowiec Morten Sandager, a w jego miejsce zatrudniony został Chris Laney. W tym samym roku premierą ma album "Kingmaker". Rok 2017 to zmiana na stanowisku perkusisty: odchodzi Tschicaja, a przychodzi Allan Sørensen.

Kolejna płyta na sklepowe pólki trafiła w 2019 roku i otrzymała tytuł "Undress Your Madness". Po jej nagraniu z zespołu odchodzi perkusista Sørensen, a wraca Allan Tschicaja. W kwietniu 2020 roku ukazała się koncertówka "Maid in Japan - Future World Live 30 Anniversary".


Bio: Krzysiek


  DYSKOGRAFIA:

1984 - Red, Hot And Heavy
1987 - Future World
1991 - Jump The Gun
1992 - Sin Decade
1993 - Stripped
1995 - Scream
1995 - Screamin Live
1997 - Spooked
1999 - Anything Worth Doing Is Worth Overdoing
2000 - Carpe Diem
2002 - Planet Panic
2003 - Alive At Least
2006 - Wake Up To The Real World
2010 - Pandemonium
2013 - Motherland
2014 - Louder than Ever
2016 - Kingmaker
2019 - Undress Your Madness
2020 - Maid in Japan - Future World Live 30 AnniversaryRonnie Atkins - wokal
Ken Hammer - gitara
René Shades - bas
Chris Laney - klawisze
Allan Tschicaja - perkusja

 Maid in Japan - Future World Live 30 Anniversary


Undress Your Madness


Kingmaker


Louder Than Ever


Motherland


It Comes Alive (Maid in Switzerland)


Pandemonium


Wake Up To The Real World


Alive At Least


Planet Panic


Carpe Diem


Anything Worth Doing Is Worth Overdoing


Spooked


Screamin' Live


Scream


Stripped


Sin Decade


Jump The Gun


Future World


Red, Hot And Heavy© https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!