Strona oficjalna

 


# Styl:
Power Metal


# Rok założenia: 1996


# Kraj: Niemcy


# Status: Aktywny


# Data aktualizacji: 08.09.2023 r.
 Początki Iron Savior to czas kiedy Kai Hansen, Piet Sielck razem z Ingo Schwichtenbergiem i Markusem Grosskopfem rozwinęli styl muzyki, na którym bazował później sukces Helloween. Część starych materiałów, które Kai i Piet napisali razem jako Gentry, Second Hell i Iron Fist została później użyta w utworach Helloween i Gamma Ray.

Piet jednak opuścił Helloween rok przed wydaniem przez tą grupę "Metal Invaders" i zajął się produkowaniem dźwięku, pracował w różnych lokalnych studiach w Hamburgu. Razem z Kaiem Hansenem wyprodukowali demo lokalnej kapeli i doszli do wniosku, że fajnie byłoby w przyszłości coś razem nagrać. Drogi obu panów jednak się rozeszły, ponieważ Piet wyjechał kształcić swoje umiejętności jako producent i inżynier dźwięku do Los Angels. Lecz rok później w Horus Sound Studio rozpoczął pracę nad albumem "Heading For Tomorrow" nowego zespołu Kaia Hansena - Gamma Ray.

Znowu rozpoczął pisać utwory. Potem zaczął pracę w Karo Studios of Kalle Trapp gdzie poznał członków Blind Guardian, kilka lat później przed wyjazdem do Copenhagi na nagranie albumu Blind Guardian "Imaginations From The Other Side", napisał utwór "Iron Savior", ludzie którzy go słyszeli, bardzo go chwalili i Piet zdecydował się napisać i nagrać cały album pod tym tytułem.

Jesienią 1996 roku większość utworów była gotowa. Rozpoczęły się poszukiwania muzyków, którzy mieliby zarejestrować Iron Savior. Pierwszym który dołączył do Pieta był Thomen Stauch (perkusista Blind Guardian). Podczas nagrywania wokali Piet skontaktował się z Kaiem Hansenem i razem napisali świetny utwór "Watcher In The Sky". Potem Kai nagrał kilka wokali i gitarowych linii prowadzących na nowy album power metalowy "Iron Savior".

W skład kapeli o tej samej nazwie weszły na początku trzy osoby: Kai Hansen - gitara i wokal, Piet Sielck - gitara, wokale, klawisze, efekty i gitara basowa oraz Thomen Stauch - perkusja. Specjalnie zostali zaproszeni Hansi Kursch z Blind Guardian, który dodał kilka wokali i Dirk Schlachter z Gamma Ray, który pograł na basie w wybranych utworach.

Na następną płytę Iron Savior przyszło nam poczekać ponad rok. W zasadzie był to singiel "Coming Home" promujący wydanie nowej płyty. Zespół zdążył przekształcić się w grupę z side projektu. Odszedł z niego Thomen Stauch, który poświęcił się graniu z Blind Guardian, a na jego miejsce wszedł Dan Zimmermann z Gamma Ray. Dołączył także nowy basista Jan Soren Eckert i klawiszowiec Andreas Kuck.

W tym składzie Piet zaserwował w kilka miesięcy później album "Unification". Jest on kontynuacją wątków zawartych na pierwszym krążku grupy, wokale Pieta brzmią silniej i cała muzyka jest cięższa, za sprawą Kaia Hansena, który chciał nadać tej muzyce jakiejś siły. Piętnaście utworów naładowanych energią tworzy z tego krążka niesamowity power metalowe arcydzieło, które każdy fan klasycznego metalu powinien mieć na półce.

Jak się można było spodziewać seria koncertów promujących album "Iron Savior" przyniosła nam latem roku '99 krążek pod tytułem "Interlude". Zawiera pięć koncertowych utworów, zarejestrowanych podczas koncertów na Wacken Open Air Festival '98, oraz cztery nowe kompozycje.

Nowy album grupy "Dark Assault" to również udany materiał, może nie tak znakomity jak "Unification" ale i tak zasługuje na wysoką ocenę. Szkoda, że Kai Hansen nie udzielał się w takim dużym stopniu jak w poprzednich albumach. Ostatnio lider Gamma Ray oświadczył, że nie będzie już brał udziału w pisaniu i nagrywaniu albumów Iron Savior, twierdzi że Gamma Ray jest jego priorytetem. Ale Piet na pewno sam da sobie radę i nowe albumy będą tak dobre jak poprzednie.

Przez kolejne 3 lata kapela pod wodzą Pieta ciężko pracowała, pojawiły się dwa kolejne, równe i bardzo dobre albumy. Odpowiednio "Condition Red" z 2002 roku oraz "Battering Ram" z 2005 roku. W grupie doszło do drobnych roszad w składzie. Już z nowymi ludźmi na pokładzie Piet pracuje nad kolejnym krążkiem, którego premiera planowana jest na koniec 2006 roku.

Koniec końców nowa płyta zatytułowana "Megatropolis" ukazała się w połowie 2007 roku. Na kolejną płytę fani Iron Savior musieli poczekać aż 4 długie lata. W 2011 roku ukazał się bowiem album zatytułowany "The Landing". Rok 2014 to premiera kolejnej płyty studyjnej, która otrzymała tytuł "Rise Of The Hero". W 2016 na sklepowych pólkach znalazł się "Titancraft". W 2017 roku odszedł perkusista Thomas Nack, a jego miejsce zajął Patrick Klose. W tym składzie zespól nagrał składankę "Reforged - Riding on Fire" na którą trafił utwory z 1997-2004 (okres współpracy z wytwórnią Noise).

Kolejny studyjny album ("Kill or Get Killed") trafia do sprzedaży w 2019. A rok później fani otrzymali krążek "Skycrest".

Iron Savior w 2022 roku wydał podwójne wydawnictwo opatrzone tytułem "Reforged - Ironbound" na które trafiły ponownie nagrane kompozycje z pierwszych pięciu płyt zespołu. Rok później na rynek trafia płyta zatytułowana "Firestar".


Bio: Krzysiek


  DYSKOGRAFIA:

1997 - Iron Savior
1999 - Unification
1999 - Interlude
2001 - Dark Assault
2002 - Condition Red
2004 - Battering Ram
2006 - Megatropolis
2011 - The Landing
2014 - Rise Of The Hero
2016 - Titancraft
2017 - Reforged - Riding on Fire
2019 - Kill or Get Killed
2020 - Skycrest
2022 - Reforged - Ironbound
2023 - FirestarPiet Sielck - wokal, gitara
Joachim "Piesel" Kustner - gitara
Jan-Sören Eckert - bas
Patrick Klose - perkusja

 Firestar


Reforged - Ironbound


Skycrest


Kill or Get Killed


Reforged - Riding on Fire


Titancraft


Live at the Final Frontier


Megatropolis 2.0


Rise Of The Hero


The Landing


Megatropolis


Battering Ram
*


Condition Red
*


Dark Assault


Interlude


Unification


Iron Savior© https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!