Strona oficjalna

 


# Styl:
Melodic Metal


# Rok założenia: 1991


# Kraj: USA


# Status: Aktywny


# Data aktualizacji: 17.09.2023 r.
 Historia Kamelot rozpoczyna się w 1991 roku w mieście Tampa na Florydzie, gdzie perkusista Richard Warner i gitarzysta Thomas Youngblood zdecydowali się na założenie zespołu heavy metalowego. W niedługim czasie dołączyli do nich Glenn Barry (gitara basowa), Dave Pavlicko (klawisze), oraz Mark Vanderbilt (wokal) i w tym składzie grupa rozpoczęła pierwsze próby. Dopiero po trzech latach zainteresowała się nimi wytwórnia Noise Records, a współpracę zaproponował Jim Morris (pracujący min. przy Iced Earth), co umożliwiło muzykom nagranie debiutanckiej płyty.

W sierpniu 95 ukazało się "Eternity" i zostało ocenione jako jedna z najlepszych płyt metalowych roku, a Kamelot jako jedna z najbardziej obiecujących młodych kapel. Muzycy zaprezentowali bowiem dość ciekawy i unikalny styl Heavy Metalu, który łączył w sobie ostry "maidenowski" wokal i dość mocne riffy gitarowe z klawiszami i dość spokojnymi rytmami. Całości dopełniał rycerski, czasami lekko dołujący klimat utworów. Zespół zachęcony sukcesem pracował dalej i w 1996 roku wydał płytkę "Dominion" w sumie niewiele różniącą się od poprzedniej i nie wzbudzającą już takiego entuzjazmu. Rok 1997 był ciężki dla grupy gdyż opuścili ją perkusista i dotychczasowy lider Richard Warner, oraz wokalista Mark Vanderbilt. Na szczęście Thomasowi Youngbloodowi udało się przejąć stery i zatrudnić nowego perkusistę Casey'a Grillo, oraz wokalistę z rozbitego Conception Norwega Roy'a Khana.

Tak wzmocniona grupa mogła rozpocząć pracę nad nową płytą i już w 1998 roku ukazała się "Siege Perlious". Niestety, zbyt diametralna zmiana stylu na lekki melodyjny Power Metal i brak zgrania nowych członków zespołu ze starymi sprawiły, że album okazał się słabszy od pozostałych, i miejscami brzmiał dość monotonnie. Niezrażona tym grupa rozpoczęła trasę koncertową po Europie, w czasie której udało się jej nawiązać kontakt z Saschą Paethem i Miro (Pathway Studio w Wolfsburgu, gdzie nagrywają się min. Angra i Rhapsody), i niedługo po tym to oni zadbali o nagranie czwartej płyty Kamelot (niestety już bez Davida Pavlicko, który w międzyczasie opuścił zespół).

Przed zespołem otworzyły się nowe drogi, i tym razem Youngblood, tworząc utwory, znakomicie połączył prosty gitarowy metal z orkiestrą i chórami, których wsparcie otrzymał od nowych producentów. Owocem tego eksperymentu było pierwsze wielkie dzieło zespołu "The Fourth Legacy" (rok wydania 2000), oraz wypracowany nowy styl w jakim zespół gra do dziś, czyli szybki, melodyjny Power Metal, czasami zmieniający się w cięższe, bardziej Progressive Metalowe utwory. Płyta natychmiast podbiła serca słuchaczy i zespół od razu ruszył w trasę koncertową po Europie. Niedługo potem został wydany krążek "Expedition", zawierający materiał nagrany podczas trasy oraz kilka nowych utworów.

Po udanej trasie muzycy znów powrócili do studia i w 2001 roku powstało ich kolejne dzieło "Karma", w nagraniu którego towarzyszyło ok. 20 dodatkowych muzyków. Ta płyta była bardziej melodyjna niż "The Fourth Legacy" i nie zdarzały się na niej nudne momenty (tak, tak, niestety to te kawałki inspirowane progresywnym rockiem), co sprawiło, że odniosła jeszcze większy sukces niż poprzedniczka, a zespół na stałe uplasował się wśród takich gwiazd jak Rhapsody, HammerFall, Helloween czy Stratovarius.

Ostatnio, po dwóch latach pracy grupa wydała krążek "Epica" inspirowany "Faustem" J.W. Goethego, który stylowo przypomina trochę "The Fourth Legacy" i zawiera stałe elementy, z których już słynie Kamelot, czyli dołujący, trochę mroczny i tajemniczy klimat, niezłe gitary, nawiązania do muzyki klasycznej, oraz cudowny, wyrazisty głos Roya Khana. Obecnie zespół pracuje nad drugą częścią "Epicy".

Wspomniany album, zatytułowany "The Black Halo" ukazuje się w marcu 2005 roku. Muzycy po raz kolejny udowadniają, iż w stylu, którzy poniekąd sami wypracowali nie mają sobie równych. Nowy krążek jest zdecydowanie bardziej mroczny i cięższy od poprzednika. Na dodatek pojawia się na nim sporo ciekawych gości.

W 2006 roku ukazuje się druga koncertówka w dyskografii zespołu. "One Cold Winter's Night" to podwójny CD i również zapis DVD. Koncert został zarejestrowany 11 lutego 2011 roku w Oslo.

Kolejna płyta studyjna miała swoją premierę już w 2007 roku. Nowy krążek otrzymał tytuł "Ghost Opera" i nie przyniósł większych zmian. Ponownie nie zabrakło zaproszonych gości i chóru.

Na następne wydawnictwo fani musieli poczekać całe 3 lata. W 2010 roku premierę miała płyta "Poetry For The Poisoned". Ponownie sporo znakomitych gości i kolejna dobra płyta w dorobku Kamelot.

W kwietniu 2011 wokalista Roy Khan opuścił zespół i Kamelot rozpoczął poszukiwania zastępstwa. W 2012 roku nowym głosem Kamelot został Tommy Karevik i z tym właśnie wokalistą nagrano płytę "Silverthorn". W roku 2015 premierę ma studyjna płyta, którą opatrzono tytułem "Heaven".

W 2018 roku z zespołu odchodzi perkusista Casey Grillo, a w jego miejsce przyszedł Jo Nunez. W takim składzie zespół nagrywa płytę "The Shadow Theory". Rok później Nunez opuszcza Kamelot, a na jego miejsce angaż otrzymuje Alex Landenburg. W 2020 ukazała się koncertówka "I Am the Empire: Live from the 013", a rok 2023 to album "The Awakening".


Bio: I.R.


  DYSKOGRAFIA:

1996 - Eternity
1997 - Dominion
1998 - Siege Perilous
2000 - The Fourth Legacy
2000 - The Expedition
2001 - Karma
2003 - Epica
2005 - The Black Halo
2006 - One Cold Winter's Night
2007 - Ghost Opera
2010 - Poetry For The Poisoned
2012 - Silverthorn
2015 - Haven
2018 - The Shadow Theory
2020 - I Am the Empire: Live from the 013
2023 - The AwakeningTommy Karevik - wokal
Thomas Youngblood - gitara
Oliver Palotai - klawisze
Sean Tibbetts - bas
Alex Landenburg - perkusja

 The Awakening


I Am the Empire: Live from the 013


The Shadow Theory


Haven


Silverthorn


Poetry For The Poisoned


Ghost Opera


One Cold Winter's Night
*


The Black Halo
*


Epica
*


Karma
*


The Expedition


The Fourth Legacy


Siege Perilous
*


Dominion


Eternity© https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!