Strona oficjalna

 


# Styl:
Melodic Death Metal


# Rok założenia: 1996


# Kraj: Finlandia


# Status: Niektywny


# Data aktualizacji: 11.02.2022 r.
 "Norther" został założony przez Toniego Hallio i Petera Lindroos'a w 1996 r. Jednakże na początku działalności grupa istniała pod nazwą "Requiem". Początkowo w zespole nie działo się zbyt wiele, oprócz ciężkich treningów pod okiem nauczyciela muzyki - Mika Järvi. Kiedy szkoła skończyła się na dobre, Hallio i Lindroos rozpoczęli próby wraz z basistą Thomasem i drugim gitarzystą Ronim. Próby odbywały się w Olarii w Espoo, aż do roku 1997, kiedy to Thomas zdecydował się opuścić zespół. Band został rozwiązany - lecz tylko na pewien czas.
W niedługim czasie Hallio u Lindroos ponownie rozpoczęli próby. Grali wszędzie gdzie się dało: w domu Halliego, na strychu w domu u dziadków, w piwnicach, w centrach młodzieżowych etc.

Podczas tego okresu nawiązali kontakt z grupą Gramary. Wreszcie w 1997 r. Lindroos otrzymał telefon od Alexandra Kuoppali (Children Of Bodom), który był przyjacielem Romiego. Przekazał on im wiadomość o miejscu na próby w legendarnym Lepakko. Zespół bez wahania zgodził się na tę propozycję.

Trio grało tam kilka lat, jednocześnie szukając nowego członka grupy do skompletowania szeregów. Pewnego dnia zostali poinformowani o tym, iż Lepakko zostało zdemontowane. Po tym zdarzeniu Roni zdecydował się na opuszczenie zespołu. Po chwilowym szoku, zespół postanowił wynająć nowe miejsce na próby z Nosturni i dania niezliczonej liczby ogłoszeń wszędzie: od internetu aż po łazienki sklepów muzycznych, na temat poszukiwania muzyków do grupy metalowej. Było wielu chętnych, lecz żaden nie nadawał się do zespołu. W 2000 roku przybył Kristian Ranta, który przetestował nerwy Hallia i Lindross'a. Był wykwalifikowany. Wtedy to ta trójka rozpoczęła piekielnie ciężkie ćwiczenia i wreszcie się coś ruszyło. Kristian przedstawił zespołowi dwójkę swoich przyjaciół, Sebastiana i Joakina Ekroos. Kwintet był przygotowany do wydania swojej płyty demo i już pod nową nazwą, "Norther" podpisuje umowę z firmą Spinefarm Records. W tym samym czasie zagrali swoje pierwsze koncerty w Ruskeasno, w Helsinkach. Jednak, z powodu małych zdolności Sebastian i Joakim Erkoos musieli opuścić zespół. W zastępstwie zjawili się Jukka Koskinen i Tuomas Planman. Szeregi zespołu były teraz mocniejsze niż kiedykolwiek i grupa była wreszcie w stanie wydać swój debiutancki album w Sundi Coop Studio w Savonlinna. Płyta ta nosi nazwę "Dream Of Endless War".

Od tej płyty kariera grupy toczy się w bardzo szybkim tempie. W 2003 roku na rynku pojawia się "Mirror of Madness", album nieco bardziej melodyjny niż debiut, album na którym jednak muzycy dalej podążają wcześniej obraną ścieżką.

Wydany rok później "Death Unlimited" przynosi z kolei... muzykę bardziej agresywną, ocierającą się miejscami o black metalowe szaleństwo. Oczywiście wszystko utrzymane w "northerowym" sosie. Fakt, że krążek był chyba słabszy od dwóch poprzednich nie zaszkodził ani trochę młodym Finom, wprost przeciwnie, wielu fanom agresywniejsza jazda bardzo przypadła do gustu.

W 2006 roku ukazała się "Till Death Unites Us" (wcześniej zespół wydał EP'kę zatytułowaną "Solution 7"), na której Norther znowu serwuje coś innego, tym razem czyste wokale, które wpasowały się do tej muzy po prostu świetnie, inna sprawa, że Norther zrobił to wszystko z głową, no ale o tym możecie przeczytać w recenzji.

W 2009 roku zespół opuścił wokalista Petri Lindroos, który nie mógł pogodzić śpiewania w dwóch zespołach (ten drugi to Ensiferum) i tym samym w Norther nie ma już ani jednego muzyka, który zakładał ten zespół. Nowym wokalistą został Aleksi Sihvonen.

Rok 2011 przynosi nam szóstą studyjną płytę w dyskografii Finów. Jak na razie album "Circle Regenerated" nie zbiera najlepszych recenzji.

W lipcu 2012 roku muzycy opublikowali oświadczenie w którym poinformowali, iż zespół zawiesza swoją działalność na czas nieokreślony.


Bio: Krzysiek
Aktualizacje: Krzysiek, Gumbyy


  DYSKOGRAFIA:

2002 - Dreams Of Endless War
2003 - Mirror Of Madness
2004 - Death Unlimited
2006 - Till Death Unites Us
2007 - No Way Back [EP]
2008 - N
2011 - Circle RegeneratedAleksi Sihvonen - wokal
Kristian Ranta - gitara, wokal
Daniel Freyberg - gitara
Jukka Koskinen - bas
Tuomas Planman - klawisze
Heikki Saari - perkusja

 Circle Regenerated


N
*


No Way Back [EP]


Till Death Unites Us
*


Death Unlimited
*


Mirror Of Madness
*


Dreams Of Endless War© https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2023 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!