Strona oficjalna

 


# Styl:
Heavy Metal


# Rok założenia: 1981


# Kraj: Dania


# Status: Aktywny


# Data aktualizacji: 06.10.2023 r.
 Mercyful Fate pojawiło się w Danii we wczesnych latach 80-tych. Kapela z miejsca została jedną z najważniejszych tej dekady. Muzykę Duńczyków charakteryzował unikalny, płaczący wręcz zawodzący wokal człowieka o ksywce artystycznej King Diamond (prawdziwe imię i nazwisko Kim Bendix Peterson). Muzycy otwarcie używali w swojej muzyce satanistycznych tekstów. Podstawą brzmienia Mercyful Fate były genialne gęste gitarowe riffy wygrywane przez znakomity gitarowy duet, który tworzyli Hank Shermann i Michael Denner.

Pierwsze dwa duże krążki ("Melissa" oraz "Don't Break The Oath") zawierały esencję metalu lat 80-tych, obie płyty uznawane są już dziś za klasykę. Jak na ówczesne czasy satanistyczne teksty budziły wiele kontrowersji przez co kapela miała drobne problemy.

Mocny sukces kapeli nie trwał jednak długo, satanistyczne wizje Kinga nie pociągały reszty zespołu. Shermann chciał grać coś innego. W 1985 roku kapela o nazwie Mercyful Fate przestała istnieć. Michael Denner i Timi Hansen zostali z Diamondem i razem nagrywali pod szyldem King Diamond Band. Praktycznie w tym samym czasie Hank założył hard rockowy zespół o nazwie Fate.

Kilka lat później Shermann i Denner spotykają się znowu i nagrywają razem, tym razem pod szyldem Zoser Mez, formacji założonej przez Shermanna. Obaj panowie w porozumieniu z Kingiem postanawiają reaktywować Mercyful Fate. W 1992 roku Mercyful Fate znowu pojawia się na metalowej mapie świata w prawie oryginalnym składzie (Diamond, Herman, Denner i Hansen), brak tylko perkusisty Kima Ruzza, którego zastąpił Snowy Shaw. Od powrotu Mercyful Fate, King Diamond śpiewa równolegle w King Diamond Band jak i Mercyful Fate.

Kapela znowu działa pełną parą, wydając kolejne krążki zyskuje coraz większą popularność. Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że na "In the Shadows" gościnnie zagrał Lars Ulrich z Metalliki. Przed rozpoczęciem nagrań albumu "Into The Unknown" z zespołu odchodzi perkusista Snowy Shaw, którego zastępuje Bjarne T. Holm. Ten pan jak się okazuje zagościł w Mercyful Fate na dłużej. Właśnie z nim 25 maja 1999 roku ukazał się ostatni jak dotąd krążek kapeli. Pełno było plotek o rozpadzie kapeli, że muzycy nie chcą już dalej tego ciągnąć. Jednak kilka miesięcy temu muzycy wszem i wobec zawiadomili, że pracują nad nowym krążkiem, mają już podpisany kontrakt płytowy, nie pozostaje nam nic innego jak tylko czekać na kolejny album Duńczyków.

Wspomnianym albumem był krążek zatytułowany po prostu "9". Niestety okazało się, że problemy w grupie, które rozpoczęły się w okresie "Dead Again" trwały cały czas. Zespół poszedł w rozsypkę. King skupił się na karierze solowej, Hank założył Force Of Evil. Pojawiły się co prawda plotki o nowej płycie, póki co nic z tego nie wyszło i co gorsza, nic najprawdopodobniej nie wyjdzie. No ale może kiedyś.


Bio: Krzysiek


  DYSKOGRAFIA:

1983 - Melissa
1984 - Don't Break The Oath
1992 - Return Of The Vampire
1993 - In The Shadows
1994 - Time
1996 - Into The Unknown
1998 - Dead Again
1999 - 9King Diamond - wokal
Hank Shermann - gitara
Mike Wead - gitara
Joey Vera - bas
Bjarne Thomas Holm - perkusja

 9


Dead Again


Into The Unknown


Time


In The Shadows


Return Of The Vampire


Don't Break The Oath
*


Melissa© https://METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!