Strona oficjalna

 


# Styl:
Melodic Metal


# Rok założenia: 1996


# Kraj: Finlandia


# Status: Aktywny


# Data aktualizacji: 06.10.2023 r.
 Początki Nightwish to rok 1996. Wówczas zespół składał się z trzech osób, byli to Tuomas, Tarja i Emppu. W takim składzie grupa napisała kilka utworów, które były utrzymane w melancholijnym nastroju, zagrane na gitarze akustycznej, po kilku miesiącach muzycy wpadli na pomysł by dodać do ich muzyki gitary elektryczne i perkusję.

Po kilku tygodniach prób zespół wszedł do studia by zarejestrować siedmioutworowy materiał. W maju 1997 grupa podpisuje kontrakt z wytwórnią Spinefarm (m.in. Sonata Arctica). Nightwish ponownie zagościł w studio by zarejestrować kolejne 4 nowe utwory.

Debiutancki krążek zatytułowany "Angels Fall First" znalazł się na początku trzeciej dziesiątki na fińskiej liście przebojów. Grupa nagrała teledysk do "The Carpenter". W lecie 1998 roku dołączył do grupy basista Sami Vanska. Rozpoczęło się pisanie i ogrywanie nowego materiału, na początku sierpnia tego samego roku Nightwish wchodzi do studia by nagrać kolejną płytę.

Album ukazuje się 7 grudnia, muzyka zawarta na "Oceanborn" była świetna, czego niestety nie można powiedzieć o okładce, ale to jest tu najmniej ważne. Znakomite melodyjne power metalowe granie z dużą ilością klawiszy i wspaniałym kobiecym wokalem, musiało się podobać. Album bardzo dobrze się sprzedawał, do tego stopnia że Finowie odebrali za niego złotą płytę.

Kolejnym krążkiem zespół mocno potrząsnął sceną metalową, bowiem "Wishmaster" to istne arcydzieło, grupa znacznie się rozwinęła, kompozycje zawarte na tym krążku nie dają się łatwo sklasyfikować, czasami grupa gra szybciej, mocniej innym razem wolniej, melancholijniej. Jak sami mówią grają fantasy metal cokolwiek by to miało znaczyć. Ostatnio ukazał się singiel "Over The Hills And Far Away", który oprócz nowych utworów zawiera wersje koncertowe utworów z poprzednich albumów.

Kolejnym dużym albumem Nightwish był "Century Child", który wydawał się bardziej agresywnym (oczywiście w pojęciu muzyki Nightwish) niż "Wishmaster". Co warte zaznaczenia, w kilku numerach razem z Tarją zaśpiewał basista formacji - Marco Heitala, jak się później okaże, nie będzie to jego pierwszy udział za mikrofonem w Nightwish.

Dwa lata później ukazuje się chyba najbardziej dojrzałe dziecko zespołu. Dla wielu najlepsza płyta Nightwish. "Once" bo o niej mowa była poparta ogromną wręcz promocją, zespół trafił do MTV, VIVA, numery z płyty znalazły się na soundtrackach kilku filmów. Zespół pojechał w ogromną trasę.

W 2005 zespół zszokował fanów, z zespołu została wyrzucona Tarja Turunen. W 2006 roku ukazało się pożegnalne wydawnictwo z udziałem ex-wokalistki. "End Of An Era" to pożegnanie Tarji z fanami. Koncert ukazał się w wersji DVD i dwupłytowe CD.

Po "jednej wielkiej telenoweli", w 2007 roku poznaliśmy nową wokalistkę, została nią Szwedka - Anette Olzon. Już z nią zespół zarejestruje kolejny krążek, tym razem zatytułowany "Dark Passion Play", który ukazał się w 2007 roku. Ostatniego dnia listopada 2011 roku ukazała się siódma płyta studyjna zatytułowana "Imaginaerum".

W 2012 roku ukazała się w większości instrumentalna płyta "Imaginaerum - The Score", która jest soundtrackiem do filmu o tytule "Imaginaerum".

W październiku podczas trasy koncertowej niespodziewanie zespół opuściła wokalistka Anette Olzon. Zespół dosyć oszczędnie skomentował ten fakt i dokończył trasę z gościnnym udziałem Floor Jensen.

Pod koniec 2013 roku ogłoszono, iż nowym głosem Nightwish została Floor Jensen. Dwa lata później, a dokładnie 27.03.2015 roku ukazała się płyta zatytułowana "Endless Forms Most Beautiful". W 2019 roku z zespołu odchodzi perkusista Jukka Nevalainen, a w jego miejsce zatrudniony został Kai Hahto. Rok 2020 przynosi płytę o tytule "Human. :||: Nature.".

Na początku 2021 roku Marco Hietala opuszcza szeregi grupy Nightwish. Na stronie zespołu pojawiło się oficjalne oświadczenie basisty, który za główny powód swojej decyzji podaje rozczarowanie sposobem działania największych firm z branży muzycznej. Według Marco wyciskają one wszystko co się da z artystów, nieuczciwie dzielą zyski, nierzadko działają na granicy hipokryzji. Jednocześnie prosi on o to, aby nie tworzyć niepotrzebnych "teorii spiskowych" winiących za zaistniałą sytuację np. lidera Nightwish - Tuomasa Holopainena. Na potrzeby trasy koncertowej na basie będzie grał Jukka Koskinen, który w 2022 roku dostał angaż w zespole.


Bio: Krzysiek


  DYSKOGRAFIA:

1997 - Angels Fall First
1998 - Oceanborn
2000 - Wishmaster
2001 - From Wishes To Eternity
2002 - Century Child
2004 - Once
2006 - End Of An Era
2007 - Dark Passion Play
2011 - Imaginaerum
2015 - Endless Forms Most Beautiful
2020 - Human. :||: Nature.Floor Jensen - wokal
Erno "Emppu" Vuorinen - gitara
Tuomas Holopainen - klawisze
Troy Donockley - gitara, kobza, gwizdki i inne
Jukka Koskinen
Kai Hahto - perkusja

 Human. :||: Nature.
*


Endless Forms Most Beautiful


Imaginaerum


Made In Hong Kong
*


Dark Passion Play
*


End Of An Era


Once
*


Century Child
*


From Wishes To Eternity


Wishmaster


Oceanborn
*


Angels Fall First© https://METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!